artykuły

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Mały komputer, duży problem? Wcale nie!

62
1 maja 2013, 11:28 Radosław Stanisławski

Dobra podstawa to... podstawa!

Już od dłuższego czasu panuje opinia, że płyty mini-ITX to tak naprawdę tylko namiastka pełnoprawnych płyt do komputerów typu desktop. Dziś bez wahania możemy powiedzieć, że nie jest to prawda. Na współczesnych „kwadratach” mieszczą się co najmniej cztery porty SATA, złącze PCI Express, karta Wi-Fi, ekran kodów POST. Na co poniektórych jest aż siedem portów SATA, a zestaw złączy na tylnym panelu bywa bogatszy niż w niejednej pełnowymiarowej konstrukcji ze średniego segmentu. 

Pewnych ograniczeń nie da się jednak przeskoczyć. Na takich płytach próżno szukać innego slotu niż PCI Express albo czterech banków pamięci. Często też podstawka procesora jest umieszczona bezpośrednio nad złączem PCI Express, co drastycznie zmniejsza możliwości zamontowania schładzacza innego niż dostępny w pudełku z procesorem.

Na co zwracać uwagę, wybierając płytę główną do komputera SFF?

Jeśli w planach jest naprawdę szybki komputer i podkręcanie, warto zwrócić uwagę na to, czy po włożeniu karty graficznej zmieści się inny niż standardowy układ chłodzenia CPU. Procesory A10-5700 oraz Core i5 i Core i7 zwłaszcza po przetaktowaniu wydzielają spore ilości ciepła, a w zdecydowanej większości płyt głównych ich gniazda umieszcza się przy krawędzi slotu karty graficznej.

Istotna jest również obecność portów USB 3.0 – dziś to w zasadzie standard. Nietrudno znaleźć wiele „scenariuszy” wykorzystania domowego komputera działającego w roli centrum rozrywki. Wyobraźmy sobie przenoszenie dużego materiału w Full HD na dysk twardy z prędkością 30 MB/s – mordęga!

Jeśli sprzęt będzie działać jako HTPC, zdecydowanie warto się zastanowić nad płytą ze złączem HDMI. Nie będzie wówczas trzeba szukać przejściówek, a dźwięk i obraz do telewizora poprowadzi ten sam kabel.

Na rynku brakuje, niestety, małych płyt głównych z podstawką AM3+. Biorąc pod uwagę wymagania procesorów Bulldozer i Vishera co do sekcji zasilania, trudno się temu dziwić. Analogicznie próżno szukać takich płyt z podstawką LGA2011 – z równie oczywistych względów. Przyjrzyjmy się więc temu, co przygotował każdy z głównych producentów. 

13