Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Piątek, 22 marca 2013, 05:01

Club3D Radeon HD 7790 13Series (test opublikowano w dniu: 15.04.2013)

Radeony HD 7790, mimo że minęły dopiero niecałe dwa tygodnie, od kiedy pojawiły się w sklepach, już na dobre zadomowiły się na rynku, a my mamy do czynienia z coraz to nowszymi konstrukcjami. Rywal GTX-a 650 Ti występuje w wielu niereferencyjnych wersjach, ale dzisiaj dla odmiany testujemy sprzęt marki Club3D, Radeona HD 7790 13Series, który jest modelem referencyjnym, ale... fabrycznie podkręconym.

Pudełko, jak zwykle w przypadku Club3D, to przykład raczej minimalistycznego podejścia do gabarytów. Biały kawałek kartonu jest dokładnie tak duży, jak potrzeba: do środka wchodzi karta i właściwie nic więcej.

Za chłodzenie odpowiada układ z pojedynczym wentylatorem, który wcześniej mieliśmy okazję zobaczyć na slajdach AMD prezentujących kartę. Wentylator owiewa żeberka radiatora, które odbierają ciepło z dwóch rurek cieplnych, a następnie oddają je do otoczenia.

Z tyłu znalazła się jedna wtyczka zasilania sześciopinowa.

Standardowy dla Radeonów HD 7790 zestaw wyjść: DisplayPort, HDMI oraz dwa złącza DVI.

Sam laminat jest krótki, co czyni tę kartę bardzo dobrą propozycją dla posiadaczy małych obudów, a układ chłodzenia nie wystaje w żadnym punkcie poza obrys płytki drukowanej.

Wydajność

Względem standardowych zegarów nastąpiło niewielkie przyspieszenie rdzenia: został przetaktowany o 30 MHz, więc końcowe częstotliwości wynoszą: rdzeń – 1030 MHz, pamięć – 1500 MHz. Sprawdziliśmy wydajność karty i nie było tu żadnego zaskoczenia. Wyniki znajdziecie poniżej.

 

 

Podkręcanie

Referencyjna konstrukcja z raczej niewybijającym się ponad przeciętność układem chłodzenia zgodnie z przewidywaniami nie przetaktowywała się najlepiej. Osiągnięte przez nas parametry to: rdzeń – 1175 MHz, pamięć – 1600 MHz (wzrost wyniósł więc, odpowiednio, ok. 14% i ok. 7%).

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie

Temperatury

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest nową, bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart. W przypadku gdy karta ma dwa rdzenie, zestawiamy oba wskazania i podajemy wyższą wartość.

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie (15.04.2013)

Radeony HD 7790 trafiły do sprzedaży 3 tygodnie temu i od tamtego czasu ich ceny trochę zyskały na atrakcyjności względem tych, które podaliśmy w pierwszym artykule:

Jak na tym tle wygląda model Club3D? Dobrze, bo to najtańszy Radeon HD 7790 spośród dostępnych w Polsce. Najniższa cena, w jakiej udało się nam go znaleźć, to 500 zł i dla kogoś, kto szuka Radeona HD 7790, aby wsadzić go do komputera i o nim zapomnieć, ciesząc się grami, jest to świetna propozycja. Jednak z punktu widzenia entuzjasty, który będzie podkręcał, dołożenie dalszych 10–20 zł może się opłacać. W tej skali wydatku kilka złotych więcej (2–4% ceny) zapewni większe podkręcenie, czego przykładem są konstrukcje MSI i Gigabyte'a. Szybsze zegary to lepsze osiągi w grach, a więc wystarczy określić, czy sprzęt będzie podkręcany, aby wybór stał się oczywisty: jeśli nie – Club3D, jeśli tak – MSI lub Gigabyte.

Club3D Radeon HD 7790 13Series
Zalety
  • dobra wydajność w tym segmencie
  • Poradzi sobie w większości gier w ustawieniach „ultra” i rozdzielczości 1920 × 1080
  • fabrycznie przyśpieszone zegary taktujące
  • cena względem innych Radeonów HD 7790
Wady
  • Dość głośna w spoczynku
Do testów dostarczył:Club3D
Cena w dniu publikacji (z VAT):510 zł
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane