Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Piątek, 22 marca 2013, 05:01

Gigabyte Radeon HD 7790 WindForce

Karta graficzna firmy Gigabyte przyjechała do nas w drugiej kolejności, później niż opisany na następnej stronie Radeon HD 7790 firmy Sapphire. Także w niej przyspieszono zegary taktujące, ale tylko rdzenia: 1075 MHz zamiast 1000 MHz. Pamięć działa z domyślną częstotliwością, 1500 MHz. Na szczęście w pakiecie otrzymujemy też niereferencyjny układ chłodzenia.

 

Za chłodzenie procesora graficznego i pamięci odpowiada doskonale nam znany wentylator z serii Triangle Cool. Obudowa systemu wystaje nieznacznie poza obrys płytki drukowanej.

Na śledziu znalazło się miejsce dla dwóch portów DVI, pojedynczego HDMI oraz pojedynczego DisplayPort.

Plastikowa obudowa wentylatora wystaje nieznacznie poza laminat, zarówno z boku karty, jak i z tyłu.

Kabelek zasilający wentylator został umieszczony w średnio estetyczny sposób, ale to detal, który nie powinien decydować o zakupie.

Wydajność

Jak już wspominaliśmy, karta firmy Gigabyte ma przyśpieszony fabrycznie wyłącznie zegar rdzenia. Sprawdziliśmy jej wydajność w całej procedurze testowej.

 

 

Podkręcanie

Ta konstrukcja to najlepiej podkręcający się Radeon HD 7790 z czterech, które dotąd mieliśmy w redakcji. Okazuje się więc, że pomimo nieoszałamiających standardowych częstotliwości działania model firmy Gigabyte ma potencjał. Zegar rdzenia udało się przetaktować o mniej więcej 19%, a przyspieszenie pamięci wyniosło około 13%, co wymiernie się przełożyło na wyniki w grach – Gigabyte bryluje wśród Radeonów HD 7790.

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie (02.04.2013)

Gigabyte Radeon HD 7790 godnie staje w katalogu obok Radeona HD 7850 tej samej firmy. Dzięki usprawnieniom związanym z poborem energii można było zmniejszyć układ chłodzenia, ale karta wcale nie straciła na wigorze względem rywali. Co prawda fabryczne przyspieszenie nie zachwyca, ale schładzacz i potencjał podkręcania sprawiają, że karta zdecydowanie jest godna uwagi.

Nawet niedawne wejście na rynek GeForce'a GTX 650 Ti BOOST nie pokrzyżuje planów firmie Gigabyte, na pewno nie przy cenie, za którą już teraz można kupić omawianą konstrukcję. Testując model MSI Radeon HD 7790 OC Edition, nie mieliśmy żadnego dowodu ze sklepu, który potwierdziłby ceny wyższe tylko o kilkanaście złotych od granicy pół tysiąca złotych. Teraz już wiemy, że to możliwe, bo ta karta kosztuje w sklepie 520 zł. Jest to więc kolejna propozycja, którą trzeba uwzględnić, wybierając kartę graficzną za 500–550 zł.


dla karty Gigabyte Radeon HD 7790 WindForce za dobry stosunek wydajności do ceny

 

Gigabyte Radeon HD 7790 WindForce
Zalety
  • dobra wydajność w tym segmencie
  • Poradzi sobie w większości gier w ustawieniach „ultra” i rozdzielczości 1920 × 1080
  • fabrycznie przyśpieszone zegary taktujące
  • duży potencjał podkręcania
  • cena względem innych Radeonów HD 7790
Wady
  • Brak?
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):545 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
559 zł
Komputronik.pl
609 zł
OleOle.pl
759 zł
RTV Euro AGD
759 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane