artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87I Gaming AC – test

Kliknij, żeby powiększyć

Z87I Gaming AC to płyta do małych komputerów przeznaczonych dla wytrawnych graczy. Mimo niewielkich rozmiarów zintegrowano w niej niemalże wszystkie dodatki dostępne w modelach pełnowymiarowych. Są to:

 • karta sieciowa Killer E2205, działająca analogicznie jak testowana przez nas wcześniej Killer E2100, pozwalająca na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni video, dzięki czemu nie grożą nam opóźnienia w grach za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
 • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, umożliwiającym podłączenie słuchawek o impedancji nawet do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
 • dwa porty USB z potrójną warstwą złota na złączu, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry gniazda, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz, i jego większą trwałość;
 • porty USB na tylnym panelu mają specjalny obwód zasilający, który ma zapewnić lepszą jakość zasilania kart dźwiękowych USB oraz przetworników DAC.

Do tego dołączono kartę Wi-Fi działającą w standardzie 802.11ac, opartą na układzie Intela. Może ona nawiązywać połączenia z prędkością do 867 Mb/s. Obsługuje ponadto Bluetooth 4.0 oraz umożliwia łatwe podłączanie ekranów z obsługą techniki Intel WiDi.

Procesor jest zasilany przez sześciofazowy układ. Wszystkie tranzystory są pokryte radiatorem, lecz jest on... trochę za krótki. Prawdopodobnie jest tak ze względu na gniazdo zasilające EPS, jednak powinno to być inaczej rozwiązane. Radiator jest taki sam jak w pełnowymiarowych płytach z serii Gaming, lecz jego niewielka długość powoduje, że przy pełnym obciążeniu podkręconego procesora grzeje się bardzo mocno.

Już rzut oka na laminat ujawnia, że ma on pewną wadę. Otóż slot PCI Express ×16 znajduje się zdecydowanie za blisko gniazda procesora, co może uniemożliwić instalację wielu bardziej rozbudowanych schładzaczy.

Złącze zasilające EPS ośmiopinowe znajduje się na samym środku, podobnie jak w MSI Z87I i większości innych płyt mini-ITX (tylko Asus rozwiązał to lepiej, przenosząc to złącze na krawędź laminatu, więc jednak się da).

Jak to w płytach mini-ITX bywa, sloty RAM znajdują się blisko gniazda procesora, a ponieważ blisko jest także złącze PCI Express ×16, z czegoś trzeba zrezygnować: albo rozbudowany schładzacz (w poziomym położeniu, bo w pionowym kolidowałby z kartą grafiki), albo moduły pamięci z wysokimi radiatorami. Dolna zapinka slotów RAM jest automatyczna, więc można zmieniać konfigurację pamięci bez wyciągania karty grafiki z komputera.

Tylny panel ma sześć portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. To niewiele, jak na dzisiejsze standardy. Ponadto są tutaj trzy wyjścia obrazu: DisplayPort, HDMI oraz DVI, i jest to rozsądny komplet. Co ciekawe, jest także port eSATA, w wielu modelach już pomijany. Optyczne wyjście S/PDIF w tej klasy płytach dla graczy to standard.

Radiator na mostku jest bardzo mały. Część ciepła ma odprowadzać przez rurkę cieplną do radiatora na sekcji zasilającej procesor, a temu raczej go nie brakuje, dlatego nie jest to optymalne rozwiązanie.

UEFI jest podobne jak w płytach opartych na układzie z serii 7, ale teraz całość jest w czerwonej tonacji. Tym, co naprawdę budzi uznanie, jest duża szczegółowość grafiki oraz to, że bez problemu współpracuje z myszkami dla graczy, takimi jak SteelSeries Kana (ruchy wskaźnika są idealnie płynne, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku innych producentów). UEFI ma znacznie więcej grafiki niż do tej pory i zapewnia naprawdę duże możliwości konfiguracji działania wentylatorów. Jego wadą jest to, że opcje na ekranach nie są poukładane logicznie i jest ich po prostu za dużo. Mniej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie się pogubią.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87I Gaming AC
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że radiator sekcji zasilającej procesor był bardzo gorący, gdyż jest po prostu nieco zbyt mały. Nie powodowało to niestabilności, ale płyta z serii Gaming powinna bezproblemowo i bezawaryjnie współpracować z podkręconym procesorem także w dłuższej perspektywie, a czy w tym przypadku tak będzie – tego nie jesteśmy pewni.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.08
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.7
Good
Dynamic range, dB (A)
80.8
Good
THD, %
0.0040
Very good
THD + Noise, dB (A)
-74.6
Average
IMD + Noise, %
0.029
Good
Stereo crosstalk, dB
-79.4
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.021
Good
General performance  
Very good

Wyniki należy uznać za typowe dla płyt mini-ITX w tej cenie.

Dane techniczne

Model MSI Z87I Gaming AC
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 5 SATA 6 Gb/s + eSATA
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2205)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w tym 4 USB 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort, DVI, eSATA
Cena 610 zł

MSI Z87I Gaming AC to wśród płyt mini-ITX propozycja z segmentu „premium”, bardzo atrakcyjna dla tych, którzy nie zamierzają niczego podkręcać. W przeciwnym razie, kiedy to w grę wchodzą drogie moduły RAM, zwykle wyposażone w wysokie radiatory, szybko da o sobie znać nieco nieprzemyślany rozkład elementów na laminacie. Ponadto podkręcanie na płycie z tak niewielkim radiatorem na sekcji zasilającej procesor rodzi obawy o żywotność konstrukcji. A sprzęt z tego segmentu raczej powinien dawać pewność długiej i bezproblemowej pracy, nawet jeśli na co dzień procesor ma działać z podkręconymi parametrami.

MSI Z87I Gaming AC
Zalety
 • zintegrowana karta Wi-Fi 802.11 ac z obsługą technik Intel WiDi oraz Bluetooth 4.0
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
 • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
 • tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości
 • nieco nieprzemyślane rozplanowanie laminatu
 • Radiator na sekcji zasilającej procesor jest nieco za mały i grzeje się bardzo mocno
 • Sześć portów USB na tylnym panelu to nieco za mało w dzisiejszych realiach
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):610 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
869 zł
Electro.pl
869 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
50