artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87-G45 GAMING – test

Kliknij, żeby powiększyć

Płyty z serii Gaming to nowa strategia MSI dotycząca promowania produktów tej marki. Bo cóż może lepiej promować produkty niż gry komputerowe? W zasadzie już tylko najtańsze konstrukcje do niej nie należą i był to raczej dobry ruch. Zresztą już poprzednia generacja zyskała modele z tej serii, choć długo po tym, jak będący ich podstawą chipset trafił na rynek, i nie mieliśmy okazji dokładniej się im przyjrzeć.

Seria Gaming jest promowana przez nie byle kogo, bo grupę zawodowych graczy Fnatic. Miłośnikom e-sportu nie trzeba chyba przypominać, jakie to gwiazdy. Tak samo swoje produkty promuje firma Steel Series, produkująca akcesoria dla graczy. To oczywiście tylko marketing, którym niekoniecznie należy się sugerować przy zakupie, ale dzięki temu nawet płyty z głównego nurtu, a taką bez wątpienia jest MSI Z77-G45 Gaming, zyskały bardzo wyrazisty charakter. Charakter, którego pozbawiona była poprzednia generacja (niebieskie modele z pierwszej serii). MSI Z87-G45 Gaming zapewnia kilka drobiazgów ciekawych z punktu widzenia graczy. Są to:

 • karta sieciowa Killer E2200, działająca analogicznie jak testowana przez nas wcześniej karta Killer E2100, pozwalająca na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni video, dzięki czemu nie grożą nam opóźnienia w grach za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
 • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, umożliwiającym podłączenie słuchawek o impedancji nawet do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
 • dwa porty USB z potrójną warstwą złota na złączu, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry gniazda, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz, i jego większą trwałość;
 • licencję Lucid Virtu MVP 2.0, pozwalającą osiągnąć większą płynność animacji przy włączonej synchronizacji pionowej (więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule poświęconym tej technice).

Są to drobiazgi, być może dla niektórych mało istotne, ale razem dają poczucie, że płyta naprawdę zapewnia coś ponad standard. Do tego wszystkiego dochodzi całkiem ciekawy i ładny projekt radiatorów, a nawet pudełka, nawiązujący do smoka.

Sekcja zasilająca procesor jest ośmiofazowa. Znajdują się w niej najlepsze cewki obecnie stosowane przez firmę MSI, należące do rodziny Military Class 4. Mimo że nie jest to płyta z najwyższego segmentu, w domowych warunkach 22-nanometrowe procesory Intela czwartej generacji raczej nie potrzebują bardziej rozbudowanych układów zasilania. Radiatory na tranzystorach zasilających są solidnie przykręcone śrubami.

Laminat został wyposażony w port mSATA, by dało się zaoszczędzić miejsce w obudowie lub po prostu przyspieszyć zainstalowany w komputerze dysk twardy za pomocą funkcji Intel Smart Response. Wtyk EPS mógłby jednak być umieszczony nieco wyżej, bo w ciasnej obudowie z rozbudowanym schładzaczem procesora może wystąpić problem z jego podłączeniem. Sloty RAM są umieszczone na odpowiedniej wysokości i można wymieniać lub dokładać moduły bez wyjmowania zainstalowanej karty graficznej. Header dla portów USB 3.0 wyprowadzonych na przedni panel obudowy jest obrócony w stosunku do laminatu o 90 stopni i nie koliduje z długimi kartami graficznymi. Płyta ma trzy porty przeznaczone dla takich kart, choć trzeba tu zaznaczyć, że użyteczność tego na samym dole jest raczej wątpliwa (nawet jeśli obudowa ma osiem śledzi, to karta z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów będzie niemalże przylegała do zasilacza). Można utworzyć konfigurację SLI lub CrossFire z dwóch kart, choć optymalnie chłodzone będą tylko modele o radiatorze o szerokości dwóch slotów. W przypadku popularnych ostatnio konstrukcji wyposażonych w schładzacz trzyslotowy ta górna będzie miała bardzo ograniczony dostęp do chłodnego powietrza. Zabrakło, niestety, starszych slotów PCI, więc właściciele profesjonalnych kart dźwiękowych będą niepocieszeni. Płyta ma tylko jedną kość UEFI i żadnego zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości.

Choć ten model nie jest przeznaczony do ekstremalnego podkręcania, na laminacie znalazły się także punkty do pomiaru napięć za pomocą multimetru, są jednak dość trudne w użyciu (nie ma dodatkowych kabelków ani złączy umożliwiających stały monitoring napięcia).

Tylny panel ma sześć portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. To nieco mało, biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy. Komplet wyjść obrazu zintegrowanej w procesorze karty graficznej został rozsądnie dobrany: analogowe VGA, DVI oraz HDMI. Jest także koncentryczne i optyczne wyjście S/PDIF oraz przycisk do resetowania ustawień UEFI.

 

Radiator mostka Z87 to spory aluminiowy blok, w zupełności wystarczający, jak na potrzeby tak chłodnego układu. Znajduje się na nim znak rozpoznawczy serii: czerwony smok, który może się podobać.

UEFI jest podobne jak w poprzedniej serii produktów, ale teraz całość jest w czerwonej tonacji. Tym, co naprawdę budzi uznanie, jest duża szczegółowość grafiki (nie kłuje w oczy nawet na monitorze o rozdzielczości 1920 × 1200) oraz to, że bez problemu współpracuje z myszkami dla graczy, takimi jak Steel Series Kana (ruchy wskaźnika są idealnie płynne, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku innych producentów). UEFI ma znacznie więcej grafiki niż do tej pory i zapewnia naprawdę duże możliwości konfiguracji działania wentylatorów. Jego wadą jest to, że opcje na ekranach nie są poukładane logicznie i jest ich po prostu za dużo. Mniej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie się pogubią.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87-G45 Gaming
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Korzystając z testowego procesora Core i5 4670K, osiągnęliśmy maksimum jego możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym procesor na poziomie 1,25 V, ustawionym z poziomu UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.10
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.4
Good
Dynamic range, dB (A)
80.4
Good
THD, %
0.0054
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.3
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.6
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.028
Good
General performance  
Good

Wyniki te należy uznać za świetne na tle płyt poprzedniej generacji (Z77) oraz bardzo dobre na tle innych modeli z układem Z87 (nieco uprzedzając już fakty ;)). Nie są to, niestety, rezultaty zbliżone do osiągów zewnętrznych kart dźwiękowych, ale w głośnikach/słuchawkach popularnej klasy różnica będzie trudna do wychwycenia w ślepym teście. 

Dane techniczne

Model MSI Z87-G45 Gaming
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (trzy ×16, cztery ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w tym 4 × USB 3.0), 1 optyczne oraz 1 koncentryczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort, VGA
Cena 470 zł

Krótko mówiąc, MSI Z87-G45 Gaming to ciekawa płyta klasy „mainstream”, zapewniająca dobry układ audio oraz funkcje przewidziane specjalnie dla graczy. Możliwości podkręcania procesora są zadowalające. UEFI jest ładne i dobrze współpracuje z myszkami dla graczy, ale jest mało przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników. Wadą płyty jest także brak jakiegokolwiek zabezpieczenia zawartości kości UEFI. Całość oferowana jest w dość przystępnej cenie.

MSI Z87-G45 Gaming
Zalety
 • przystępna cena
 • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN, Virtu MVP 2.0, porty USB o zwiększonej wytrzymałości)
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
 • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
 • tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości
 • Sześć portów USB na tylnym panelu to nieco za mało w dzisiejszych realiach
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):470 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
5794 zł
MediaExpert
6149 zł
Neo24
6175 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
47