artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87-GD65 GAMING – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87-GD65 Gaming, tak samo jak tańszy model, przedstawiony już przez nas Z87-G45 Gaming, nawiązuje do gier komputerowych. W zasadzie są to płyty podobne do siebie jak dwie krople wody; różnią się tylko kilkoma szczegółami. Tylko albo i aż – ale to już każdy musi ocenić sam.

Przypomnijmy zatem cechy serii płyt MSI z serii Gaming, czyli co łączy Z87-G45 oraz Z87-GD65. Na początek jednak ponownie powiemy, dlaczego ta seria nazywa się Gaming:

 • Zintegrowana w płytach Gaming karta sieciowa Killer E2200 nadaje grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w grach wieloosobowych.
 • Układ audio jest oparty na kodeku ALC1150, współpracującym ze wzmacniaczem TI OPA1632. Pozwala on bezpośrednio podłączać słuchawki o wysokiej impedancji (nawet 600 Ω), które często zapewniają lepsze brzmienie niż wersje o mniejszej impedancji.
 • Dwa porty USB są potrójnie złocone, co zwiększa ich trwałość, jeśli wtyk jest często wkładany i wyjmowany. Lepsze złącze jest także nie bez znaczenia dla myszek o wysokich częstotliwościach odświeżania, z których często korzystają gracze.
 • Licencja Lucid Virtu MVP 2.0 pozwala osiągnąć większą płynność animacji przy włączonej synchronizacji pionowej (więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule poświęconym tej technice).

Ale to niejedyne, co łączy obie płyty. Zacznijmy jednak od początku.

Układ zasilania procesora wykorzystuje 12 faz zasilających, czyli o połowę więcej niż w tańszym modelu. Ich przydatność jest dość wątpliwa w domowych warunkach, bo procesory Core czwartej generacji nie podkręcają się aż tak dobrze, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Bynajmniej nie z powodu stabilności napięcia, a bardziej za sprawą temperatur, jakie osiągają, nawet mając na sobie wysokiej klasy schładzacze powietrzne (lub gotowe zestawy chłodzenia wodnego). Dlatego tutaj 12 faz to liczba, naszym zdaniem, lekko na wyrost, ale dzięki temu, że jest ich więcej, tranzystory pod radiatorami grzeją się punktowo nieco mniej, co może się przełożyć na dłuższy żywot płyty. Oczywiście, proporcjonalnie do układu zasilającego urosły radiatory na nim, które dodatkowo zostały połączone rurką cieplną, co pozwala wyrównać temperaturę między nimi (np. w sytuacji, gdy jeden z nich znajduje się w obrębie strumienia powietrza ze schładzacza procesora, a drugi – nie).

Laminat płyty jest bardzo podobny do tego z modelu Z87-G45; można by nawet podejrzewać, że to ten sam projekt, tylko o większej liczbie wlutowanych elementów. Tak jednak nie jest: jest to w całości na nowo zaprojektowana konstrukcja. Wspominaliśmy już o układzie zasilania procesora, ale to niejedyna różnica.

Wtyk EPS znajduje się na właściwej wysokości i raczej można go bez przeszkód podłączyć lub odłączyć, gdy płyta będzie w obudowie, a na procesorze będzie się znajdował rozbudowany schładzacz.

Gniazda RAM, podobnie jak w G45, też są odpowiednio wysoko i nie wymagają wyjmowania długich kart graficznych w celu otwarcia ich zatrzasków.

Obok gniazda ATX 24-pinowego można dostrzec pierwszą różnicę w stosunku do G45. Są to wyprowadzone punkty pomiarowe multimetru wszystkich kluczowych napięć w systemie. Nie są to już jednak punkty, do których sondy trzeba przykładać ostrożnie, w obawie o zwarcie, a ładnie wykonane gniazdka, do których podłączamy krótkie kabelki (umieszczone przez producenta w zestawie), pozwalające bezpiecznie kontrolować napięcia.

Następną różnicą jest to, że na laminacie są dwie kości UEFI. W razie uszkodzenia zawartości jednej można się przełączyć (mechanicznym przełącznikiem) na drugą. Nie jest to wprawdzie automat, ale i tak usprawnienie jest znaczące.

Więcej jest także portów Serial-ATA, aż osiem (wersja GD65 ma wbudowany dodatkowy kontroler).

Doszły też przydatne gadżety na dole laminatu, takie jak wyświetlacz kodów POST do diagnostyki bootowania oraz przyciski (zasilania i resetowania). Jest także przycisk OC Genie, który omówimy, pisząc o podkręcaniu. Zastosowano również przycisk GO2BIOS, po którego użyciu przy wyłączonym komputerze płyta automatycznie uruchomi UEFI, bez konieczności naciskania klawisza Delete. Taki odpowiednik DirectKey Asusa.

Podobnie jak w Z87-G45 nie ma slotów PCI do starszych urządzeń, a rozkład PCI Express ×16 pozwala utworzyć konfigurację SLI lub CrossFire X z dwóch kart graficznych. Jest to układ optymalny dla kart ze schładzaczem o szerokości dwóch slotów; gdy zajmuje trzy, ta górna ma znacznie cięższe warunki pracy.

Panel wejścia-wyjścia pozostał całkowicie niezmieniony. Znalazło się na nim sześć portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. Jak już wspominaliśmy, pisząc o modelu G45, nie jest to dużo, jak na 2013 rok. Komplet wyjść obrazu zintegrowanej w procesorze karty graficznej został rozsądnie dobrany: analogowe VGA, DVI oraz HDMI. Jest także koncentryczne i optyczne wyjście S/PDIF oraz przycisk do resetowania ustawień UEFI.

Radiator na mostku Z87, identyczny jak w tańszej konstrukcji, to sporych rozmiarów aluminiowy blok z charakterystycznym dla serii smokiem. Oczywiście, całość jest od drugiej strony mocno dokręcona śrubkami.

UEFI w żaden sposób nie odbiega od tego zastosowanego w Z87-G45 Gaming. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do tamtego testu.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87-GD65 Gaming
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

W skrócie: bez zmian w stosunku do Z87-G45 Gaming. Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V ustalonym na sztywno z poziomu UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Kilka słów warto w tym miejscu napisać o tajemniczym przycisku OC Genie. Po jego wciśnięciu (wówczas się podświetla) płyta sama ustawiła mnożnik Turbo procesora na 40, pamięć zaś automatycznie włączyła swój profil XMP. W trybie OC Genie nie można zmieniać kluczowych parametrów, dlatego należy go traktować tylko jako ułatwienie dla tych, którzy dopiero zaczynają podkręcać sprzęt. Po prostu użyją przycisku na laminacie – i już zyskają nieco lepszą wydajność.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.21, +0.08
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.3
Average
Dynamic range, dB (A)
76.7
Average
THD, %
0.0062
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.4
Average
IMD + Noise, %
0.035
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.0
Good
IMD at 10 kHz, %
0.031
Good
General performance  
Good

Co ciekawe, układ audio, mimo że taki sam jak w Z87-G45, okazał się nieco słabszy. Nie jest to duża różnica, pewnie trudna do wykrycia w „ślepym” teście, ale samo w sobie jest to trochę dziwne. Test powtarzaliśmy jednak kilka razy i nie ma mowy o pomyłce czy niepewności pomiarowej. Układowi audio towarzyszy narzędzie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce.

Dane techniczne

Model MSI Z87-GD65 Gaming
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w tym 4 × USB 3.0), 1 optyczne oraz 1 koncentryczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 640 zł

Podsumowując, trzeba stwierdzić, że MSI Z87-GD65 Gaming to wersja „deluxe” tańszego modelu Z87-G45 Gaming. Rozbudowano sekcję zasilania procesora oraz jej układ chłodzenia, dołożono dwa porty Serial-ATA, dodano parę drobiazgów (wyświetlacz kodów POST, przycisk OC Genie, kabelki ułatwiające kontrolowanie napięć multimetrem). Można jednak mieć wątpliwości, czy te rzeczy usprawiedliwiają tak sporą różnicę w cenie między G45 a GD65, która w tej chwili wynosi 170 zł. Z punktu widzenia tych, którzy tego wszystkiego potrzebują – być może tak, ale jeśli chodzi o typowego użytkownika, który składa typowy sprzęt z jednym dyskiem twardym, czy nawet dwoma – niekoniecznie...

MSI Z87-GD65 Gaming
Zalety
 • dwie kości UEFI z mechanicznym przełącznikiem, na wypadek awarii jednej z nich
 • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN, Virtu MVP 2.0, porty USB o zwiększonej wytrzymałości)
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (GO2BIOS, OC Genie) uprzyjemniające współpracę z płytą
 • wyświetlacz kodów POST
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
 • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
 • Sześć portów USB na tylnym panelu to nieco za mało w dzisiejszych realiach
 • Konkurencyjność ceny na tle tańszego modelu, Z87-G45 Gaming, jest nieco wątpliwa
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):640 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
5794 zł
MediaExpert
6149 zł
Neo24
6175 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
48