artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87X-UD3H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Płytę Gigabyte Z87X-UD3H należy traktować jako lepiej wyposażoną wersję modelu Z87X-D3H (niedawno przez nas przedstawionego). Nawet podobieństwo w wyglądzie jest wręcz uderzające. W praktyce zastosowano lepszy kodek (ALC898) oraz dodano dwa porty Serial-ATA, wyświetlacz kodów POST, a także przyciski zasilania oraz resetowania. Jest również podwójna warstwa miedzi w warstwie płyty drukowanej (mniejsza impedancja, niższa temperatura laminatu). Cena jest o 100 zł wyższa. Czy to dużo, czy mało, jak na takie zmiany? Cóż, to już zależy od analizy potrzeb.

Z87X-UD3H to model uniwersalny, nie ma więc specjalistycznych dodatków, takich jak przyciski do podkręcania, dodatkowe termometry, karty sieciowe dla graczy. Jest to zatem produkt mało wyrazisty, ale dla wielu z pewnością będzie to zaletą, w końcu nie każdy lubi nachalny marketing pod sztandarami słynnych grup zawodowych graczy. Część z Was zapewne chce włożyć płytę główną do obudowy bez okna i zapomnieć, że w ogóle jest. I nie potrzebuje świecidełek i efektownego wyglądu radiatorów.

Konstrukcja firmy Gigabyte ma cechy, których nie znajdziemy w produktach innych marek:

  • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatycznego, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
  • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego z nich powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

Nie ma tego dużo, ale w końcu nadal nie jest to model z najlepszej strony katalogu, a bardziej sprzęt klasy „mainstream++”.

 

Układ zasilający procesor ma tyle samo faz co w Z87X-D3H – osiem. Zapewnia to stabilne napięcie zasilające procesor w normalnym użytkowaniu, a także przy podkręcaniu w domowych warunkach. Radiatory na tranzystorach (scalonych – IR3550 firmy International Rectifier) są dość spore i przykręcone śrubkami, co zapewnia im odpowiedni docisk. Układ cechuje dość dobra sprawność energetyczna (wyniki pomiarów poboru energii na to wskazują); radiatory nie nagrzewają się jakoś szczególnie mocno, nawet w dość ciężkich warunkach.

Mimo zewnętrznego podobieństwa laminat jest całkowicie inną konstrukcją niż ten w Z87X-D3H. Na przykład złącze EPS zostało umieszczone tuż przy górnej krawędzi; w ciasnej obudowie może być trudno włożyć lub wyjąć wtyczkę. Sloty RAM są na odpowiedniej wysokości i długa karta grafiki nie utrudni wymiany modułów.

Płyta ma osiem gniazd Serial-ATA, czyli o dwa więcej od tańszej D3H. Są ustawione na krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa. W przeciwieństwie do D3H ta została wyposażona w przyciski zasilania oraz resetowania, a także przycisk do czyszczenia zawartości CMOS-u. Jest również wyświetlacz kodów POST, pomocny przy diagnostyce.

Rozkład slotów jest taki sam jak w D3H, czyli nieco nietypowy. Nieco, bo zamiast dwóch PCI jest tylko jeden. Dziś jednak taka liczba powinna być wystarczająca. Płyta pozwala połączyć dwie karty grafiki w konfiguracji SLI lub CrossFire X. Odstęp między slotami PCI Express ×16, które to umożliwiają, wynosi dwa sloty, co oznacza, że będzie optymalny dla kart z systemem chłodzenia o takiej właśnie szerokości. W przypadku kart z trzyslotowym ta na górze będzie pracowała w zdecydowanie wyższej temperaturze z powodu ograniczonego dopływu powietrza.

Zestaw portów na panelu wejścia-wyjścia został nieco urozmaicony w stosunku do modelu D3H, ale ubyły dwa USB i teraz jest ich sześć. Ponadto znalazł się tu jeden port PS/2 dla myszki lub klawiatury, komplet wyjść obrazu, dwa złącza eSATA (co jest ciekawostką w dobie urządzeń USB 3.0). Jest także optyczne wyjście S/PDIF, pozwalające na przykład podłączyć amplituner do zestawu kina domowego.

Radiator na mostku jest wystarczająco duży, by dobrze odprowadzał z niego energię cieplną, choć nie ma, niestety, kształtu typowego radiatora: to bardziej klocek, ale do tego większość producentów już nas przyzwyczaiła. Na przykrywającej go blaszce znalazło się, a jakże, logo marki.

UEFI obszerniej opisaliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. Zauważyliśmy jednak ciekawą funkcję: możliwość zmiany tapety, na przykład na logo swojego ulubionego klubu piłkarskiego lub zdjęcie dziecka (patrz pierwszy zrzut ekranu). Pojawiła się także opcja Resolution toggle, która teoretycznie powinna przełączać UEFI w tryb Full HD. Niestety, w przypadku GeForce'a GTX 680 i monitora Dell o rozdzielczości standardowej 2560 × 1440 (połączenie DisplayPort) funkcja ta nie działała i wyświetlała się informacja, że ekran nie obsługuje trybu Full HD. Trzeba jednak przyznać, że sama opcja jest interesująca, choć należy pamiętać, że UEFI to przecież nie system operacyjny: po odpowiednim ustawieniu komputera praktycznie tam nie zaglądamy.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87X-UD3H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości. Najszybsze stabilne taktowanie wynosiło 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V wymuszonym z poziomu UEFI. W tym ustawieniu działał on stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC898.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-77.7
Average
Dynamic range, dB (A)
77.4
Average
THD, %
0.0055
Very good
THD + Noise, dB (A)
-69.8
Average
IMD + Noise, %
0.040
Good
Stereo crosstalk, dB
-71.2
Good
IMD at 10 kHz, %
0.032
Good
General performance  
Good

 

Rezultaty nie odbiegają znacząco od osiągów tańszego modelu, mimo że zastosowano tutaj lepszy kodek (ALC898). I choć są przyzwoite, na tle mocnej w tej dziedzinie konkurencji pozostawiają lekki niedosyt.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87X-UD3H
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC898
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 0
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA, DisplayPort
Cena 595 zł

Podsumowanie

To nieco rozbudowana i ulepszona wersja płyty Z87X-D3H. Dodano kontroler dysków (dwuportowy), jedno złącze dla wentylatora, przyciski zasilania oraz resetowania oraz wyświetlacz kodów POST. Zastosowano także nieco lepszy kodek dźwięku, ALC898 (w poprzedniej generacji płyt – zdecydowanie najlepszy). Jednak akurat on nie do końca spełnił swoje zadanie: cały układ audio okazał się tylko nieznacznie lepszy niż w modelu D3H.

Laminat ma także podwójną warstwę miedzi, co mogło wpłynąć na jakość zasilania procesora, a więc nieco lepszy wynik w próbach podkręcania. Układ zasilający procesor pozostał jednak niezmieniony, ośmiofazowy.

Różnica w cenie między D3H a UD3H wynosi około 100 zł. To dość niewiele, więc z punktu widzenia kogoś, komu funkcjonalność D3H nie wystarcza, warto dopłacić. Z87X-UD3H to po prostu propozycja bardziej kompletna i mimo wciąż przeciętnego układu audio raczej warta swojej ceny.

Gigabyte Z87X-UD3H
Zalety
  • korzystna cena (jak na takie wyposażenie)
  • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
  • dobre wyniki w teście poboru energii elektrycznej (szczególnie w ustawieniach domyślnych)
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • wyświetlacz kodów POST
  • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
  • ...choć niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):595 zł
38