artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87 XPOWER – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87 XPOWER to zdecydowanie największa i najbardziej „prestiżowa” konstrukcja, z jaką się spotkaliśmy, testując modele z układem Z87. To płyta w formacie XL ATX, więc nie zmieści się w każdej obudowie komputerowej. Można mieć zresztą wątpliwości, czy jest to sprzęt pomyślany do zamknięcia w obudowie, bo nikt nie zaprzeczy, że jest przeznaczony do łamania rekordów w podkręcaniu ekstremalnym. Świadczą o tym chociażby takie detale, jak przyciski do podkręcania zintegrowane na laminacie czy wyprowadzone punkty pomiarowe do kontroli napięć za pomocą multimetru.

Wśród nich jest jeden ciekawszy, ten z błyskawicą. Jest to przycisk Complete Discharge, czyli o działaniu wykraczającym poza reset CMOS-u. W razie problemów przy podkręcaniu ekstremalnym resetuje on wszystkie rejestry mostka PCH do ustawień fabrycznych, także te, których parametrów nie dobieramy w UEFI. Jak wiadomo, to samo można by prawdopodobnie zrobić, wyjmując baterię CMOS, ale trzeba by czekać nawet kilka minut. Tutaj efekt ten osiągamy w 2 sekundy.

Wrażenie robi nawet sama sekcja zasilająca procesor, 32-fazowa – aż trudno uwierzyć, że producent zmieścił na laminacie taką liczbę elementów. Sam laminat, tak jak w przypadku większości płyt przystosowanych do ekstremalnego podkręcania, jest ośmiowarstwowy. Płyta zachowała wszystkie dodatki znane z niższej serii MPOWER, czyli kartę sieciową dla graczy Killer E2200 i układ audio ze wzmacniaczem operacyjnym TI OPA1652. Taki sam jest również moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n (Intel Centrino Wireless N-2230). Obsługuje on także techniki Bluetooth 4.0 oraz Intel WiDi, służącą do podłączania telewizorów zgodnych z tym standardem; do modułu dołączono dwie solidne anteny z magnetycznymi podstawkami (można je postawić na obudowie komputera).

Układ zasilający procesor pokazuje od razu, że żartów tutaj nie będzie. Jest 32-fazowy. Ma robić wrażenie i sprawdzać się w ekstremalnym podkręcaniu procesora w warunkach głębokiego mrozu. Potężny jest także jego układ chłodzenia, choć stalowe bloki zdecydowanie nie wyglądają na radiatory. Na jednym z nich jest żółte logo serii XPOWER. Radiatory są oczywiście przykręcone śrubkami i trudno sobie wyobrazić, by mogło być inaczej w płycie głównej z tego segmentu.

Laminat jest ogromny i nie zmieści się do każdej obudowy komputerowej, nawet jeśli ma ona osiem śledzi kart rozszerzeń. Również kupując ten model z przeznaczeniem do działania w normalnych warunkach (w obudowie), trzeba mu zapewnić obudowę zdolną pomieścić taki format. Dodajmy, że stosuje się go już dość rzadko – pod względem wymiarów to z pewnością elita płyt Z87.

Jak przystało na sprzęt do ekstremalnego podkręcania, są dwa złącza EPS. (W normalnym użytkowaniu wystarczy użyć jednego). Dostęp do obu jest wygodny, nawet po zamontowaniu wysokiego i rozbudowanego schładzacza procesora.

Sloty RAM znajdują się znacznie powyżej górnego PCI Express, więc zmiana konfiguracji pamięci możliwa jest także wtedy, gdy na płycie będzie zainstalowana długa karta grafiki, ale w przypadku konstrukcji XL ATX raczej nie mogło być inaczej. Jest aż 10 portów Serial-ATA i wszystkie są ułożone przy prawej krawędzi w wieżyczkach po dwa. Obsługa żadnego z nich nie powinna sprawić trudności nawet po zastosowaniu długich kart grafiki.

Płyta z tego segmentu nie mogła się, oczywiście, obejść bez dwóch kości UEFI. W razie nieudanej aktualizacji lub uszkodzenia zawartości tej podstawowej w wyniku ekstremalnego podkręcania wystarczy użyć przełącznika typu DIP na laminacie.

Jeśli chodzi o sloty dla kart grafiki, to płyta z tego segmentu nie mogłaby się obyć bez dodatkowego mostka PLX PEX 8747. Zwiększa on liczbę linii sygnałowych, poprawiając szybkość komunikacji pomiędzy kartami w konfiguracjach multi-GPU.

Slotów tych jest pięć, co pozwala na naprawdę dużą elastyczność w doborze takich konfiguracji. Zależnie od szerokości układu chłodzenia konkretnego modelu (czy też kontenera na ciekły azot) można rozłożyć karty optymalnie w niemalże każdej sytuacji. Układ czterech slotów oddzielonych mniejszymi gwarantuje na przykład optymalne warunki pracy dwóch kartom z systemem chłodzenia o szerokości trzech slotów.

Warto dodać, że płyta jest dość mocno podświetlana. Od spodu zamontowano diody dające białe światło, a na samym laminacie świecą żółtym kolorem dwa logo MSI (nad dolnym slotem PCI Express ×16 oraz na radiatorze mostka Z87). Podświetlana jest także ścieżka oddzielająca sekcję audio od reszty podzespołów na laminacie (także na żółto).

Panel wejścia-wyjścia jest typowy dla płyt z tego segmentu. Jest bogato wyposażony: zapewnia aż 10 portów USB (w tym osiem w wersji 3.0), a także trzy wyjścia obrazu (dwa HDMI oraz jedno DisplayPort). Jedyne, czego może tutaj brakować, biorąc pod uwagę cenę, to port Thunderbolt, nawet jeśli płyta jest przeznaczona do podkręcania.

Radiator na mostku Z87 jest dość duży. Trochę szkoda, że ponad połowę jego powierzchni przykryła blaszka z logo MSI – być może bez niej pracowałby efektywniej. Jednak w obecnej formie nie powoduje żadnych problemów ze stabilnością na co dzień.

UEFI nie odbiega znacząco od tego zastosowanego w każdym innym modelu MSI z układem Z87. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do opisu płyty z serii GAMING. Kolorystyka jest żółta, podobnie jak w serii MPOWER. Zmieniono jednak logo, by podkreślić, że jest to już inna seria.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87 XPOWER
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Od płyty tej klasy, przeznaczonej do podkręcania ekstremalnego, oczekiwaliśmy bezproblemowego działania i najlepszych możliwości podkręcania z użyciem chłodzenia powietrznego. I nie inaczej wygląda to w praktyce: testowy procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym na sztywno w UEFI. Działał on stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Płyta ma przycisk OC Genie. Po wciśnięciu go (wówczas się podświetla) płyta sama ustawiła mnożnik Turbo procesora na 40, pamięć zaś automatycznie włączyła swój profil XMP. W trybie OC Genie nie można zmieniać kluczowych parametrów, dlatego należy go traktować tylko jako ułatwienie dla tych, którzy dopiero zaczynają podkręcać sprzęt. Po prostu użyją przycisku na laminacie – i od razu zyskają nieco lepszą wydajność. Choć po co integrować takie rozwiązanie w płycie z tego segmentu? Prawdę mówiąc – nie wiemy: jej użytkownik raczej będzie wiedział, dlaczego wybrał akurat ją. No cóż, jak to mówią, od przybytku głowa nie boli.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym Texas Instruments TI OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.25, +0.14
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.2
Good
Dynamic range, dB (A)
80.1
Good
THD, %
0.0064
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.3
Average
IMD + Noise, %
0.028
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.7
Good
IMD at 10 kHz, %
0.027
Good
General performance  
Good

Układ audio wypadł bardzo dobrze na tle innych płyt Z87, choć nie jest to najlepszy z możliwych wyników. Ci, którzy nie potrzebowali do tej pory zewnętrznej karty dźwiękowej, powinni być zadowoleni. Układowi temu towarzyszy narzędzie Creative SoundBlaster X-Fi MB3, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce.

Dane techniczne

Model MSI Z87 XPOWER
Format płyty XL ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (5 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba kanałów ATA 0
Karty sieciowe

1 × Gigabit LAN (Killer E2200)

1 × Wi-Fi 802.11 b/g/n

(Intel Centrino Wireless N-2230)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 8
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 10 USB (w tym 8 USB 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, 2 HDMI, DisplayPort
Cena 1330 zł

MSI Z87 XPOWER to konstrukcja bez wątpienia wyjątkowa. I „prestiżowa”. Już sam rozmiar wskazuje na to, że nie miała to być zwykła płyta główna do podkręcania. Takie są dostępne w serii MPOWER, natomiast Z87 XPOWER to wisienka na torcie w wykonaniu MSI, model absolutnie bezkompromisowy, gotowy do podbijania rekordów w podkręcaniu ekstremalnym. Zintegrowano w nim wiele rozwiązań mających pomagać w takim przyspieszaniu sprzętu, ale nie zapomniano też o tych, którzy po prostu chcą mieć w obudowie płytę najwyższej klasy. Podobnie jak produkty z serii MPOWER model Z87 XPOWER zachował m.in. świetny układ audio, kartę sieciową Killer E2200, przeznaczoną dla graczy, licencję Virtu MVP 2.0 oraz moduł Wi-Fi z obsługą technik Intel WiDi i Bluetooth 4.0. Tym samym nadaje się również do użytkowania na co dzień, choć z punktu widzenia kogoś, kto nie zajmuje się podkręcaniem ekstremalnym, opłacalność takiego zakupu będzie co najmniej wątpliwa. Niemniej MSI Z87 XPOWER dobrze reprezentuje producenta w roli „okrętu flagowego”. Do pełni szczęścia zabrakło portu Thunderbolt. Choć użyteczność tego typu złącza w dzisiejszych realiach w najlepszym razie jest dyskusyjna, to jednak płyta tej klasy powinna je mieć.

MSI Z87 XPOWER
Zalety
 • dwie kości UEFI z mechanicznym przełącznikiem, na wypadek awarii jednej z nich
 • bardzo solidny układ chłodzenia płyty
 • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN Killer E2200, licencja Virtu MVP 2.0)
 • absolutnie bezkompromisowy układ zasilania procesora
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (GO2BIOS, OC Genie) uprzyjemniające użytkowanie płyty
 • dołączony moduł Wi-Fi Intela, obsługujący WiDi
 • wyświetlacz kodów POST
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
 • brak kontrolera Thunderbolt (produkt flagowy)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):1330 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
9799 zł
MediaExpert
9799 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
44