artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87I – test

 

 

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87I to płyta z gatunku podstawowych, czyli tych przeznaczonych raczej do zablokowanych procesorów Core i3/5/i7, bez K w nazwie, które nie umożliwiają podkręcania. Są też poważne przesłanki, aby sądzić, że jej głównym przeznaczeniem mają być komputery HTPC. Na laminacie zamontowano slot mini-PCI Express, a w nim znajduje się karta Wi-Fi Inter Centrino Wireless N2230. Karta ta umożliwia wygodne podłączanie ekranów obsługujących technikę WiDi Intela.

Sekcja zasilająca procesor jest tylko czterofazowa. Na tranzystorach producent umieścił niewielki radiator. Gdy procesor jest podkręcony, radiator nagrzewa się bardzo mocno, ale procesor pozostaje stabilny i zachowuje wysoką wydajność w narzędziu LinX. Jednak na dłuższą metę lepiej nie przyspieszać go na tej płycie do granic możliwości, lecz ograniczyć się do tego, na co pozwala przy standardowym napięciu zasilającym.

Laminat jest zagospodarowany w taki sposób, że gniazdo procesora znajduje się niedaleko slotu karty grafiki. To znacznie ogranicza możliwość użycia rozbudowanych schładzaczy procesora. Oczywiście, znaczną ich część można zainstalować w pozycji poziomej zamiast w pionowej, ale wtedy problemem mogą się okazać moduły pamięci z radiatorami, których na rynku wciąż jest sporo.

Złącze ATX czteropinowe zostało umieszczone praktycznie na środku i doprowadzenie wiązki może być kłopotliwe po zastosowaniu rozbudowanego schładzacza procesora. Na szczęście złącze ATX 24-pinowe jest już we właściwym miejscu, na brzegu laminatu.

Sloty RAM znajdują się bardzo blisko gniazda procesora, więc moduły pamięci z dodatkowymi radiatorami mogą uniemożliwić instalację niektórych rozbudowanych schładzaczy. O ile schładzacz nie będzie kolidował z kartą grafiki, bo jej slot także jest bardzo blisko gniazda.

Tylny panel wejścia-wyjścia jest dość typowy dla tanich płyt mini-ITX. Sześć portów USB (w tym cztery w standardzie 3.0) to jednak mało i nie każdemu wystarczy. Są za to dwie karty sieciowe, mimo że płyta zapewnia jeszcze kartę Wi-Fi. Być może byłoby lepiej, gdyby producent zamiast jednej z nich zastosował dwa dodatkowe porty USB? Ponadto są trzy wyjścia obrazu: DisplayPort, HDMI oraz DVI. Całkiem rozsądny komplet. Nie zabrakło też optycznego wyjścia S/PDIF.

Radiator na mostku jest mikroskopijnych rozmiarów. Podczas pracy komputera rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

UEFI nie odbiega funkcjonalnie od tego z najlepszych modeli. Tym razem jest utrzymane w niebieskich barwach, adekwatnych do kolorystyki laminatu. Zdecydowanie mniej kłuje w oczy niż czerwień w serii Gaming, ale powiedzmy, że jest to kwestia upodobań. Istotne jest to, że cała funkcjonalność została zachowana i producent nie narzuca żadnych sztywnych ograniczeń w podkręcaniu, na przykład przez obcięcie zakresów napięć zasilających procesor czy pamięć. Jedyny zarzut to jednak niezbyt dobre dostosowanie UEFI pod kątem mniej zaawansowanych użytkowników. Wszystkie opcje, nawet te mało istotne z punktu widzenia podkręcania, są praktycznie na wierzchu. Można by jednak zrobić także wersję uproszczoną.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87I
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-1,3 V
Napięcie VCCSA Brak opcji
Napięcie pierścienia Brak opcji
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Jak pokazuje powyższa tabelka, możliwości regulacji napięć procesora zostały znacznie ograniczone przez producenta, zapewne z obawy przed uszkodzeniem tranzystorów zasilających procesor. Jednak zakres napięcia Vcore był na tyle rozsądny, że i tak pozwolił na to, by testowy Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Procesor przepracował tak kilka godzin i płyta to wytrzymała. Jednak radiator na tranzystorach zasilających był bardzo gorący, co nie wróży konstrukcji MSI długiego żywota w sytuacji, gdy będzie tak mocno przyspieszony. Jeśli już podkręcać na tej płycie, to bez zwiększania napięcia zasilającego. Tak będzie zdecydowanie bezpieczniej.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 892.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.24, +0.31
Very good
Noise level, dB (A)
-79.6
Average
Dynamic range, dB (A)
79.5
Average
THD, %
0.123
Average
THD + Noise, dB (A)
-73.7
Average
IMD + Noise, %
0.243
Average
Stereo crosstalk, dB
-74.2
Good
IMD at 10 kHz, %
0.349
Average
General performance  
Average

Wyniki w tej klasie sprzętu są przyzwoite, ale do najlepszych konstrukcji Z87 nieco zabrakło.

Dane techniczne

Model MSI Z87I
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (1 ×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 2 × Gigabit LAN (Realtek)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia

1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w tym 4 USB 3.0), 2 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, DisplayPort

Cena 415 zł

Podsumowanie

MSI Z87I to w klasie najtańszych konstrukcji mini-ITX ciekawy produkt, choć jego przeznaczeniem raczej są typowe komputery biurowo-domowe oraz HTPC, nie zaś wydajne maszyny dla graczy. Jednak się okazało, że mimo znacznie ograniczonych przez producenta zakresów napięć w UEFI podkręcać jak najbardziej można. Trudno powiedzieć, jak wyglądałoby to w dłuższej perspektywie, trzeba jednak pamiętać, że jest to płyta o zaledwie czterofazowym układzie zasilającym procesor, do tego radiator na nim jest niewielki. Jest też zaprojektowana w taki sposób, że trudno byłoby na niej zmieścić moduły RAM z wysokimi radiatorami, wydajną kartę graficzną i jeszcze rozbudowany schładzacz procesora. Jest to jednak bardzo dobry wybór do procesorów, których podkręcać praktycznie się nie da, bo wtedy wystarczy układ chłodzenia dołączony w pudełku z CPU. Układ audio tylko nieznacznie odstaje od najlepszych rozwiązań, ale jak na klasę płyty, jego osiągi są do przyjęcia. Szkoda, że producent umieścił na laminacie drugi port LAN kosztem dwóch dodatkowych portów USB, te bowiem prawdopodobnie byłyby bardziej przydatne.

MSI Z87I
Zalety
  • zintegrowana karta Wi-Fi Intel Centrino Wireless N2230 zgodna z WiDi
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
  • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
  • nieco nieprzemyślane rozplanowanie laminatu
  • tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości
  • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):415 zł
49