artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87X-UD5H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z87X-UD5H to bogato wyposażony model wyższej klasy średniej. Nie jest jednak kierowany do konkretnej grupy odbiorców, więc nie ma żadnych cech charakterystycznych. O tym, że jest to sprzęt właśnie z tego segmentu, świadczą takie rzeczy, jak 10 portów Serial-ATA, wyświetlacz kodów POST, przyciski czy zintegrowany wzmacniacz słuchawkowy. Także rozbudowany układ zasilający procesor pokazuje, że jest to ponadprzeciętna konstrukcja.

Produkt firmy Gigabyte ma cechy, których nie znajdziemy w urządzeniach innych marek:

 • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatyczny, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie awarii trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
 • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego z nich powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

 

Układ zasilania procesora jest aż 16-fazowy, co czyni UD5H modelem bardzo podobnym do konstrukcji z serii G1., a konkretnie: Sniper 5. To zresztą niejedyne podobieństwo. Radiatory na tranzystorach (scalonych – IR3550 firmy International Rectifier) są spore i przykręcone śrubkami. Radiatory, gdy procesor intensywnie pracuje, są ciepłe, ale nie parzą.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS producent umieścił w położeniu poziomym tuż przy górnej krawędzi laminatu. Zapinka jest, niestety, skierowana ku górze, więc w ciasnej obudowie wyjęcie wtyczki może być nieco utrudnione. Sloty RAM mają zatrzaski z obu stron, ale są nieco powyżej slotu karty grafiki. Łatwo je otworzyć i zamknąć, kiedy karta jest zamontowana w komputerze. Na odpowiedniej wysokości znalazł się także header służący do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panel obudowy.

Portów Serial-ATA jest aż 10 i są umieszczone przy prawej krawędzi płyty w wieżyczkach po dwa. Nad nimi znalazło się złącze dodatkowego zasilania portów PCI Express (w formie SATA). Nie jest ono jednak wymagane, a niepodłączenie go nie skutkuje obniżeniem wydajności.

Płyta zapewnia jeden slot starszego typu, PCI. Można go obsadzić na przykład wysokiej klasy kartą dźwiękową. Odstęp pomiędzy PCI Express ×16 gwarantuje optymalne działanie konfiguracji multi-GPU opartej na konstrukcjach z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. W przypadku konfiguracji kart trzyslotowych ta górna będzie działała w wyższej temperaturze.

Płyta jest wyposażona w zapomniany już kontroler FireWire. Dla posiadaczy starszych urządzeń może to być ważna informacja, gdyż to już naprawdę rzadkość w nowych konstrukcjach. Co ciekawe, nie został on wyprowadzony na tylny panel wejścia-wyjścia i w zestawie zabrakło śledzia z takimi wyprowadzeniami, więc pozostaje dokupić ten element lub użyć obudowy, która zapewnia takie złącze na froncie.

Nie zabrakło przycisków na laminacie, choć trochę szkoda, że ten służący do resetowania nie został nieco lepiej wyróżniony. Łatwo go pomylić z przyciskiem Clear CMOS, którego użycie w czasie, gdy komputer działa, może się zakończyć awarią płyty (nie sprawdzaliśmy tego jednak w obawie przed uszkodzeniem egzemplarza testowego). Jest tu także przełącznik kości UEFI (można się ręcznie przełączać pomiędzy dwoma kośćmi systemu Dual UEFI BIOS).

 

Panel wejścia-wyjścia, oględnie mówiąc, nie zachwyca. Portów USB jest tylko sześć i choć wszystkie są w wersji 3.0, to jednak w 2013 roku rozsądne minimum to osiem. Są za to aż cztery wyjścia obrazu, w tym dwa HDMI. Lepiej byłoby jednak zamiast jednego z HDMI zainstalować dodatkowe dwa USB. Jest także port starszego typu: PS/2 dla myszki lub klawiatury.

Radiator mostka Z87 jest dość podobny jak w innych modelach firmy Gigabyte. Jest to metalowy bloczek o dość sporej powierzchni. Na wierzchu umieszczono logo producenta oraz elegancką wstawkę pomalowaną na złoty kolor. Bloczek znacznie się nagrzewa podczas pracy.

UEFI obszerniej opisaliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. To zastosowane w Z87X-UD5H nie różni się w żaden sposób, więc zainteresowanych szczegółami zapraszamy na tamtą stronę. Jak widać na załączonym obrazku, można skorzystać z własnej tapety. Warto tutaj dodać, że w nowych wersjach UEFI płyt Gigabyte'a wskaźnik myszki porusza się już płynnie i jest znacznie mniejszy niż do niedawna. Cieszymy się, że nasze (i zapewne nie tylko nasze) uwagi są kierowane do właściwych osób.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87X-UD5H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Od produktów z tego segmentu oczekujemy, że pozwolą bez problemu osiągnąć maksymalne możliwości procesora dostępne po zastosowaniu chłodzenia powietrznego. Gigabyte Z87X-UD5H nie zawiódł oczekiwań: testowy procesor Core i5 4670K osiągnął szczyt swoich możliwości przy chłodzeniu powietrznym. Działał poprawnie w programie Linx 0.6.4 AVX taktowany z szybkością 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V wymuszonym z poziomu UEFI. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

 

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC898.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.23, +0.18
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.4
Good
Dynamic range, dB (A)
80.3
Good
THD, %
0.0026
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-72.7
Average
IMD + Noise, %
0.033
Good
Stereo crosstalk, dB
-79.6
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Good

Rezultaty są nieco lepsze od wyników innych płyt Gigabyte'a z układem Z87. Z87X-UD5H nie odbiega znacząco od czoła stawki. Być może jest to zasługa zintegrowanego wzmacniacza słuchawkowego. W każdym razie system audio na tle innych zintegrowanych rozwiązań oceniamy pozytywnie.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87X-UD5H
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 2 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC898
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 0
FireWire (IEEE 1394) 2
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 6 audio, 2 HDMI, DVI, DisplayPort
Cena 760 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z87X-UD5H to rozbudowana konstrukcja, kierowana do tych, którzy wymagają już czegoś więcej niż podstawowe działanie komputera, choćby z podkręconym procesorem. Podobnie jak większość produktów tej firmy Z87X-UD5H nie została przypisana do konkretnej grupy odbiorców: nie jest to sprzęt przeznaczony specjalnie do podkręcania albo dla graczy ani tak „ekstremalny” jak seria TUF Asusa. Płyta nadaje się bardzo dobrze jako podstawa wysokiej klasy komputera. Umożliwia nawet mocne podkręcanie procesora na co dzień za sprawą bardzo rozbudowanego układu zasilania, zapewnia dobry układ audio, dużo portów Serial-ATA, a nawet slot PCI i porty FireWire (choć szkoda, że producent nie dostarczył śledzia z wyprowadzeniami). Jedynym mankamentem jest stosunkowo mała liczba portów USB na tylnym panelu wejścia-wyjścia. No i trzeba przyznać, że w tych widełkach cenowych konkurencja jest naprawdę mocna. I na jej tle płyta Gigabyte'a jest wyposażona dość przeciętnie.

Gigabyte Z87X-UD5H
Zalety
 • wyświetlacz kodów POST
 • dobry układ audio
 • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • port PCI (rzadkość w modelach z tego segmentu)
 • dwa porty FireWire
 • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
 • ...choć mogłoby też zapewniać tryb uproszczony, dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
 • brak dołączonych wyprowadzeń portów FireWire
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):760 zł
39