artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87X-UD7 TH – test

Kliknij, żeby powiększyć

UD7 to już w pewnym sensie legendarna seria płyt – przeznaczona do ekstremalnego podkręcania, ale też bardzo bogato wyposażona. Nie inaczej jest tym razem. Z87X-UD7 TH ma 16-fazowy układ zasilania procesora, czyli najmocniejszy w ofercie Gigabyte'a. Wśród wyposażenia znalazły się:

 • karta sieciowa Wi-Fi działająca w standardzie 802.11ac, zapewniająca też funkcję Bluetooth 4.0, oparta na najnowszej serii kontrolerów Wi-Fi Intela (model 7200), umożliwiająca nawiązywanie połączeń bezprzewodowych z prędkością do 867 Mb/s,
 • dwa dodatkowe kontrolery Serial-ATA,
 • zintegrowany najnowszy kontroler Thunderbolt 2 Intela (na tylnym panelu są dwa porty w tym standardzie),
 • typowy dla płyt do podkręcania tej firmy zestaw przycisków na laminacie.

 

 

Procesor jest zasilany przez najmocniejsze w płytach z układem Z87 rozwiązanie Gigabyte'a: 16-fazowy układ, w pełni pokryty solidnymi i masywnymi radiatorami. Tranzystory to układy scalone IR3550 firmy International Rectifier. Nawet ekstremalnie podkręcony procesor nie jest dla takiego układu dużym wyzwaniem.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze zasilające EPS w Gigabyte Z87X-UD7 TH znajduje się na samej górze laminatu, przy krawędzi. W ciasnej obudowie komputerowej wypięcie tej wiązki może być utrudnione.

Sloty RAM znajdują się tuż nad najwyższym slotem dla karty grafiki, ale ich dolne zapinki są automatyczne i zmiana konfiguracji pamięci, gdy karta graficzna jest zainstalowana w złączu, nie będzie problemem.

Jest 10 portów Serial-ATA i trafiły one na skraj laminatu w wieżyczkach po dwa. Obok nich zamontowano dodatkowe gniazdo zasilające płytę, takie jak w urządzeniach SATA.

Ponieważ jest to płyta do podkręcania ekstremalnego, a więc ma zapewniać najwyższe wyniki w testach, jest w niej miejsce dla czterech kart grafiki. Taki układ slotów jest także odpowiedni do konfiguracji SLI lub CrossFire złożonej z kart wyposażonych w układ chłodzenia o szerokości trzech slotów. Niestety, zwolnienie blokady najwyższego złącza PCI Express ×16 może być nieco kłopotliwe z powodu radiatora tuż obok. Jednak radiator ten nie jest aż tak wysoki jak np. w ASRocku Z87 Extreme9. A kto zamierza korzystać tylko z jednej takiej karty, ten zawsze może użyć drugiego slotu (licząc od góry), który też może bez problemu działać w trybie ×16.

Płyta jest wyposażona w szereg przycisków i przełączników służących do manipulowania zegarem bazowym procesora, jego mnożnikiem, przełączania sprzętu w tryb działania z jedną tylko kością UEFI, bezpośredniego wejścia do UEFI, rozwiązywania problemów z kompatybilnością pamięci. Można także odłączyć dowolny slot PCI Express ×16 bez wyjmowania kart (zwykle graficznych) ze slotów. Oczywiście, należy to robić po wyłączeniu komputera. Ponadto wyprowadzone zostały wszystkie punkty kontroli napięć, jakie dało się wyprowadzić; w zestawie znalazły się także kabelki, które znacząco pomogą w podłączeniu sond multimetru do płyty i ciągłym nadzorowaniu na przykład napięcia zasilania procesora.

 

 

Panel wejścia-wyjścia mocno zaskakuje – niestety, na minus. Trudno nam zrozumieć, dlaczego konstrukcja tej klasy ma tylko sześć portów USB 3.0. Czyżby producent założył, że jeśli ktoś kupuje płytę z dwoma złączami Thunderbolt 2.0, to właśnie takich urządzeń zamierza używać? Być może to logiczne, ale na razie ceny tego sprzętu, a nawet kabelków, są jeszcze dość wysokie. Bezpośrednio da się podłączyć dwa ekrany HDMI, ale oprócz tego można wykorzystać porty Thunderbolt 2 jako wyjścia DisplayPort (po dokupieniu przejściówek).

Na sporym radiatorze układu Z87 producent zamontował wentylator. W większości konfiguracji nie będzie on potrzebny, ale w razie użycia więcej niż dwóch kart graficznych mogłyby się pojawić problemy z przegrzewaniem mostka.

UEFI obszerniej opisaliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. Jego kolorystyka jest niebieska i to dość zaskakujące, że w tak drogiej konstrukcji zastosowano oprogramowanie, którego wygląd przywodzi na myśl tanie modele. Podobnie jak w przypadku innych płyt tej firmy tapetę można zmienić, na przykład na logo ulubionego klubu piłkarskiego lub zdjęcie swojego dziecka. Co ciekawe, problem, który trapił pierwsze wersje BIOS-ów płyt Gigabyte'a z chipsetami z serii 8, został wyeliminowany. Otóż UEFI działa już w wysokiej rozdzielczości także wtedy, gdy w użyciu jest zewnętrzna karta grafiki (do tej pory pozwalał na to wyłącznie układ zintegrowany w procesorze Intela), i pokazuje w bocznych panelach na bieżąco niemalże wszystkie parametry komputera, takie jak wskazania temperatury oraz ustawienia pamięci czy procesora. UEFI działające w trybie wysokiej rozdzielczości to z pewnością mocny atut płyt Gigabyte'a.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87X-UD7 TH
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Seria UD7 to już legenda w światku podkręcaczy, więc nie spodziewaliśmy się jakichkolwiek problemów z tradycyjnym przyspieszaniem procesora przy użyciu schładzacza powietrznego. Z87X-UD7 TH nie zawiodła oczekiwań. Testowy Core i5 4670K osiągnął szczyt swoich możliwości dostępnych przy użyciu chłodzenia powietrznego. Działał poprawnie w programie Linx 0.6.4 AVX taktowany z częstotliwością 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, wymuszonym w UEFI. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

 

Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC898. Ale to nie wszystko: płyta zapewnia programowy dodatek X-Fi Audio MB3. Udostępnia on całą masę dodatkowych filtrów poprawiających jakość dźwięku i jego wyrazistość, a także dodaje obsługę techniki EAX Advanced HD w starszych grach, również w systemie Windows 7/8 (za pośrednictwem ALchemy). Dodatek sam w sobie jest miły, ale po płycie tej klasy można by się spodziewać czegoś lepszego, czegoś pokroju zintegrowanego układu Creative SoundCore 3D, który zapewniają modele z serii G1.

Na laminacie zintegrowano także wzmacniacz słuchawkowy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.8
Average
Dynamic range, dB (A)
79.9
Average
THD, %
0.0054
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.3
Average
IMD + Noise, %
0.047
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.1
Good
IMD at 10 kHz, %
0.031
Good
General performance  
Good

Rezultaty testu torów analogowych w RMAA są do przyjęcia, ale jednak nie tak dobre jak te, które zapewnia wiele czołowych konstrukcji konkurencyjnych marek.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87X-UD7 TH
Format płyty E-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (4 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 2 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC898 + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 0
FireWire (IEEE 1394) 0
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 6 audio, 2 HDMI, 2 Thunderbolt 2.0
Cena 1650 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z87X-UD7 TH miała łączyć w sobie możliwości ekstremalnego podkręcania procesorów z bardzo bogatym wyposażeniem. I taka właśnie jest, choć trzeba przyznać, że w tej cenie wzbudzi zainteresowanie tylko tych, którzy naprawdę potrzebują portów Thunderbolt 2.0. To kolejny model z serii tych „dla miłośników gatunku”, ponieważ za to bardzo bogate wyposażenie trzeba, niestety, sporo zapłacić. Jednak jest tu praktycznie wszystko, co tylko da się znaleźć w płytach głównych, na czele z dwoma portami Thunderbolt 2.0 oraz kartą Wi-Fi 802.11 ac. Szkoda jednak, że na tylnym panelu nie znalazło się 8, lub nawet 10 portów USB, gdyż 6 to nieco za mało. Ponadto nieco zawodzi, jak na produkt tej klasy, układ audio. I nie chodzi tu o wynik testu RMAA, po prostu kodek Realtek ALC898, nawet w połączeniu ze wzmacniaczem słuchawkowym i oprogramowaniem X-Fi MB3, to w tym segmencie nieco za mało. Wyniki torów analogowych w teście RMAA są do przyjęcia, ale odstają od osiągów niektórych innych płyt, nawet znacznie tańszych.

Gigabyte Z87X-UD7 TH
Zalety
 • dwa porty Thunderbolt 2.0
 • wyświetlacz kodów POST
 • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dołączona karta sieciowa Wi-Fi działająca w standardzie 802.11 ac, obsługująca także Bluetooth 4.0
 • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
 • ...choć mogłoby też zapewniać tryb uproszczony, dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
 • jak na produkt tej klasy, układ audio pozostawia lekki niedosyt
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):1650 zł
40