artykuły

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Mały komputer, duży problem? Wcale nie!

62
1 maja 2013, 11:28 Radosław Stanisławski

Rozwiązanie „duży maluch” – z pełnoprawnym GPU

Poniżej znajdziesz opis przykładowej obudowy z kategorii „dużego malucha”. Jeśli się zdecydujesz na tego typu rozwiązanie, przejdź do odpowiedniej strony i wybierz najlepszy dla siebie procesor i optymalną kartę graficzną! 

Przejdź do testów procesorówPrzejdź do testów wydajności graficznej  

Przykładem obudowy z tej kategorii, prawdziwym „kombajnem” wśród małych skrzynek, jest opisany wcześniej przeze mnie na blogu Fractal Node 304. Jak każdy Fractal, tak i Node 304 wygląda bardzo okazale. Jego chłodny, monolityczny styl doskonale komponuje się z całą linią spod znaku Fractal Design. Byle znalazło się dla niego miejsce na biurku, nie jest to już bowiem taki maluch jak wcześniej przedstawiona dwójka: jego wymiary to 250 mm × 210 mm × 374 mm. Zatem w przeciwieństwie do dwóch pozostałych nie zmieści się do miejskiego plecaka, ale w małej torbie podróżnej da się przenieść.

Z drugiej strony możliwości, jakie zapewnia (jak na wciąż mały rozmiar), są ogromne. GeForce Titan lub GTX 690? Proszę bardzo, każdy z nich zmieści się z zapasem. Wysoki schładzacz (do 165 mm) też nie będzie problemem, pod warunkiem że konstrukcja płyty głównej nie będzie powodowała konfliktów między radiatorem a kartą graficzną. 

Uważać należy tylko przy doborze zasilacza. Node 304 zmieści każdy typowy model ATX, z tym że kable od tych bardzo długich (powyżej 160 mm) mogą kolidować z kartą graficzną.

Trzy białe demontowane tacki na dyski twarde mieszczą łącznie do sześciu nośników (po dwa na jedną tackę). Okolice otworów na śrubki otoczono warstwą gumy, która pochłania część wibracji pochodzących od kręcących się talerzy. W zestawie nie zabrakło również wentylatorów. Z przodu fabrycznie zamontowano dwa 92-milimetrowe nawiewowe serii R2, z tyłu zaś jeden 140-milimetrowy wyciągowy.

To wszystko na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie konstrukcji bardzo przemyślanej. Czy faktycznie taka jest? Gdyby spojrzeć na to z innej perspektywy: zasilacz można by obrócić, a mocowania płyty głównej – przesunąć nieco wyżej. Wtedy można by się pokusić o włożenie płyty mikro-ATX. Tak czy inaczej, Node 304 to atrakcyjna propozycja dla osób, które chcą złożyć mały bezkompromisowy komputer. Producent wycenił ją na 370 zł, co biorąc pod uwagę jej możliwości, nie wydaje się przesadą.

10