artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87X-D3H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Seria płyt D3H firmy Gigabyte to modele podstawowe, ale klasy wyższej, zapewniające obsługę więcej niż jednej karty graficznej, o rozsądnym układzie zasilającym procesor i wysokiej klasy komponentach. I taki właśnie jest model Z87X-D3H – zdecydowanie bez fajerwerków i bez jasno określonej grupy docelowej. Podstawowe modele zwykle należą do tych najbardziej opłacalnych z punktu widzenia typowego użytkownika, bo nie dopłaca się za rzeczy, których przydatność jest mocno dyskusyjna. W końcu nie każdy potrzebuje 10 portów Serial-ATA, dwóch kart sieciowych i jeszcze Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Są jednak wymagania, które takie podstawowe modele muszą spełniać. Jednym z nich jest przynajmniej zadowalającej jakości układ audio, ponadto UEFI musi być jasne i przejrzyste, a jeśli chodzi o podkręcanie, płyta powinna osiągać rozsądne maksimum procesora testowego, nie może też stwarzać problemów w codziennej eksploatacji.

Konstrukcja firmy Gigabyte ma szereg cech, których nie znajdziemy w produktach innych marek:

  • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatycznego, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
  • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego portu powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

Mało? Trochę tak. Ale w końcu jest to model podstawowy (zapewniający dwa sloty dla kart grafiki z możliwością użycia trybu SLI).

 

Układ zasilania procesora jest ośmiofazowy. To liczba typowa dla tej klasy płyt i w domowych warunkach w zupełności wystarczająca w przypadku procesorów Core czwartej generacji. Na tranzystorach scalonych firmy International Rectifier zamontowano dość duże radiatory, które porządnie dokręcono śrubkami. Radiatory te, gdy w gnieździe pracuje podkręcona jednostka, są stosunkowo chłodne, co może świadczyć o ich wysokiej sprawności energetycznej (wyniki pomiarów poboru energii na razie na to wskazują).

Wtyk EPS znajduje się na właściwej wysokości i w odpowiedniej odległości od gniazda procesora. Rozbudowane schładzacze nie powinny utrudniać swobodnego podłączania i odłączania go bez wyjmowania płyty z obudowy. Gniazda pamięci są tam, gdzie być powinny, i nie trzeba wyjmować karty grafiki, aby wymienić lub dołożyć moduły. Szkoda tylko, że nie zastosowano slotów z jednostronnym zamknięciem, które byłyby łatwiejsze w użyciu.

Gniazd Serial-ATA do podłączania dysków twardych jest sześć, czyli tyle, ile zapewnia chipset Z87. Wszystkie są ułożone prostopadle do laminatu w wieżyczkach po dwa. Wieżyczka na samej górze może być przysłonięta przez długą kartę grafiki, ale pozostałe cztery porty są łatwe w obsłudze w każdej sytuacji.

Ponieważ jest to model podstawowy, nie ma w nim takich dodatków, jak przyciski zasilania i resetowania czy wyświetlacz kodów POST.

Rozkład slotów kart rozszerzeń jest typowy dla tej klasy płyt, z jednym wyjątkiem. Otóż zamiast dwóch PCI jest tylko jeden. To raczej dobra decyzja, ponieważ stosunkowo niewiele osób potrzebuje już takich slotów, a jeśli ktoś chciałby skorzystać z profesjonalnej karty dźwiękowej starszej generacji, to jeden w zupełności mu wystarczy. Płyta pozwala utworzyć konfigurację SLI lub CrossFire X z dwóch kart grafiki. Odstęp między slotami PCI Express ×16, które to umożliwiają, wynosi dwa sloty, co oznacza, że będzie optymalnym rozwiązaniem dla kart z systemem chłodzenia o takiej właśnie szerokości. W przypadku kart z układem chłodzenia o szerokości trzech (takich jak niektóre modele Asusa z serii DirectCu) górna będzie pracowała w zdecydowanie wyższej temperaturze z powodu ograniczonego dopływu świeżego powietrza.

Na tylnym panelu wejścia-wyjścia znalazło się osiem portów USB, co jest dość standardową liczbą w płytach tej generacji. Można ponadto podłączyć mysz lub klawiaturę ze starszym złączem PS/2. Oprócz tego dostajemy wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI, a także optyczne wyjście dźwięku S/PDIF.

Radiator mostka PCH to sporych rozmiarów aluminiowy blok, na którym umieszczono logo producenta oraz estetyczne niebieskie i srebrne wstawki. Niebieska barwa na radiatorach dominuje w płytach Gigabyte'a tej klasy już od jakiegoś czasu. Całość jest, oczywiście, solidnie przykręcona od dołu.

UEFI ma nową nakładkę graficzną, ale czy lepszą? Cóż, trzeba przyznać, że suwaki są całkiem ładne, i naprawdę ma się wrażenie, że jest to płyta z wyższego segmentu. A komu jego wygląd się nie spodoba, zawsze będzie mógł wrócić do wersji klasycznej, czyli takiej jak w dwóch poprzednich generacjach. Wszystko wygląda ładnie nawet w rozdzielczości 1920 × 1200, dopóki... nie poruszymy myszką. Jej wskaźnik to naprawdę duża, obrzydliwa strzałka, jakby namalowana na szybko w Paincie. Przy czym porusza się tak niepłynnie i niedokładnie, że szybko mija ochota do precyzyjnego przesuwania suwaków i od razu sięga się odruchowo do klawisza F2, by włączyć widok klasyczny, bo obsługa za pomocą klawiatury jest znacznie wygodniejsza. To zdecydowanie wymaga zmian, co zgłosiliśmy już firmie Gigabyte; być może coś się pod tym względem poprawi. Oprócz tego jednak musimy przyznać, że UEFI jest naprawdę przejrzyste. Etykiety kategorii są zrozumiałe, a opcje zostały logicznie poukładane w zakładkach. Nie brakuje żadnej istotnej funkcji. UEFI nie jest, niestety, przystosowane do mniej zaawansowanych użytkowników: nie ma trybu prostego, takiego jak w płytach Asusa. Można jednak dostosować stronę domową UEFI według własnych upodobań, jednak podobnie jak w płytach Asusa ta opcja nie jest dopracowana. Przenosząc na tę stronę ustawienie częstotliwości taktowania pamięci, mamy prawo oczekiwać, że pojawi się tam jej mnożnik; niestety, dostajemy tylko informację o bieżącym taktowaniu.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87X-D3H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Korzystając ze swojego testowego procesora Core i5 4670K, nie zdołaliśmy, niestety, osiągnąć maksimum jego możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie wprowadzonym w UEFI. Maksymalnym stabilnym ustawieniem było 4,4 GHz – i właśnie przy takim taktowaniu przeprowadziliśmy testy wydajności. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC892.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.03
Excellent
Noise level, dB (A)
-76.5
Average
Dynamic range, dB (A)
76.8
Average
THD, %
0.0052
Very good
THD + Noise, dB (A)
-70.3
Average
IMD + Noise, %
0.037
Good
Stereo crosstalk, dB
-71.9
Good
IMD at 10 kHz, %
0.031
Good
General performance  
Good

Rezultaty testu audio są dość przeciętne; nawet po kodeku ALC892 można się było spodziewać nieco więcej, co pokazały płyty MSI oraz Asusa. Nie jest to duża różnica, ale jednak... Tak jak poprzedni model, Z77X-D3H, tak i Z87X-D3H pozostawia tu niedosyt.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87X-D3H
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (dwa w wersji 2.0 i sześć w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 515 zł

Podsumowanie

Jak napisaliśmy we wstępie, ta płyta nie jest kierowana do konkretnej grupy odbiorców. Jest to model podstawowy, mający zapewniać podstawową funkcjonalność oraz wszystko to, co umożliwia chipset. Taką płytą jest właśnie Gigabyte Z87X-D3H – prostą, ale w pełni funkcjonalną i bez żadnych ograniczeń, wykonaną z podobnych komponentów, jakie możemy znaleźć w znacznie droższych modelach.

Z87X-D3H jest zdecydowanie warta zainteresowania, chociaż zintegrowany układ audio, słabszy w testach od tego, który trafił do konkurencyjnego modelu MSI Z87-G45 Gaming, pozostawia pewien niesmak. Za to płyta dobrze wypada w pomiarach ilości energii pobieranej przez całą platformę, w każdym razie lepiej niż dotychczas przetestowane przez nas konstrukcje.

Jak pewnie część z Was zauważyła, płyta po podkręceniu procesora do 4,4 GHz była w operacjach jednowątkowych szybsza od modeli współpracujących z procesorem taktowanym o 100 MHz szybciej. Stało się tak, ponieważ jako jedyna z dotychczas przetestowanych w profilu zasilania „Zrównoważony” (domyślnym dla systemu Windows) utrzymywała taktowanie turbo procesora na wartości 4,4 GHz. Na innych płytach w przypadku obciążenia jednym tylko wątkiem taktowanie procesora nie było stabilne w tym profilu. To spory plus, bo wiele programów wciąż korzysta z jednego tylko rdzenia.

Gigabyte Z87X-D3H
Zalety
  • przystępna cena
  • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
  • dobre wyniki w teście poboru energii elektrycznej
  • lepsza wydajność jednego rdzenia w profilu zasilania „Zrównoważony” niż na płytach konkurencji
  • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
  • ......choć niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • układ audio słabszy niż o konkurentów
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):515 zł
36