artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

MSI Z87 MPOWER – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z87 MPOWER to nieco „uboższa” wersja opisywanej już wcześniej płyty MSI Z87 MPOWER MAX. Jest to sprzęt kierowany głównie do miłośników podkręcania i bicia rekordów z użyciem ciekłego azotu. Nie zapomniano jednak o codziennym użytkowaniu, bo płyta ma także wszystko to, co zapewnia tańsza seria GAMING:

 • Zintegrowana przewodowa karta sieciowa Killer E2200 nadaje grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w grach wieloosobowych.
 • Układ audio jest oparty na kodeku ALC1150, współpracującym ze wzmacniaczem TI OPA1652. Pozwala on bezpośrednio podłączać słuchawki o wysokiej impedancji (nawet 600 Ω), które często zapewniają lepsze brzmienie niż wersje o mniejszej impedancji.
 • Licencja Lucid Virtu MVP 2.0 pozwala osiągnąć większą płynność animacji przy włączonej synchronizacji pionowej (więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule poświęconym tej technice).

Jedynym widocznym cięciem w stosunku do modelu MAX jest nieco mniej rozbudowany układ zasilania procesora: zamiast 20 faz tym razem jest ich „tylko” 16. To jednak kosmetyczna zmiana, która w domowym podkręcaniu z użyciem tradycyjnego schładzacza nie będzie miała żadnego znaczenia. Ewentualne różnice mogą wystąpić dopiero w warunkach ekstremalnych, czyli gdy azot płynie do kontenera szerokim strumieniem, a za chwilę ma paść nowy rekord świata w jakiejś kategorii podkręcania. Podobnie jak w modelu MAX na laminacie znalazły się przyciski służące do przyspieszania zegara bazowego nawet przy działającym już benchmarku. Jedyne, czego tu może komuś brakować, to wyświetlacz podający bieżącą częstotliwość BCLK.

Podobnie jak w przypadku modelu MAX w zestawie znalazł się moduł karty Wi-Fi 802.11 b/g/n (Intel Centrino Wireless N-2230), obsługujący także technikę Bluetooth 4.0 oraz Intel WiDi, służącą do podłączania telewizorów zgodnych z tym standardem; modułowi towarzyszą dwie solidne anteny z magnetycznymi podstawkami (można je umieścić na obudowie komputera).

Układ zasilający procesor ma 16 faz i jest oparty na najlepszych komponentach, jakie MSI stosuje w swoich płytach. To nieco mniej niż w modelu MAX, ale i tak jest on potężny i wytrzyma wszystko, nawet gdy procesor będzie zasilany napięciem 1,8 V i chłodzony kontenerem z ciekłym azotem.

Budową płyta nie różni się znacznie od modelu MAX, są jednak pewne detale, które wprawne oko wychwyci. Zrezygnowano z drugiego headera do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy. Strata niewielka, bo do dziś niewiele obudów zapewnia tam aż cztery porty USB 3.0. Może to jednak w najbliższych latach się zmienić, ale i tak dwa szybkie porty wystarczają, by podłączyć szybkiego pendrive'a czy dysk twardy. Przeniesiono wyświetlacz kodów POST, który teraz znajduje się tuż obok wtyku zasilania ATX. Trafiły tam również kości UEFI oraz ich mechaniczny przełącznik. W razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej można więc skorzystać z drugiej, aby odratować komputer. Ostatnią różnicą, jaką udało nam się wychwycić, jest nieco mniej rozbudowana sekcja zasilająca pamięć operacyjną. Tutaj jest zdecydowanie bardziej oszczędna, ale będzie to miało znaczenie tylko w przypadku podkręcania ekstremalnego, przy bardzo wysokim napięciu zasilającym RAM.

Laminat ma aż dwa złącza EPS (ośmiopinowe). Oczywiście, nie trzeba podłączać obu, w normalnych warunkach wystarczy obsadzić tylko jedno z nich. Z tym po lewej stronie nie będzie problemu w ciasnej obudowie komputera, natomiast to prawe może już sprawić pewne trudności ze względu na dość wysoki radiator okalający sekcję zasilania procesora. Sloty RAM producent umieścił na odpowiedniej wysokości, znacznie powyżej karty graficznej, i zmiany w konfiguracji pamięci są możliwe bez wyjmowania nawet długiej konstrukcji.

Portów Serial-ATA do podłączenia dysków twardych i napędów optycznych jest osiem; są umieszczone w wieżyczkach po dwa. Na dole laminatu znajdują się wszystkie gadżety związane z podkręcaniem, czyli wyświetlacz kodów POST i przyciski, o których już wspomnieliśmy.

Płyta nie jest wyposażona w sloty PCI dla urządzeń starszego typu, nadrabia za to liczbą PCI Express ×1. Układ złączy PCI Express ×16 dla kart graficznych jest optymalny dla tandemów kart z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. W przypadku konstrukcji, które zajmują trzy, ta górna nie będzie miała optymalnych warunków pracy.

Panel wejścia-wyjścia niczym się nie różni od tego z modelu MAX. Zapewnia osiem portów USB, w tym sześć w wersji 3.0. Jest także starszy port PS/2 dla myszki lub klawiatury oraz optyczne wyjście S/PDIF. Producent nie zapomniał o wyjściach obrazu: są dwa HDMI oraz jedno DisplayPort. Może to mieć dla niektórych znaczenie, ponieważ do płyty dołączona jest licencja Lucid Virtu MVP 2.0.

Radiator mostka Z87 to duży stalowy blok z żółtymi wstawkami, charakterystycznymi dla serii MPOWER. Podczas pracy jest dość ciepły, ale nie powoduje to żadnych anomalii w działaniu płyty. Nie różni się niczym od użytego w modelu MAX i oczywiście jest podświetlany.

UEFI nie odbiega znacząco od tego zastosowanego w każdym innym modelu MSI z serii Z87. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do opisu płyty z serii GAMING. Kolorystyka jest charakterystyczna dla serii MPOWER, żółta. Żółte M może budzić skojarzenia z grą Metro: Last Light.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z87 MPOWER
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Od płyty tej klasy raczej oczekujemy, że pozwoli osiągnąć maksimum możliwości procesora. I nie zawiedliśmy się: Core i5 4670K pozwolił się przyspieszyć do 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym na sztywno z poziomu UEFI. Działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Płyta ma przycisk OC Genie. Po wciśnięciu go (wówczas się podświetla) sama ustawiła mnożnik Turbo procesora na 40, pamięć zaś automatycznie włączyła swój profil XMP. W trybie OC Genie nie można zmieniać kluczowych parametrów, dlatego należy go traktować tylko jako ułatwienie dla tych, którzy dopiero zaczynają podkręcać sprzęt. Po prostu użyją przycisku na laminacie – i od razu zyskają nieco lepszą wydajność.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym Texas Instruments TI OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.03, -0.10
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.0
Good
Dynamic range, dB (A)
80.9
Good
THD, %
0.0058
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.7
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.2
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.026
Good
General performance  
Good

W testach audio płyta poradziła sobie wzorowo, nawet nieco lepiej od modelu MAX. Osoby niezaliczające się do tak zwanych audiofilów będą zadowolone. Tym bardziej że układowi dźwiękowemu towarzyszy narzędzie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce.

Dane techniczne

Model MSI Z87 MPOWER
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba kanałów ATA 0
Karty sieciowe

1 × Gigabit LAN (Killer E2200)

1 × Wi-Fi 802.11 b/g/n

(Intel Centrino Wireless N-2230)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 × USB 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, 2 × HDMI, DisplayPort
Cena 690 zł

Płyta MSI Z87 MPOWER, podobnie jak ta z dopiskiem MAX na końcu nazwy, jest przeznaczona do podkręcania, i to ekstremalnego. Jednak nie jest znacząco droższa od mniej wyczynowych modeli i może sobie na nią pozwolić także ktoś, kto szuka po prostu solidnej podstawy domowego komputera. MSI Z87 MPOWER jak najbardziej się do niego nadaje: jest bogato wyposażona, zapewnia liczne dodatki (kartę Wi-Fi, licencję Virtu MVP 2.0, kartę sieciową Killer E2200), a co najważniejsze, jest wyposażona w bardzo dobry układ audio (co nie zawsze jest oczywiste w przypadku produktów projektowanych z myślą o przyspieszaniu podzespołów).

MSI Z87 MPOWER
Zalety
 • dwie kości UEFI z mechanicznym przełącznikiem na wypadek awarii jednej z nich
 • korzystna cena (jak na produkt tej klasy, o tak bogatym wyposażeniu)
 • ciekawe funkcje dla graczy (karta LAN Killer E2200, licencja Virtu MVP 2.0)
 • potężny układ zasilania procesora
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (GO2BIOS, OC Genie), uprzyjemniające użytkowanie płyty
 • dołączony moduł Wi-Fi Intela, obsługujący WiDi
 • wyświetlacz kodów POST
 • ładne, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy i bogate w funkcje UEFI...
Wady
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):690 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
12799 zł
MediaExpert
12799 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
42