artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87 MPOWER MAX – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87 MPOWER MAX to prawie że najdroższa konstrukcja w ofercie MSI. Podobnie jak model z zeszłego sezonu (oparty na układzie Z77) jest to sprzęt kierowany do miłośników podkręcania, choć firma MSI nie zapomniała w tym przypadku o codziennym użytkowaniu płyty w komputerze. Dlatego nie zabrakło wszelkich udogodnień, które można było znaleźć w produktach z serii Gaming:

 • Zintegrowana przewodowa karta sieciowa Killer E2200 nadaje grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w grach wieloosobowych.
 • Układ audio jest oparty na kodeku ALC1150, współpracującym ze wzmacniaczem TI OPA1652. Pozwala on bezpośrednio podłączać słuchawki o wysokiej impedancji (nawet 600 Ω), które często zapewniają lepsze brzmienie niż wersje o mniejszej impedancji.
 • Licencja Lucid Virtu MVP 2.0 pozwala osiągnąć większą płynność animacji przy włączonej synchronizacji pionowej (więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule poświęconym tej technice).

Ale to już było. Płyta MPOWER MAX zapewnia w porównaniu z modelami z serii Gaming nieco więcej:

 • 20-fazowy, absolutnie bezkompromisowy układ zasilający procesor;
 • przyciski służące do podkręcania zintegrowane na laminacie;

 • moduł karty Wi-Fi 802.11 b/g/n (Intel Centrino Wireless N-2230), obsługujący także technikę Bluetooth 4.0 oraz Intel WiDi, służącą do podłączania telewizorów zgodnych z tym standardem; do modułu dołączono dwie solidne anteny z magnetycznymi podstawkami (można je postawić na obudowie komputera).

Jak widać, podejście MSI do produktów z gatunku „do podkręcania” nieco się różni od podejścia innych producentów. MPOWER MAX to produkt bezkompromisowy i kompletny. Nadaje się zarówno do wyciskania ostatnich soków z procesora, jak i do typowego codziennego użytkowania w obudowie komputera.

 

 

Układ zasilający procesor jest absolutnie bezkompromisowy i ma aż 20 faz zasilających. Cewki otaczają więc gniazdo procesora bardzo szczelnie z dwóch stron. Za bezkompromisowy należy też uznać olbrzymi radiator, który stanowi jedną całość, solidnie przykręcony śrubkami od spodu. Wszystkie komponenty są, rzecz jasna, najwyższej klasy – MSI Military Class 4. Tak rozbudowana sekcja zasilania nie jest potrzebna w codziennym użytkowaniu, nawet gdy procesor jest mocno podkręcony, ale dzięki temu każdy pojedynczy układ DrMOS będzie pracował w nieco niższej temperaturze niż wtedy, gdy jest ona 8- lub 12-fazowa.

Na laminacie dominuje czarno-żółta kolorystyka, charakterystyczne barwy serii MPOWER.

Płyta ma aż dwa złącza EPS (8-pinowe). Oczywiście, nie trzeba podłączać obu, w normalnych warunkach wystarczy obsadzić tylko jedno z nich. Z tym po lewej stronie nie będzie problemu w ciasnej obudowie komputera, natomiast z tym po prawej może być już nieco trudniej ze względu na sporej wysokości radiator okalający sekcję zasilania procesora. Sloty RAM producent umieścił na odpowiedniej wysokości, znacznie powyżej karty graficznej, i zmiany w konfiguracji pamięci są możliwe bez wyjmowania nawet długiej konstrukcji.

Płyta ma dwa headery do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy komputera. Jeden jest umieszczony prostopadle do laminatu, drugi zaś – równolegle. Ponieważ obudowy zwykle nie mają wyprowadzonych aż czterech portów USB 3.0, można wybrać, z którego będzie się korzystało.

Portów Serial-ATA do podłączenia dysków twardych i napędów optycznych jest osiem; są umieszczone w wieżyczkach po dwa. Na dole laminatu znajdują się wszystkie gadżety związane z podkręcaniem, czyli wyświetlacz kodów POST i przyciski, o których już wspomnieliśmy.

Płyta nie jest wyposażona w sloty PCI dla urządzeń starszego typu, nadrabia za to liczbą PCI Express ×1. Układ złączy PCI Express ×16 dla kart graficznych jest optymalny dla tandemów kart z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. W przypadku konstrukcji, które zajmują trzy, ta górna nie będzie miała optymalnych warunków pracy.

Na laminacie zamontowano dwie kości UEFI na wypadek awarii tej podstawowej, z mechanicznym przełącznikiem. Ryzyko unieruchomienia komputera wskutek na przykład zbyt mocnego podkręcenia pamięci jest więc niewielkie.

Na panelu wejścia-wyjścia jest osiem portów USB, w tym sześć w standardzie 3.0. Mogłoby ich pewnie być więcej, gdyby nie moduł Wi-Fi, który skutecznie zajął miejsce, w którym mogłaby się znaleźć jeszcze jedna wieżyczka. Są trzy wyjścia obrazu dla zintegrowanej w procesorze karty graficznej: dwa HDMI oraz jedno DisplayPort. Nie zabrakło optycznego wyjścia S/PDIF i przycisku do resetowania ustawień BIOS-u.

Radiator mostka Z87 to duży stalowy blok z żółtymi wstawkami, charakterystycznymi dla serii MPOWER. Podczas pracy jest dość ciepły, ale nie powoduje to żadnych anomalii w działaniu płyty.

UEFI nie odbiega znacząco od tego zastosowanego w serii Gaming. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do tamtego testu. Zmieniła się tylko kolorystyka, z czerwonej na charakterystyczną dla tej serii żółtą.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87 MPOWER MAX
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

W skrócie: bez zmian w porównaniu z Z87-G45 Gaming. Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym na sztywno z poziomu UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Płyta ma także przycisk OC Genie. Po wciśnięciu go (wówczas się podświetla) płyta sama ustawiła mnożnik Turbo procesora na 40, pamięć zaś automatycznie włączyła swój profil XMP. W trybie OC Genie nie można zmieniać kluczowych parametrów, dlatego należy go traktować tylko jako ułatwienie dla tych, którzy dopiero zaczynają podkręcać sprzęt. Po prostu użyją przycisku na laminacie – i od razu zyskają nieco lepszą wydajność.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym Texas Instruments TI OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.31, +0.19
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.9
Average
Dynamic range, dB (A)
79.9
Average
THD, %
0.064
Average
THD + Noise, dB (A)
-61.3
Poor
IMD + Noise, %
0.065
Good
Stereo crosstalk, dB
-75.5
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.059
Good
General performance  
Good

 

Układ audio wypadł przyzwoicie na tle innych płyt z chipsetem Z87, z wyjątkiem jednego parametru, związanego ze zniekształceniami harmonicznymi, który się okazał znacznie poniżej poziomu wyznaczonego przez rywali.

Układowi audio towarzyszy narzędzie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce.

Dane techniczne

Model MSI Z87 MPOWER MAX
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba kanałów ATA 0
Karty sieciowe

1 × Gigabit LAN (Killer E2200)

1 × Wi-Fi 802.11 b/g/n

(Intel Centrino Wireless N-2230)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 × USB 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, 2 × HDMI, DisplayPort
Cena 820 zł

MSI Z87 MPOWER MAX jest płytą przeznaczoną do podkręcania, ale producent nie zapomniał o dodatkach dla graczy i typowych użytkowników PC. Wysokiej klasy układ audio, karta sieciowa Killer E2200 czy dołączony moduł Wi-Fi wraz z antenami to drobiazgi, które z pewnością okażą się przydatne nie tylko miłośnikom ekstremalnego podkręcania. Jest to więc płyta bezkompromisowa.

MSI Z87 MPOWER MAX
Zalety
 • dwie kości UEFI z mechanicznym przełącznikiem, na wypadek awarii jednej z nich
 • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN Killer E2200, licencja Virtu MVP 2.0)
 • potężny, 20-fazowy układ zasilania procesora
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (GO2BIOS, OC Genie) uprzyjemniające użytkowanie płyty
 • Dołączony moduł Wi-Fi Intela, obsługujący WiDi
 • wyświetlacz kodów POST
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):820 zł
43