artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

O tym, że Intel wprowadzi nową podstawkę, było wiadomo od dłuższego czasu. W zasadzie już od ponad roku było oczywiste, że nowe procesory Intela w architekturze Haswell ze względu na użycie nowego gniazda będą potrzebowały nowych płyt głównych i nowej rodziny chipsetów. I tak się stało: wraz z układami Core czwartej generacji do płyt trafiły chipsety z rodziny 80 (na razie nie wszystkie; część z nich dopiero pojawi się na rynku), a wraz z nimi – całe rodziny nowych płyt wszystkich zajmujących się nimi producentów. Czy będą równie udane i bezproblemowe jak te oparte na układzie Z77? Jakie nowości nas czekają? Oto test płyt głównych LGA1150 z chipsetem Z87. Opisy poszczególnych konstrukcji będą się pojawiały stopniowo!!

Spis treści

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87 do procesorów Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)

Podstawka LGA 1150 i chipset Intel Z87

Sama podstawka na pierwszy rzut oka w stosunku do LGA1155 zmieniła się nieznacznie: ma pięć pinów mniej, a system blokowania procesora w gnieździe jest identyczny.

Nie znając szczegółów, naprawdę można by się zastanawiać, po co w ogóle ta zmiana. Intel wiele razy zmieniał podstawki w sytuacjach, w których taka potrzeba była mocno wątpliwa. Przykładem przejście ze Slot 1 na Socket 370 w przypadku tanich Celeronów. Wtedy jednak masowo były produkowane przejściówki umożliwiające dalsze modernizacje starszych komputerów, a dzisiaj już takich nie ma.

Zdarzało się też, że nowsze procesory pasowały do gniazda, a mimo to całość nie funkcjonowała poprawnie. Najczęściej tłumaczyło się to problemami związanymi ze sposobem zasilania lub po prostu brakiem stosownego BIOS-u do płyty głównej. Powodowało to często uzasadniony gniew użytkowników.

A sytuacja, w której nowy procesor nie pasuje do gniazda, jest z punktu widzenia Intela klarowna: trzeba kupić nową płytę główną. Jednak mimo wizualnego podobieństwa gniazd LGA1156, LGA1155 oraz LGA1150 zaszły spore zmiany w zasilaniu procesora.

Producenci nie muszą już na swoich płytach używać kilku regulatorów napięcia. Teraz do procesora dociera już tylko jedno napięcie, VccIN, które standardowo wynosi 1,8 V. Całą resztą zajmuje się kontroler napięcia znajdujący się w samym procesorze. Jest oczywiście możliwość sterowania napięciem GPU, rdzeni procesora, magistrali pierścieniowej oraz system agenta, ale tym nie zajmuje się już płyta główna, jak to było do tej pory, a procesor. Przy uruchomieniu komputera UEFI płyty wysyła po prostu do CPU informację o tym, jakie napięcie ma zostać ustawione. Zatem teoretycznie każda płyta powinna mieć podobne zakresy napięć zasilających do wyboru (z wyjątkiem napięcia dla pamięci operacyjnej), bo to zależy nie od niej, a od samego procesora. Całkiem jednak możliwe, że niektóre tanie modele będą miały jakieś ograniczenia w tej dziedzinie.

Teraz kluczowym napięciem jest VccIN – i to od jego stabilności będzie zależała stabilność wszystkich napięć zasilających procesor. Zatem pozornie płyta główna została znacznie uproszczona. Pozornie, bo napięcie musi być stabilne niezależnie od tego, czy procesor pobiera 1 W, czy też pracuje na pełnych obrotach i pobiera 100 W. Zatem łatwo nie będzie. Mimo prostszej konstrukcji stworzenie stabilnie działającego układu zasilania może być dla producentów płyt niezłym wyzwaniem. Tym bardziej że procesor ma wiele stanów energetycznych i zmienia je bardzo często w trakcie typowej pracy w systemie.

Chipset Intel Z87

Wraz z nowym gniazdem pojawił się nowy chipset, a w zasadzie to pojedynczy układ, bo mostek północny już od dłuższego czasu zintegrowany jest w samych procesorach. W tym teście uwzględnimy tylko produkty z układem Z87, określanym przez Intela jako „szybki”, ale w ofercie jest także „standardowy”, jego zdaniem, H87. W niedalekiej przyszłości do rodziny dołączą tańsze odmiany oraz te biznesowe, zapewniające dodatkowe funkcje zdalnego zarządzania sprzętem, przeznaczone dla dużych organizacji.

Schemat blokowy chipsetu Z87

 

Dla porównania – Z77

 

Większych zmian, jeśli chodzi o chipset, próżno szukać. Diagram to praktycznie kalka układu z poprzedniego roku, chociaż wprawne oko z pewnością zauważy niewielkie różnice. Są dwa porty USB 3.0 więcej, a wszystkie Serial-ATA są teraz w standardzie SATA3 (6 Gb/s), podczas gdy Z77 udostępniał tylko tylko dwa tego typu. Nie są to jednak znaczące nowości, bo SATA3 są potrzebne w zasadzie tylko do najwydajniejszych SSD. W typowym komputerze nie instaluje się więcej niż jeden taki nośnik, choć czasem stosuje się dwa i tworzy z nich macierz RAID 0, co pozwala zwiększyć wydajność, lub RAID 1, by zapewnić maksymalną ochronę danym. Jednak ekstremaliści mogą teraz tworzyć macierze z nawet sześciu takich nośników i każdy będzie pracował z pełną wydajnością.

Zmalało także maksymalne TDP chipsetu, z 6,9 W w Z77 do 4,1 W w Z87. Oznacza to, że chłodzenie tego mostka ma coraz mniejsze znaczenie.

Czy płyty główne oferują coś więcej niż te oparte na układzie poprzedniej generacji?

No właśnie, przejdźmy do sedna, czyli dlaczego warto (lub nie) wymienić starszą platformę na nową. O tym, że procesory Core czwartej generacji są nieco szybsze, pisaliśmy już w swoim wcześniejszym artykule. Pobierają także nieco mniej energii, choć to akurat bardziej istotne jest w przypadku komputerów przenośnych, bo sprawność typowych zasilaczy komputerowych przy tak niskim obciążeniu nie jest najlepsza. Innymi słowy, procesory Core czwartej generacji mogą się okazać jeszcze oszczędniejsze w stanie bezczynności (oprogramowanie dołączone do płyt Asusa sugeruje, że procesor często pobiera tylko 1 W), wymaga to jednak lepszych zasilaczy ATX – które być może już wkrótce powstaną.

Sporo się zmieniło także w dziedzinie zintegrowanych układów audio. Znane z poprzedniej generacji płyt kodeki Realtek ALC892 oraz ALC898 zastąpiono w lepszych konstrukcjach Realtekiem ALC1150. To układ o nieco lepszym SNR, niż zapewnia ALC898, a ponadto, co ważne, wykorzystuje technikę różnicowego przesyłania sygnału do wzmacniacza słuchawkowego.

Często spotykanym w droższych płytach wzmacniaczem (operacyjnym, oczywiście) jest układ Texas Instruments, model TI NE5532. A w przypadku płyty głównej Gigabyte G1. Sniper 5 możemy wpływać na charakterystykę brzmienia układu audio, wymieniając wzmacniacz operacyjny na drugi (dołączony do kompletu). Są to: Texas Instruments OPA 2134 (ten standardowo montowany) oraz LM4562NA. Mają one nieco inną charakterystykę brzmienia, co postaramy się zbadać.

Czyli producenci dbają już nie tylko o funkcje dźwięku 3D, montując na płytach układy Creative (których przydatność od czasu, gdy pojawił się Windows Vista, z dnia na dzień staje się coraz bardziej wątpliwa), ale także zaczęli włączać do zintegrowanych układów audio komponenty stosowane w najwyższej klasy kartach dźwiękowych. I chociaż najprawdopodobniej wciąż nie będą w stanie takich kart zastąpić, to sens kupowania oddzielnej będzie coraz mniejszy. Znajdzie się pewnie nieliczna grupa entuzjastów, którzy i dziś zdołają odróżnić najwyższej jakości „integrę” od zewnętrznej karty, ale będzie ich mniej niż kiedykolwiek.

Już teraz wyniki naszych testów syntetycznych wyglądają co najmniej zachęcająco – jest znaczący postęp w stosunku do poprzednich generacji. Choć oczywiście nie o wszystkich płytach da się to powiedzieć.

Formuła artykułu (AKTUALIZACJA 29.03.2014 r.)

Pierwotna forma artykułu (test na żywo) została zamknięta 6 września 2013 roku. Jednak ze względu na duże zainteresowanie i sporą liczbę nowych modeli, które pokazały się na rynku w czasie, gdy go pisaliśmy (od czerwca do września 2013 r.), lub już po opublikowaniu, zdecydowaliśmy się go rozbudować o dalszych 11 modeli. Wszystkie podane w nim ceny produktów obowiązywały 29 marca 2014 roku.

Procesory do testów dostarczył:

Strona:
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.17, 15:30
Uaktualniliśmy (31.03.2014) ceny wszystkich płyt głównych. Wszystkie płyty zostały przebadane pod kątem zmian w nowych BIOS-ach. Oprócz tego przegląd uwzględnia 11 nowych płyt głównych:

ASRock Z87 Extreme11/ac
ASRock Fatal1ty Z87 Killer
ASRock Z87M OC Formula
Asus Z87-Deluxe/Quad
Gigabyte G1.Sniper M5
Gigabyte G1.Sniper Z87
Gigabyte Z87MX-D3H
Gigabyte Z87X-UD7 TH
MSI Z87I
MSI Z87I Gaming AC
MSI Z87M Gaming
*Konto usunięte*2013.06.17, 15:37
-8#2
focus @ 2013.06.17 15:30  Post: 666028
Ten artykuł to pewna forma testu na żywo. Mamy już przetestowane kolejne płyty główne i ich testy będziemy zamieszczać sukcesywnie w kolejnych dniach. Możecie się spodziewać codziennych aktualizacji!

Super,
Ale nie lepiej by było przedstawić np. ofertę MS/Asusa/Gigabyte w seriach artów? Albo nawet pojedyńczo każdą płytę.

Swoją drogą bardzo ciekawią mnie ITX-y i maluchy. Jakoś przestały mnie interesować wielkie mobasy z multum wejść/wyjść, interesuje mnie, by to wszystko było w jak najmniejszym opakowaniu.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.17, 15:38
SunTzu @ 2013.06.17 15:37  Post: 666030
focus @ 2013.06.17 15:30  Post: 666028
Ten artykuł to pewna forma testu na żywo. Mamy już przetestowane kolejne płyty główne i ich testy będziemy zamieszczać sukcesywnie w kolejnych dniach. Możecie się spodziewać codziennych aktualizacji!

Super,
Ale nie lepiej by było przedstawić np. ofertę MS/Asusa/Gigabyte w seriach artów? Albo nawet pojedyńczo każdą płytę.

Nie wyglądałoby to dobrze, gdybyśmy opisali np. najpierw 3 płyty Asusa, a później 4 płyty Gigabyte'a.

SunTzu @ 2013.06.17 15:37  Post: 666030
Swoją drogą bardzo ciekawią mnie ITX-y i maluchy. Jakoś przestały mnie interesować wielkie mobasy z multum wejść/wyjść, interesuje mnie, by to wszystko było w jak najmniejszym opakowaniu.

ITX'a mamy :)
pybekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pybek2013.06.17, 15:43
12#4
Jak jest z tym usypianiem komputera i wzbudzaniem urządzeń podłączonych do USB 3.0?
*Konto usunięte*2013.06.17, 15:44
Powiedz mi czy jest sens robić testy wydajności w płytach głównych, albo nawet tyle testów. Skoro wszystko zależeć będzie i tak od ustawieć procesora i tego czy płyta np. nie przekłamuje i nie podwyzsza blck o 1MHz.

nie rozumiem też testów po OC skoro procesory mają taktowania 4,4GHz vs 4,7 GHz w recenzji haswella. Czyli macie albo inny procesor, albo nie kręcicie na maxa, w sensie nie sprawdzacie maksymalne OC cpu na x płycie głównej. Albo GA-Z87X-OC jest tak zajebisty :)
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.17, 15:47
SunTzu @ 2013.06.17 15:44  Post: 666034
Powiedz mi czy jest sens robić testy wydajności w płytach głównych, albo nawet tyle testów. Skoro wszystko zależeć będzie i tak od ustawieć procesora i tego czy płyta np. nie przekłamuje i nie podwyzsza blck o 1MHz.

Po pierwsze: jak widać część płyt podbija mnożniki przy defie. Przy O/C też nie jest to takie klarowne. Przyjrzyj się dokładnie :)

SunTzu @ 2013.06.17 15:44  Post: 666034
nie rozumiem też testów po OC skoro procesory mają taktowania 4,4GHz vs 4,7 GHz w recenzji haswella. Czyli macie albo inny procesor, albo nie kręcicie na maxa, w sensie nie sprawdzacie maksymalne OC cpu na x płycie głównej.

Inna sztuka procesora. To mamy sklepówkę od X-Komu.
Pawelek6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawelek62013.06.17, 15:48
-8#7
A nie lepiej wrzucić później, lecz gotowego arta?

P.S. Wiem, chcecie zwiększyć odwiedziny witryny. :]
Opson6667Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiOpson66672013.06.17, 15:49
pybek @ 2013.06.17 15:43  Post: 666033
Jak jest z tym usypianiem komputera i wzbudzaniem urządzeń podłączonych do USB 3.0?


Do tej pory nie napotkałem problemów - urządzenia są wykrywane po uśpieniu. Nawet HUBy USB
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.06.17, 15:49
Pawelek6 @ 2013.06.17 15:48  Post: 666037
A nie lepiej wrzucić później, lecz gotowego arta?

P.S. Wiem, chcecie zwiększyć odwiedziny witryny. :]

Nie w tym rzecz. Chcemy, by każda płyta główna miała 'swoją chwilę'. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że woleliśmy to zrobić 'na żywca'.
*Konto usunięte*2013.06.17, 15:51
Opson6667 @ 2013.06.17 15:49  Post: 666039
pybek @ 2013.06.17 15:43  Post: 666033
Jak jest z tym usypianiem komputera i wzbudzaniem urządzeń podłączonych do USB 3.0?


Do tej pory nie napotkałem problemów - urządzenia są wykrywane po uśpieniu. Nawet HUBy USB

Jaki chipset?
W sensie rewizja.

focus @ 2013.06.17 15:47  Post: 666036
SunTzu @ 2013.06.17 15:44  Post: 666034
Powiedz mi czy jest sens robić testy wydajności w płytach głównych, albo nawet tyle testów. Skoro wszystko zależeć będzie i tak od ustawieć procesora i tego czy płyta np. nie przekłamuje i nie podwyzsza blck o 1MHz.

Po pierwsze: jak widać część płyt podbija mnożniki przy defie. Przy O/C też nie jest to takie klarowne. Przyjrzyj się dokładnie :)

SunTzu @ 2013.06.17 15:44  Post: 666034
nie rozumiem też testów po OC skoro procesory mają taktowania 4,4GHz vs 4,7 GHz w recenzji haswella. Czyli macie albo inny procesor, albo nie kręcicie na maxa, w sensie nie sprawdzacie maksymalne OC cpu na x płycie głównej.

Inna sztuka procesora. To mamy sklepówkę od X-Komu.


Ok, widzę, ale czy to nie jest tak, że płyty podbijają BLCK, a nie mnożnik? Rozumiem, że na wersji non-k nie podbiłyby mnożnika?
Czy to aby nie jest złe jeżeli płyta coś robi, coś czego nie powinna.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1