artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87N-WIFI – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z87N-WIFI to propozycja nieco inna niż na przykład modele Asusa przedstawione w tym teście. O ile tamte miały w jakiś sposób udowodnić, że nie są gorsze od swoich pełnowymiarowych odpowiedników, to Gigabyte Z87N-WIFI jest znacznie od nich tańsza i kierowana do zdecydowanie mniej wymagających użytkowników małych PC. Płyta bardzo dobrze się nadaje do komputerów HTPC, ponieważ zintegrowany moduł Wi-Fi Intela (801.aa a/b/g/n) obsługuje technikę przesyłania obrazu na ekran, Intel WiDi.

Jednak dla kogoś, komu się zamarzy pracować na co dzień z użyciem podkręconego procesora, raczej nie jest to optymalne rozwiązanie. Sekcja zasilająca procesor nie jest rozbudowana, a na tworzących ją tranzystorach nie ma żadnego radiatora. UEFI umożliwia podkręcanie w całkiem dużym zakresie, ale zdrowy rozsądek każe zwolnić i nie ustawiać napięcia wyższego niż standardowe.

Z87N-WIFI podobnie jak każda płyta Gigabyte'a ma pewne cechy, których nie znajdziemy w produktach innych firm:

 • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatycznego, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
 • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego z nich powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

 

Układ zasilający procesor nie jest mocną stroną tej płyty i ewidentnie nie została ona stworzona do podkręcania. Układ ten najwyraźniej ma zapewnić stabilne działanie w ustawieniach domyślnych, ale ponieważ UEFI umożliwia zmiany wszystkich kluczowych napięć zasilających procesor, ocenialiśmy także możliwości w tej dziedzinie. Skończyło się na częściowym podkręceniu procesora, lecz tranzystory zasilające po dłuższym czasie zrobiły się bardzo gorące, więc raczej nie zalecamy zwiększać napięć zasilających procesor. Niestety, pomiędzy parami tranzystorów znalazły się kondensatory, co utrudnia samodzielne dołożenie im radiatora.

Kliknij, żeby powiększyć

Od razu da się zauważyć, że laminat jest zbudowany zupełnie inaczej niż w przypadku przedstawionych przez nas wcześniej płyt Asusa. Gniazdo procesora znajduje się tuż obok slotu karty grafiki, co w razie użycia zewnętrznej karty może znacznie zawęzić wybór wydajnego schładzacza. To następny znak, że przeznaczeniem tej płyty są małe komputery HTPC, w których zwykle nie stosuje się samodzielnych kart.

Ze względu na przesunięcie gniazda procesora w dół na górną część laminatu trafiły: mostek Z87 ze swoim radiatorem, porty Serial-ATA oraz header od przycisków i kontrolek przedniego panelu obudowy. Rozwiązanie to nie należy do najszczęśliwszych, bo składając komputer z bardziej rozbudowanym schładzaczem horyzontalnym, możemy mieć pewne problemy z podłączeniem kabelka Serial-ATA czy kontrolek obudowy. Także złącze zasilające ATX czteropinowe jest praktycznie na samym środku laminatu, co też może utrudnić sensowne ułożenie kabelków w ciasnej obudowie typu mini-ITX.

Po zainstalowaniu karty grafiki o długości większej od długości slotu nie da się wyjąć modułów pamięci, ponieważ sloty RAM wraz z zapinkami są bardzo blisko złącza karty. To jednak w przypadku formatu mini-ITX nie jest wcale dziwne.

Podobnie jak w niemalże wszystkich swoich płytach Gigabyte zastosował dwie kości UEFI. W razie awarii zawartości tej podstawowej jest ona natychmiast przywracana z zapasowej – i komputer wciąż bezproblemowo działa.

 

Panel wejścia-wyjścia jest dość przeciętny. Portów USB jest tylko sześć (w tym cztery w wersji 3.0). Ponadto producent zapewnił trzy wyjścia obrazu (dwa HDMI oraz jedno DVI), co może być istotne, jeśli płyta ma posłużyć do budowy komputera HTPC. Jest także optyczne wyjście S/PDIF, pozwalające na przykład podłączyć amplituner z zestawu kina domowego.

Radiator na mostku Z87 nie jest rozbudowany i podczas pracy grzeje się dość znacznie. Obok trafił moduł Wi-Fi zamontowany w slocie mini-PCI Express, nie będzie więc problemu z wymianą na lepszy (np. w standardzie 802.11 ac).

UEFI obszerniej przedstawiliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. To zastosowane w modelu Z87X-UD5H nie różni się od niego w żaden sposób, więc zainteresowanych szczegółami zapraszamy do tamtego opisu. Jak widać na załączonym obrazku, można użyć własnej tapety. Warto w tym miejscu dodać, że w nowych wersjach UEFI do płyt głównych Gigabyte'a wskaźnik myszki porusza się już płynnie i jest znacznie mniejszy niż wcześniej. Cieszymy się, że nasze (i pewnie nie tylko nasze) uwagi są kierowane do właściwych osób.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87N-WIFI
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Możliwości podkręcania z pewnością nie są atutem tej płyty, co widać już na pierwszy rzut oka. Sekcja zasilająca procesor nie jest rozbudowana, a na tranzystorach zasilających nie ma żadnych radiatorów. Jednak producent nie stwarzał sztucznych barier i zapewnił w UEFI możliwość pełnej regulacji napięć zasilających procesor i pamięć operacyjną. Jednak ustawienie, które uznaliśmy za maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, 4,5 GHz przy napięciu 1,25 V, na dłuższą metę nie było stabilne: sekcja zasilająca procesor przegrzewała się i płyta nie działała poprawnie.

Maksymalnym ustawieniem, które okazało się stabilne w dłuższym okresie (kilka godzin), było 4,3 GHz przy napięciu 1,2 V. Jednak wskazania temperatury tranzystorów sekcji zasilającej procesor i tak były, naszym zdaniem, dalekie od bezpiecznych. Na dłuższą metę może to oznaczać znacząco większe ryzyko awarii sprzętu niż w przypadku typowych płyt ATX z układem sześcio- lub ośmiofazowym.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC892.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.3
Good
Dynamic range, dB (A)
80.4
Good
THD, %
0.0059
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.3
Average
IMD + Noise, %
0.024
Good
Stereo crosstalk, dB
-79.3
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Good

Parametry analogowych torów audio zmierzone w programie RMAA są dobre i nie odbiegają znacząco od wyników innych płyt.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87N-WIFI
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 2 × Gigabit LAN (Intel,Atheros)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 6 audio, 2 HDMI, DVI
Cena 450 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z87N-WIFI to model dla niewymagających użytkowników, którzy chcą złożyć w obudowie typu mini-ITX prosty domowy komputer lub po prostu komputerek HTPC. W tych zastosowaniach płyta sprawdzi się dobrze, bo właśnie pod tym kątem została zaprojektowana. Wbudowana karta Wi-Fi zapewnia możliwość podłączania ekranów zgodnych ze standardem Intel WiDi, a także urządzeń Bluetooth 4.0, takich jak klawiatury, myszki, a nawet piloty. Cena jest dość adekwatna do możliwości. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że budowa laminatu nieco utrudnia użycie rozbudowanego schładzacza procesora. Ale domeną tej płyty z pewnością nie jest podkręcanie; lepiej sprawdzi się w tandemie z fabrycznym układem chłodzenia firmy Intel, wyjętym z pudełka z procesorem. I dla tych, którzy zamierzają z niej korzystać właśnie w ten sposób, z pewnością będzie to trafiony zakup. Ci natomiast, którzy chcieliby podkręcić swój procesor, powinni się rozejrzeć za bardziej zaawansowaną konstrukcją.

Gigabyte Z87N-WIFI
Zalety
 • korzystna cena
 • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
 • dobry zintegrowany układ audio
 • karta Wi-Fi obsługująca technikę Intel WiDi oraz Bluetooth 4.0
 • ładne i funkcjonalne UEFI, pozwalające dobrać własną tapetę i bezproblemowo współpracujące z myszkami dla graczy
Wady
 • nieco nieprzemyślane rozplanowanie laminatu
 • kompletny brak radiatorów na tranzystorach zasilających procesor
 • w praktyce niewielkie możliwości podkręcania procesora
 • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):450 zł
35