artykuły

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Mały komputer, duży problem? Wcale nie!

62
1 maja 2013, 11:28 Radosław Stanisławski

Koncepcja budowy małego komputera

Stojąc przed wyborem podzespołów potrzebnych do budowy komputera SFF, trzeba odpowiedzieć sobie na następne ważne pytanie: do czego będzie wykorzystywany i w ogóle jaka ma być jego funkcjonalność. Sprawa w teorii wydaje się oczywista: w końcu jeśli szczytem komputerowej rozrywki ma być oglądanie filmów czy przeglądanie internetu, nie będzie potrzebny bardzo wydajny sprzęt, lepiej wtedy poszukać energooszczędnej jednostki. Zupełnie inaczej do tematu podejdzie ktoś, kto nałogowo gra w gry wideo.

Co mogę, a czego nie mogę?

To od tego, jaką duża karta graficzna znajdzie się w środku, zależy wydajność w grach. Generalnie sytuację przedstawia następujący schemat myślowy:

  1. O ile gry nie będą uruchamiane, a nawet jeśli – to tylko te proste lub starsze, nawet najmniejsza obudowa pomieści potrzebny sprzęt.

  2. Jeśli sporadycznie będą uruchamiane nowe gry, ale mniejsza szczegółowość obrazu jest do przyjęcia, obudowa z wąską kartą graficzną będzie dobrym wyborem.

  3. Jeśli gry będą uruchamiane często i wymagana jest duża płynność animacji oraz wysoka jakość obrazu, potrzebna będzie największa z małych obudów, w której zmieści się pełnowymiarowa (dwuslotowa) karta graficzna.

Wybór obudowy SFF a wydajność w grach

Tę sytuację przedstawia poniższy wykres wydajności, na którym jako punkt odniesienia umieściliśmy wyniki jednej z najszybszych kart w bardzo wymagającym miejscu:

Jak widać, jeśli komputer ma być szybki w grach, jesteśmy skazani na największe obudowy, na przykład nasz przykładowy model Fractal Node 304. Natomiast dla kogoś, kto nie gra wcale lub gra tylko w starsze, mniej wymagające tytuły w mocno obniżonym poziomie szczegółowości (sprawdzić to możecie na następnych stronach) zintegrowane układy graficzne będą w sam raz i będzie mógł on złożyć komputer w bardzo małej obudowie (takiej jak Antec ISK-110).

Wybór obudowy SFF a wydajność procesora

Jeśli chodzi o wydajność procesora, czyli szybkość działania programów codziennego użytku i tych bardziej profesjonalnych (np. wspomnianego CAD-a), sprawa jest zdecydowanie prostsza. Nie jesteśmy tu ograniczeni rozmiarami obudowy i nawet w najmniejszej możemy osiągnąć bardzo dużą wydajność obliczeniową. Mówiąc krótko, jeśli potrzebujesz wydajnego procesora, nie musisz się przejmować rozmiarem obudowy.

Wybór obudowy SFF a kwestia energooszczędności

Warto również spojrzeć na to przez pryzmat poboru energii elektrycznej. Bardzo mały komputer bez karty graficznej będzie kosztował w użytkowaniu mniej niż jednostka z bardzo wydajnym akceleratorem, zwłaszcza intensywnie wykorzystywana w grach. 

Ten sam przykładowy zestaw ze zintegrowanym układem graficznym w grach pobiera mniej energii niż w programie Cinebench, co pokazuje poniższy wykres, na którym lewa część słupka oznacza pobór energii w spoczynku, a prawa – przy maksymalnym obciążeniu wszystkich rdzeni.

Jeśli jesteś świadomy tego, jaką wydajność zapewnia wybrana przez Ciebie obudowa, przejdź do strony, na której opisaliśmy jej wady i zalety, a następnie sprawdź, jakie podzespoły są najlepsze.

 

Wybrałem najmniejszą obudowęWybrałem obudowę pośrednich rozmiarówWybrałem największą z małych obudów

Antec ISK-110 VESA

Chieftec BT-02B

Fractal Design Node 304

 

3