artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87-G41 PC Mate – test

 

 

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87-G41 PC Mate to płyta klasy ekonomicznej, choć aby to dostrzec, trzeba się jej przyjrzeć bliżej. Bo na pierwszy rzut oka widać, że ma nawet radiator na sekcji zasilającej procesor, co w cenie trochę przekraczającej 350 zł jest pewnego rodzaju egzotyką (jeśli mówimy o konstrukcjach z układem Z87). Jednak to tylko pierwsze wrażenie – tak tania płyta musiała zostać zubożona znacznie bardziej, nawet w stosunku do wcześniej testowanego przez nas modelu Z87-G43. Czym się one różnią?

 • Oba są pozbawione oficjalnej licencji na obsługę techniki Nvidia SLI. Trzeba sobie radzić, korzystając z nieoficjalnego rozwiązania o nazwie HyperSLI. Nie ma jednak gwarancji, że już zawsze będzie ono działać.
 • W obu układ zasilania procesora składa się z sześciu faz. Jednak układ chłodzenia tranzystorów zasilających procesor Z87-G41 jest niepełny i zastosowano w nim tańsze komponenty.
 • W obu zintegrowany układ sieciowy pochodzi od firmy Realtek, a nie od Intela, jak w droższych modelach.
 • Radiator na mostku Z87 w Z87-G41 jest naprawdę bardzo oszczędny, mniejszy od tego w Z87-G43.
 • Zrezygnowano z dwóch portów USB na tylnym panelu. Zamiast tego dołożono dodatkowy... PS/2. To dobitnie pokazuje, że płyta była projektowana z myślą o starszych urządzeniach peryferyjnych, choć trudno chyba nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że bardziej użyteczne byłyby dodatkowe dwa USB.
 • Kodek audio w Z87-G41 PC Mate to Realtek ALC887, układ już 6-letni. Na papierze znacznie ustępuje nawet ALC892, ale w konkretnych zastosowaniach... Nie można tego przesądzać przed przetestowaniem go. Na dodatek są tylko trzy złącza minijack, a nie – jak w zdecydowanej już większości płyt – pięć lub sześć. Zabrakło też złącza S/PDIF.

A w praktyce?

 

Sekcja zasilająca procesor może na pierwszy rzut oka robić wrażenie, gdyż składa się z aż sześciu faz. To całkiem sporo, jak na produkt tej klasy. Część tranzystorów nawet ma na sobie radiator (wprawdzie mały, ale jest). Widać też, że użyto innych cewek niż w Z87-G43 – najprawdopodobniej tańszych. Układ ten pozwolił jednak osiągnąć maksimum możliwości podkręcenia procesora Core i5 4670K, choć nasze testy trwały tylko kilka godzin. Jak układ tego typu będzie się sprawował na dłuższą metę przy podkręconym procesorze? Trudno to kategorycznie oceniać, ale na pewno będzie pracował w wysokiej temperaturze.

Radiatory i część slotów są niebieskie, a laminat, tradycyjnie dla tej firmy, brązowy. Złącze EPS jest ustawione pionowo, w odpowiedniej odległości od gniazda procesora. Podłączanie i odłączenie wtyczki, gdy płyta jest zainstalowana w obudowie, nie powinno sprawić żadnego problemu.

Sloty RAM domykają się obustronnie, ale są znacznie powyżej slotu podstawowej karty graficznej. Zmiana konfiguracji pamięci nie będzie problemem, nawet gdy w slocie będzie się znajdowała długa karta. Także wysokość, na której umieszczono header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy, jest właściwa.

Portów Serial-ATA jest sześć, a cztery z nich są umieszczone na tradycyjnych wieżyczkach, prostopadle do laminatu i na całkiem dobrze dobranej wysokości, dzięki czemu dostęp do nich nawet po użyciu rozbudowanej karty graficznej będzie bardzo wygodny.

Zgodnie z przewidywaniami jest tylko jedna kość UEFI, wlutowana na stałe w laminat. W razie uszkodzenia jej zawartości przeprogramować może ją tylko serwis, za pomocą specjalnego złącza. Nie da się zatem samemu odratować płyty metodą hotflash.

Rozkład slotów kart rozszerzeń jest bardzo rozsądny. Nie próbowano na siłę upchnąć dodatkowego pod slotem PCI Express ×16. Jeśli zostanie użyta tylko jedna karta graficzna o dwuslotowym układzie chłodzenia, będzie można obsadzić wszystkie pozostałe. Płyta ma dwa złącza PCI przeznaczone do urządzeń starszego typu. Taka liczba powinna każdego zadowolić.

Płyta oficjalnie nie obsługuje techniki Nvidia SLI, więc ktoś, kto chciałby utworzyć taką konfigurację, będzie musiał dokupić mostek i skorzystać ze wspomnianego rozwiązania HyperSLI. Należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ono oficjalnej obsługi SLI i w każdej chwili może przestać działać wraz z pojawieniem się nowych sterowników. Technika AMD CrossFireX jest oficjalnie obsługiwana.

 

Tylny panel portów wejścia-wyjścia został zubożony w porównaniu z Z87-G43. Portów USB jest już tylko sześć, na dodatek tylko dwa są w wersji 3.0. To już jednak nieco za mało. Ponadto mamy rozsądny komplet wyjść obrazu. Są też porty PS/2 dla myszki i klawiatury. Taka ich liczba to w 2013 roku rzadkość i chyba byłoby lepiej, gdyby zamiast jednego z nich producent zapewnił dodatkowe dwa USB. Są tylko trzy gniazda minijack i zabrakło jakiegokolwiek złącza S/PDIF.

Radiator na mostku Z87 to bez wątpienia jeden z najbardziej oszczędnych elementów tej płyty. Jest on bardzo mały i przymocowany na zwykłych plastikowych kołeczkach ze sprężynkami. Nagrzewał się, oględnie mówiąc, znacznie, ale podczas testów nie było to problemem. Jednak ewentualna wymiana w razie przegrzewania się mostka w czasie tropikalnych upałów może nie być taka prosta. Mostek ten znajduje się tuż pod slotem karty graficznej i może być problemem umieszczenie na nim wysokiego radiatora.

UEFI nieco odbiega funkcjonalnie od tego z droższych modeli. Wygląda tak samo, ale producent ograniczył możliwości regulacji napięcia procesora, VCCSA oraz pierścienia. Być może w obawie o sekcję zasilającą procesor. UEFI jest utrzymane w niebieskich barwach, charakterystycznych dla tej linii produktów. Nasz jedyny zarzut to niezbyt dobre dostosowanie go pod kątem mniej zaawansowanych użytkowników. Wszystkie opcje, nawet te mało istotne w podkręcaniu, są praktycznie na wierzchu. Można by jednak zrobić także wersję nieco uproszczoną.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87-G41 PC Mate
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-1,3 V
Napięcie VCCSA Brak
Napięcie pierścienia Brak
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Podobnie jak w przypadku modelu Z87-G43 mieliśmy wątpliwości związane z podkręcaniem. Układ zasilający procesor nie wygląda na taki, który pozwoliłby osiągnąć maksimum możliwości procesora. To jednak się udało i płyta zdołała przez kilka godzin działać stabilnie w programie LinX 0.6.4 AVX, gdy procesor był podkręcony do 4,5 GHz, a napięcie zasilające wyniosło 1,25 V. Maksymalne napięcie, jakie można ustawić w UEFI, zostało ograniczone do 1,3 V, ale biorąc pod uwagę, jak bardzo te układy się grzeją, nie będzie to większym problemem. Naprawdę bardzo niewiele schładzaczy poradziłoby sobie, gdyby ten procesor był zasilany wyższym napięciem. Nie ma możliwości zmiany napięcia system agenta oraz pierścienia, jednak obecność tych opcji nie jest konieczna w przyspieszaniu układów Core czwartej generacji. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC887

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.4
Average
Dynamic range, dB (A)
79.4
Average
THD, %
0.0033
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.1
Average
IMD + Noise, %
0.036
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.3
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.026
Good
General performance  
Good

 

Wyniki pomiarów zaszumienia torów analogowych na tle innych płyt Z87 są przyzwoite.

Dane techniczne

Model MSI Z87-G41 PC Mate
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Realtek)
Układ dźwiękowy Realtek ALC887 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 2
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 2 PS/2 (klawiatura oraz mysz), 6 USB (w tym tylko 2 USB 3.0), 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 310 zł

Podsumowanie

MSI Z87-G41 PC Mate to tania konstrukcja, która jednak zachowała układ Z87. Gwarantuje więc bezproblemowe podkręcanie procesorów „K” w przyszłości (w przeciwieństwie do płyt H87 i B85), udostępniono też wszystkie możliwe dzielniki pamięci. Mimo że obcięto dość mocno opcję regulacji napięcia procesora, udało się wykrzesać z testowego układu maksimum możliwości. Całość działała wtedy stabilnie przez kilka godzin... Ale czy tak będzie na dłuższą metę? Trudno powiedzieć. Aby mieć taką pewność, trzeba by nie zwiększać napięcia zasilającego procesor, jeśli miałby on w takim ustawieniu funkcjonować na co dzień. Tym bardziej że cewki wyglądają na mniej solidne od tych w Z87-G43 i nie wszystkie tranzystory sekcji zasilania są pokryte radiatorem.

Wyposażenie płyty nie jest bogate, ale w znacznym stopniu tłumaczy to cena produktu. Jednak radiator na mostku Z87 jest już chyba przesadnie mały, do tego trudno byłoby go wymienić na bardziej wydajny, bo chłodzony przez niego układ znajduje się w takim, a nie innym miejscu. Sekcja audio mimo wykorzystania leciwego już kodeka ma całkiem dobre parametry torów analogowych. Dodajmy: całkiem dobre na tle ogółu płyt z układem Z87, bo w podobnej cenie można kupić także ASRocka Fatal1ty H87 Performance, który jednak zapewnia w tej dziedzinie więcej, a do tego ma bogatsze wyposażenie. Jednak możliwości podkręcania przyszłych procesorów, a nawet obecnych, nie są w jego przypadku gwarantowane. To zapewniają tylko konstrukcje oparte na układzie Z87. Decyzja nie jest więc łatwa i każdy musi podjąć ją sam.

MSI Z87-G41 PC Mate
Zalety
 • rewelacyjna cena (w klasie Z87)
 • wyjątkowo dobre rozplanowanie laminatu
 • (w tej cenie) częściowo pokryte radiatorami tranzystory zasilające procesor
 • (w tej cenie) sześciofazowy układ zasilający procesor
 • zadowalające opcje podkręcania (da się osiągnąć maksimum możliwości procesora Core i5 4670K)
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
 • ...ale jednak niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
 • tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości
 • wyjątkowo mały radiator na mostku Z87
 • tylko częściowe chłodzenie sekcji zasilającej procesor
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):310 zł
45