artykuły

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Mały komputer, duży problem? Wcale nie!

62
1 maja 2013, 11:28 Radosław Stanisławski

Platforma AMD FM2

Niestety, tutaj nie za bardzo będzie się nad czym rozwodzić. Obecnie dostępnych jest tylko kilka płyt obsługujących platformę FM2. Działają one pod kontrolą chipsetów A55, A75 i A85X. Dla przeciętnego użytkownika jedyną znaczącą różnicą między A55 a A75/A85X będzie brak wbudowanej obsługi USB 3.0 i SATA 6 Gb/s. Z kolei chipset A85X od A75 odróżnia obsługa do ośmiu portów SATA 6 Gb/s i CrossFire, co z punktu widzenia użytkownika płyty mITX nie ma żadnego znaczenia.

Wracając jednak do samych płyt: dwie z nich to bardzo trudno dostępne produkty firmy Zotac oparte na chipsecie A55 (model A55-ITX WiFi) i A75 (model A75 WiFi). Zotac bardzo bogato wyposażył swoje płyty, wyraźnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób szukających solidnej podstawy dla peceta, który mógłby się sprawdzić w roli multimedialnego centrum rozrywki, stąd m.in. obecność Wi-Fi i USB 3.0 również w modelu A55-ITX, którego chipset jest pozbawiony bezpośredniej obsługi tej wersji portu (tę funkcję spełnia zewnętrzny kontroler EtronTech).

Jeśli chodzi o cenę i dostępność, zdecydowanie ciekawiej wygląda płyta ASRock FM2A85X-ITX z chipsetem A85X. To całkiem nieźle wyposażona konstrukcja (dwa porty USB 3.0, cztery USB 2.0, HDMI, DVI, D-sub i aż siedem SATA), która posłużyła nam jako platforma testowa procesora A10-5700. Bez problemu udało się go przyspieszyć do niemal 4200 MHz. Podstawkę CPU umieszczono na środku laminatu, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo dzięki temu wybór schładzaczy jest znacznie większy. Płyta ASRocka jest powszechnie dostępna i wyceniono ją na 350 zł. 

Ostatnią opcją obecną na półkach sklepowych jest produkt firmy MSI, model FM2-A75IA-E53. Kosztuje mniej więcej 330 zł (a więc jest to teraz najtańsza płyta mITX z gniazdem FM2) i za tę cenę dostajemy chipset A75 oraz funkcje przydatne w multimedialnym domu: Wi-Fi i Bluetooth.

14