Zestawy komputerowe
Artykuł
Tomasz Kurzak, Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 17:12

Jakiego komputera potrzebuję? Ile muszę na niego wydać?

Ile mam wydać na komputer?

Różne potrzeby użytkowników oraz zróżnicowane wymagania i oczekiwania sprawiają, że czasem trudno jest określić, ile właściwie trzeba wydać na komputer. Zwyczajnie w wielu zastosowaniach drogi komputer nie jest potrzebny – wystarczy znacznie tańszy. Ta strona pomoże określić, jakiego typu sprzęt jest potrzebny oraz ile mniej więcej pieniędzy będzie trzeba na niego zarezerwować.

Obecny szał na kryptowaluty powoli się kończy, przez co ceny kart graficznych powoli wracają do normy. Niestety nie można tego powiedzieć o cenach pamięci operacyjnej i dysków twardych. 

Dlaczego w tańszych zestawach nie ma płyt z chipsetem H110?

Wszystko przez to, że wymagają aktualizacji BIOSu, by obsłużyć procesory z rodziny Kaby Lake, a takim jest właśnie Intel Pentium G4560. By uniknąć wszelkich komplikacji, warto zainwestować w płytę z tanim chipsetem B250, na którym Kaby Lake będzie bezproblemowo działał od nowości.

Ile muszę wydać na komputer do gier?

Na szczęście od pewnego czasu możemy zaobserwować spadek cen kart graficznych, co może być dla każdego z Was pozytywną wiadomością. Niestety, oberwały za to pamięci RAM i dyski twarde, które są dziś dostępne w bardzo wysokich cenach. Wobec tego, poskładanie komputera w optymalnej kwocie dalej jest utrudnione, ale sytuacja jest znacznie lepsza niż jeszcze na początku roku.

Ceny komputerów o sensownej wydajności w grach zaczynają się obecnie od około 3000 zł, czyli tam, gdzie w założonym budżecie udaje się już zmieścić samodzielną i całkiem wydajną kartę graficzną. Jednak zestaw za mniej więcej 4000 zł będzie zdecydowanie szybszy. Na dobrą sprawę aż do kwoty 5500 zł wzrost wydajności w grach będzie znaczący.

  • Komputer do grania w niskich lub średnich ustawieniach w rozdzielczości Full HD – wystarczy wydać 2000–2500 zł.
  • Komputer do częstego grania w ustawieniach średnich lub wysokich w rozdzielczości Full HD – polecamy zestawy w cenie 2800–3500 zł.
  • Komputer do częstego grania w ustawieniach wysokich lub bardzo wysokich w rozdzielczości Full HD – polecamy zestawy w cenie 3800–4500 zł.
  • Komputer do bardzo częstego grania w ustawieniach bardzo wysokich lub najwyższych w rozdzielczości Full HD lub większej – polecamy zestawy w cenie od 4500 zł wzwyż.
Ocena artykułu:
Ocen: 219
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane