artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87M Gaming – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87M-Gaming to niejako odpowiednik MSI Z87-G45 Gaming, tyle że w formacie mikro-ATX. Zachowała jednak wszystkie dodatki charakterystyczne dla tej serii. Są to:

  • karta sieciowa Killer E2205, działająca analogicznie jak testowana przez nas wcześniej Killer E2100, pozwalająca na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni video, dzięki czemu nie grożą nam opóźnienia w grach za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
  • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, umożliwiającym podłączenie słuchawek o impedancji nawet do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
  • dwa porty USB z potrójną warstwą złota na złączu, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry gniazda, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz, i jego większą trwałość.

Sekcja zasilająca procesor jest ośmiofazowa. Znajdują się w niej najlepsze cewki obecnie stosowane przez firmę MSI, należące do rodziny Military Class 4. Radiatory na tranzystorach zasilających są mocno przykręcone śrubami. Są duże. Bez problemu rozpraszają ciepło nagromadzone na tranzystorach zasilających procesor.

Złącze EPS znajduje się niedaleko krawędzi laminatu, a jego zapinka jest skierowana do góry. Jest jednak pewien odstęp, który powoduje, że odpięcie zatrzasku nie powinno być problemem nawet w ciasnej obudowie komputerowej. Header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy jest jednak nieco za nisko: kabelek będzie wręcz zahaczał o kartę graficzną.

Sloty RAM znajdują się tuż nad złączem karty graficznej, ale na szczęście ich dolne zatrzaski są automatyczne. Można bez problemu zmieniać konfigurację pamięci bez wyjmowania karty z komputera.

Portów Serial-ATA jest sześć, tyle ile zapewnia układ Z87. Są umieszczone na krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa.

Dwa sloty kart grafiki pozwalają utworzyć konfigurację SLI lub CrossFire. Niestety, niewielki odstęp między nimi powoduje, że górna karta będzie pracowała w wyraźnie wyższej temperaturze. To jednak bolączka, która trapi wiele konstrukcji w tym formacie.

Tylny panel należy uznać za dość bogaty. Jest osiem portów USB (w tym sześć w standardzie 3.0), rozsądny zestaw trzech wyjść obrazu (dwa HDMI oraz jedno DisplayPort), jak również optyczne wyjście S/PDIF. Są także aż dwa porty eSATA.

Radiator na mostku Z87 jest stosunkowo mały. Podczas dłuższej pracy komputera nagrzewa się dość znacznie. Miło jednak, że zadbano o jego wygląd: jest wizerunek smoka, charakterystyczny dla płyt głównych MSI z serii Gaming, oraz podświetlone logo producenta.

UEFI jest podobne jak w płytach opartych na układzie z serii 7, ale teraz całość jest w czerwonej tonacji. Tym, co naprawdę budzi uznanie, jest duża szczegółowość grafiki oraz to, że bez problemu współpracuje z myszkami dla graczy, takimi jak SteelSeries Kana (ruchy wskaźnika są idealnie płynne, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku innych producentów). UEFI ma znacznie więcej grafiki niż do tej pory i zapewnia naprawdę duże możliwości konfiguracji działania wentylatorów. Jego wadą jest to, że opcje na ekranach nie są poukładane logicznie i jest ich po prostu za dużo. Mniej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie się pogubią.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87M Gaming
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.44, +0.24
Very good
Noise level, dB (A)
-79.6
Average
Dynamic range, dB (A)
79.6
Average
THD, %
0.131
Average
THD + Noise, dB (A)
-74.5
Average
IMD + Noise, %
0.262
Average
Stereo crosstalk, dB
-74.9
Good
IMD at 10 kHz, %
0.329
Average
General performance  
Average

Wyniki analogowych torów audio w teście RMAA należy uznać za dobre, choć nieco odstają od osiągów najlepszych konstrukcji w naszym porównaniu.

Dane techniczne

Model MSI Z87M Gaming
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2205)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 × USB 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, LAN, 6 audio, 2 HDMI, DisplayPort
Cena 550 zł

MSI Z87M Gaming jest atrakcyjną propozycją dla wymagających graczy rozglądających się za solidną płytą w tym formacie. Ma trochę przydatnych im dodatków, umożliwia też bezproblemowe podkręcenie procesora do granic jego możliwości. Układ audio jest dobry, a towarzyszący mu wzmacniacz słuchawkowy pozwala korzystać także z wymagających słuchawek o wysokiej impedancji. Produkt jest atrakcyjnie wyceniony na tle rywali o zbliżonej funkcjonalności.

MSI Z87M Gaming
Zalety
  • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN, porty USB o zwiększonej wytrzymałości)
  • dobry układ audio
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
  • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
  • tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):550 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
5794 zł
MediaExpert
6149 zł
Neo24
6175 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
51