artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

ASRock Fatal1ty Z87 Killer – test

Kliknij, żeby powiększyć

Seria płyt Fatal1ty ASRocka jest przeznaczona dla miłośników gier komputerowych. Tym razem konstrukcja dla graczy doczekała się kontrolera sieciowego Killer E2201, czyli tego, czego ewentualnie mogło brakować modelowi ASRock Fatal1ty Z87 Professional. Jest także bardziej przystępna, ale już nie zapewnia zintegrowanego układu audio firmy Creative. Zastosowano rozwiązanie PuritySound, czyli połączenie kodeka Realtek ALC1150 ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532, nieco podkreślającym bas w grach, filmach oraz muzyce.

Pozostawiono wszelkie dodatki programowe dla mniej lub bardziej zaawansowanych graczy. Są to:

 • voucher na trzymiesięczny abonament w witrynie XSplit, pozwalającej pokazywać swoją grę w internecie na żywo;
 • funkcja KeyMaster, umożliwiająca posiadaczom zwykłych myszek (bez regulacji rozdzielczości) precyzyjniejsze celowanie z ukrycia, a także tworzenie makr, na przykład takich jak specjalne rodzaje skoków w grach wieloosobowych (trzeba mieć jednak świadomość, że takie manewry w niektórych grach mogą być niedozwolone i że można zostać za to wykluczonym z serwera);

 • dołączone narzędzie umożliwiające zwiększenie częstotliwości odświeżania myszki nawet do 1000 Hz (oczywiście, nie każda myszka to wytrzyma; musi być przewodowa i nie może być podłączona przez koncentrator; warunkiem działania jest podłączenie sprzętu do wskazanego portu USB);
 • wejście HDMI, umożliwiające grę na konsoli i innych urządzeniach (np. tabletach) przy wykorzystaniu monitora komputera bez przełączania kabli. Sygnał można programowo przełączać w systemie Windows, po wciśnięciu odpowiedniego skrótu klawiszowego (domyślnie Alt + C), a wejście działa także przy wyłączonym komputerze. Niestety, aby z tej funkcji skorzystać, trzeba użyć zintegrowanego w procesorze Intela układu graficznego, czego posiadacz płyty o takim przeznaczeniu raczej nie zrobi. Uprzedzając pytania: obrazu nie da się przechwytywać do pliku.
 • HomeCloud, co oznacza zdalne kontrolowanie komputera za pomocą tabletu lub smartfona przy użyciu narzędzia Splashtop 2 (z jego komponentów korzysta również Asus), także w przypadku, gdy komputer jest uśpiony. Można go wtedy obudzić, korzystając ze strony Meshcentral.com, a potem znów uśpić. Nasze obawy budzi jednak bezpieczeństwo tego rozwiązania, bo Meshcentral to obecnie projekt „alpha”. Wybudzanie i usypianie zdalne w przypadku kart sieciowych Intela wymaga systemu Windows 8 (w wersji 32- lub 64-bitowej), co raczej nie każdemu się spodoba. System ten jest mało popularny, szczególnie w przypadku komputerów stacjonarnych. Rola firmy ASRock w tym wszystkim jest raczej tylko informacyjna: wskazuje ona użytkownikom, za pomocą prostego filmiku, w jaki sposób skonfigurować całość, jednak dostawcy tych rozwiązań są zupełnie zewnętrzni.

Układ zasilający procesor jest ośmiofazowy. Jednak podobnie jak w przypadku płyty Fatal1ty H87 Performance nie wszystkie tranzystory są przykryte radiatorami. Trochę szkoda, bo to nieco psuje obraz całości, a płyty główne o nie w pełni chłodzonych tranzystorach zasilających procesor to już zamierzchła przeszłość. Jednak mimo tego uchybienia układ dobrze sobie radził z podkręceniem testowego procesora Core i5 4670K. Temperatura czterech nieprzykrytych tranzystorów była jednak wysoka przy długotrwałym obciążeniu.

Gniazda pamięci producent umieścił wyraźnie nad slotem podstawowej karty grafiki. Są one domykane obustronnie, ale mimo to ich odległość od zamontowanej w komputerze karty jest wystarczająco duża. Bez problemu zdemontujemy kości pamięci bez jej wyjmowania. Nie złamiemy też przypadkiem otwartego zatrzasku slotu, instalując kartę.

Płyta ma sześć portów Serial-ATA. Wszystkie znalazły się przy krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Jednak wysokość, na której są umieszczone, nie jest optymalna. W ciasnej obudowie, po zamontowaniu karty grafiki, dostęp do nich może być bardzo niewygodny. Header dla portów USB 3.0 wyprowadzonych na przedni panel obudowy jest na właściwej wysokości.

Laminat zapewnia trzy sloty dla kart grafiki. Odstęp między tymi górnymi gwarantuje optymalną pracę dwóch kart z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów.

Co już typowe dla płyt ASRocka z wyższych segmentów, zastosowano dwie kości UEFI. Wybiera się je zworką na laminacie.

Tylny panel wejścia-wyjścia trzeba uznać za kompletny. Zawiera zestaw czterech wyjść obrazu, a do tego osiem portów USB i wyjście optyczne S/PDIF. Jest także port PS/2 dla klawiatury, co dla części graczy może być istotne, bo pozwala on podłączyć na przykład starą klawiaturę mechaniczną.

Radiator na mostku H87 to jeden z najbardziej oszczędnych elementów. Jest to stalowy blok o niewielkiej powierzchni, na dodatek dość niski. Grzeje się dość znacznie podczas pracy komputera, ale nie wiązała się z tym żadna niestabilność.

UEFI jest bardzo podobne jak w poprzedniej serii Fatal1ty, opartej na układzie Z77. Pasek kategorii jest – standardowo dla ASRocka – na górze, w tle zaś widzimy czerwone logo Fatal1ty. A zatem, nawet będąc w UEFI, mamy świadomość, że płyta została zaprojektowana pod kątem potrzeb graczy (co ciekawe, taki sam czerwony kolor MSI zastosowało w serii Gaming). Mniej zaawansowani użytkownicy mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania domyślnie są odkryte. Jednak jest sporo ułatwień na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera jego najnowszą wersję i aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows); jest także możliwość pobrania sterowników do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną, w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne – choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ale gracze, czyli grupa docelowa tego produktu, zwykle mają zadowalającą wiedzę o sprzęcie.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Fatal1ty Z87 Killer
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/- 0,999 V
Napięcie pierścienia +/- 0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustawionym w UEFI. Przy tych parametrach procesor działał stabilnie w narzędziu Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

System PuritySound to niejako wizytówka płyt ASRocka. Pod efektowną blaszką znajduje się kodek Realtek ALC1150 współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532, nieco podkreślającym niskie tony.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.09
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.5
Good
Dynamic range, dB (A)
81.6
Good
THD, %
0.0072
Very good
THD + Noise, dB (A)
-76.1
Average
IMD + Noise, %
0.017
Very good
Stereo crosstalk, dB
-84.0
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Very good

Wyniki testu RMAA są jednymi z najlepszych w całym teście.

Dane techniczne

Model ASRock Fatal1ty Z87 Killer
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2201)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura), 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, wyjście i wejście HDMI, DisplayPort
Cena 490 zł

Podsumowanie

ASRock Fatal1ty Z87 Killer to poprawny produkt w średniej cenie. Nic w tej płycie nie zawodzi, tyle że... w swojej klasie ma wielu mocnych rywali. Po prostu są produkty bardziej opłacalne, nawet w tym samym obozie, na przykład lepiej wyposażony model ASRock Z87 Extreme4 (ma dodatkowy kontroler dysków, wyświetlacz kodów POST, bardziej rozbudowany i lepiej chłodzony układ zasilający procesor).

ASRock Fatal1ty Z87 Killer
Zalety
 • HomeCloud – ASRock pokazuje, jak łatwo można zdalnie zarządzać komputerem z internetu
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dwie kości UEFI na wypadek awarii (przełącznik na zworce)
 • wejście HDMI (choć mocno ograniczone funkcjonalnie)
 • funkcjonalne (nawet bardzo), ładne i bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy UEFI...
Wady
 • ...ale dla początkujących może być nieco zbyt złożone
 • niepełne chłodzenie sekcji zasilającej procesor (jeśli uwzględnić cenę)
 • przeciętne wyposażenie na tle rywali z tego samego segmentu
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):490 zł
7