artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

O tym, że Intel wprowadzi nową podstawkę, było wiadomo od dłuższego czasu. W zasadzie już od ponad roku było oczywiste, że nowe procesory Intela w architekturze Haswell ze względu na użycie nowego gniazda będą potrzebowały nowych płyt głównych i nowej rodziny chipsetów. I tak się stało: wraz z układami Core czwartej generacji do płyt trafiły chipsety z rodziny 80 (na razie nie wszystkie; część z nich dopiero pojawi się na rynku), a wraz z nimi – całe rodziny nowych płyt wszystkich zajmujących się nimi producentów. Czy będą równie udane i bezproblemowe jak te oparte na układzie Z77? Jakie nowości nas czekają? Oto test płyt głównych LGA1150 z chipsetem Z87.

Intel Haswell

Podsumowanie, czyli czym warto się zainteresować

Ten przegląd płyt powstawał dość długo i pewnie część z Was niecierpliwie czekała na podsumowanie. W tym czasie ceny poszczególnych produktów zmieniły się diametralnie, więc wszystkie zostały uaktualnione na stronach z opisami. Po tych 3 miesiącach od wprowadzenia na rynek platformy LGA1150 zmieniło się sporo. Ceny się ustabilizowały i trudno już mówić o tzw. podatku od nowości – teraz wyglądają dość racjonalnie i w przypadku większości producentów wydają się atrakcyjne.

Ważnym wydarzeniem było odblokowanie możliwości podkręcania za pomocą mnożnika na płytach z chipsetem innym niż Z87. Pisałem o tym niedawno na swoim blogu. Co prawda opcja zmiany mnożnika to tylko częściowe odblokowanie i dalej obowiązują inne ograniczenia (niemożność zmiany częstotliwości bazowej, niski maksymalny dzielnik RAM), ale należy założyć, że dla sporej części z Was możliwości w tej dziedzinie będą wystarczające. Co przyniesie przyszłość? Tego na razie nie wiemy, choć z informacji, które krążą po sieci, wynika, że już przyszłoroczne procesory („Haswell refresh”) nie muszą działać na obecnych płytach głównych. Dlatego dość rozsądnym podejściem jest ocenić to, co jest tu i teraz, a numer, jaki wywinęła firma ASRock (wszystko jedno: w porozumieniu z Intelem czy bez niego), był czymś, co na rynku płyt głównych nie zdarzyło się już od dość dawna. Użytkownicy dostali gratis coś, co wykraczało poza specyfikację sprzętu, a płyta ASRock Fatal1ty H87 Performance, tańsza od większości najtańszych propozycji z układem Z87, z pewnością będzie dla wielu łakomym kąskiem.

Ten przegląd skupia się jednak na płytach z układem Z87, czyli takich, które zapewniają pełne możliwości podkręcania procesorów „K” (zegar bazowy, mnożnik, trzy strapy zegara bazowego). Dlatego chcemy Wam przedstawić konstrukcje, które są warte zainteresowania ze względu na dobry stosunek jakości do ceny lub możliwości, w następujących segmentach:

Kategoria płyt przeznaczonych do podkręcania będzie jednak trochę umowna, bo wychodzimy z założenia, że z dwóch porównywalnych konstrukcji (pod względem wyposażenia, układu audio, zawartości tylnego panelu) rekomendację powinna otrzymać ta, która ma bardziej rozbudowany układ zasilania procesora i zapewnia realne możliwości przyspieszania podzespołów. Realne, czyli dające się wykorzystać na co dzień, a nie tylko do chwilowej zabawy w podkręcanie. Zakładamy, że rozsądne minimum to sześciofazowy układ zasilający procesor.

53