Zestawy komputerowe
Artykuł
Maciej Zabłocki, Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 17:12

Komputer do internetu, oglądania filmów, zdjęć, czatów i wideorozmów

Do tego typu zastosowań w zupełności nada się nawet najtańszy komputer z naszego zestawienia, czyli taki za 1000 zł. Wykorzystuje on jednak elementy z najtańszych laptopów, przez co jego możliwości są zaledwie wystarczające. O wiele wydajniejszy jest zestaw za 1200 zł, który zapewni zauważalnie większą wygodę użytkowania: programy będą się włączały wyraźnie szybciej, a i będzie można spróbować swoich sił w amatorskiej edycji zdjęć, muzyki oraz filmów.

Wróćmy do naszych testów najtańszych jednostek AMD i Intela. Wynika z nich, że istotnie Ryzen 3 1300X i Ryzen 3 1200 są szybsze od polecanego przez nas Pentium G4560, ale kosztują ponad dwa razy więcej. Nie są przez to opłacalne, ponieważ różnica w osiągach wynosi do kilku procent. To za mało, by warto było dopłacić ponad 200 zł. Przy tym Ryzen 3 1200 w grach radzi sobie nawet... gorzej od Pentium G4560. 

W zastosowaniach typowo biurowych osobna karta graficzna jest zbędna, wystarczy ta zintegrowana, która doskonale poradzi sobie w czasie odtwarzania filmów (jak również podczas ich kompresji), zapewniając przy tym odpowiednio wysoką jakość obrazu. Jedyne, w czym ustępuje ona swoim droższym odpowiednikom, to wydajność w grach 3D. Jest za to od nich znacznie bardziej energooszczędna.

Warto pomyśleć o wyposażeniu komputera w nośnik SSD. Mniej więcej 500-gigabajtowy model pomieści sporo zasobów multimedialnych, na przykład około 80 filmów w jakości 1080p. Niestety, obecnie takie nośniki są bardzo drogie. W większości proponowanych zestawów umieściliśmy jednak SSD, który dziś wydaje się już standardem.

W tego rodzaju zastosowaniach nie będzie potrzeba więcej niż 4 GB pamięci operacyjnej. Jeśli jednak komputer ma służyć trochę dłużej, warto kupić dwa moduły po 4 GB i obsadzić je w trybie dwukanałowym (dual channel) – 8 GB wystarczy z dużym zapasem jeszcze na długo.

Dysk twardy 1000 GB

Ile rdzeni powinien mieć procesor w takim komputerze? Obszerniej na ten temat pisaliśmy na jednej ze stron wielkiego testu procesorów: „Ile rdzeni powinien mieć mój procesor”. W tym przedziale cen Intel oferuje jednostki dwurdzeniowe, które w omawianych zastosowaniach lepiej się sprawdzą od najtańszych czterordzeniowych AMD. Liczba rdzeni nie jest bowiem czynnikiem determinującym wydajność procesora.

W istocie odbiór treści multimedialnych w przypadku takiego komputera będzie w największym stopniu zależał od jakości obrazu (monitor) oraz dźwięku (głośniki/kolumny). Radzimy nie oszczędzać na tych elementach.

Do tego typu zastosowań polecamy monitor o rozdzielczości minimum Full HD, najlepiej ze złączem HDMI. Wybór przekątnej ekranu (wyrażonej w calach) zależy już od zasobności portfela i ilości miejsca na biurku.

Komputer do domu/biura, ale nie do gier

Kto oczekuje od peceta „czegoś więcej”, powinien rozważyć zakup szybszego i droższego procesora. Nie jest jednak wymagana samodzielna karta graficzna. Zalecamy wyposażenie komputera w większą ilość pamięci operacyjnej oraz nośnik SSD.

Ocena artykułu:
Ocen: 217
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane