artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87MX-D3H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z87MX-D3H to model zupełnie podstawowy i zarazem jedna z tańszych płyt z układem Z87. Nie ma tutaj nic ponad to, co zapewnia chipset, nie ma też żadnych przycisków czy wyświetlacza kodu POST. Pewne cechy płyt Gigabyte'a są jednak wspólne, nawet dla tych najtańszych konstrukcji:

  • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatycznego, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
  • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego portu powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

Układ zasilający procesor jest czterofazowy, czyli zdecydowanie minimalistyczny. Przy stałym obciążeniu podkręconego Core i5 4670K radiator był bardzo gorący, ale procesor pracował stabilnie. Jednak na dłuższą metę może to spowodować przedwczesną awarię sprzętu.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS znajduje się w odpowiedniej odległości od górnej krawędzi laminatu, a jego zapinka skierowana jest ku górze. Odłączenie wiązki EPS nawet w ciasnej obudowie nie powinno być problemem.

Sloty RAM są, niestety, domykane z obu stron, więc zmiana konfiguracji pamięci po włożeniu karty grafiki może być trudna. Ponadto dolną zapinkę slotu, gdy zostanie otwarta, można przypadkowo złamać podczas wkładania karty.

Sześć portów Serial-ATA umieszczono przy krawędzi w wieżyczkach po dwa. Zaraz obok nich znalazły się dwie kości UEFI – to dobrze, że producent stosuje to rozwiązanie nawet w tańszych produktach.

Płyta ma trzy sloty na karty grafiki, ale ten na samym dole nie może działać w trybie ×8. Konfiguracje SLI i CrossFire można, oczywiście, zastosować, ale odstęp między kartami będzie bardzo mały, a ich temperatura działania, szczególnie tej górnej – wysoka.

Na laminacie nie ma żadnych przycisków ani też wyświetlacza kodów POST.

Panel wejścia-wyjścia zapewnia pełen komplet wyjść obrazu: VGA, DVI, HDMI, DisplayPort. Portów USB jest sześć, w tym cztery w wersji 3.0, co nie jest zadowalającą liczbą. Jest także optyczne wyjście S/PDIF.

Radiator na mostku Intela, choć solidnie przymocowany, jest bardzo skromnych rozmiarów. Grzeje się mocno podczas pracy.

UEFI obszerniej opisaliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. To zastosowane w Z87MX-D3H nie różni się w żaden sposób, więc zainteresowanych szczegółami zapraszamy na tamtą stronę.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87MX-D3H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Przeciętna sekcja zasilająca procesor od początku budziła nasze lekkie obawy. Ostatecznie testowy Core i5 4670K osiągnął szczyt swoich możliwości przy chłodzeniu powietrznym. Działał poprawnie w programie Linx 0.6.4 AVX taktowany z szybkością 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, wymuszonym w UEFI. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Jednak temperatura radiatora sekcji zasilającej procesor przy jego pełnym obciążeniu była bardzo wysoka, co w dłuższej perspektywie może się przełożyć na przedwczesną awarię płyty.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

 

Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC892.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.1
Average
Dynamic range, dB (A)
78.0
Average
THD, %
0.0054
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.3
Average
IMD + Noise, %
0.047
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.1
Good
IMD at 10 kHz, %
0.031
Good
General performance  
Good

Wyniki na tle osiągów innych płyt z układem Z87, które znalazły się w dzisiejszym teście, są przeciętne.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87MX-D3H
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (3 ×16, 1 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) 0
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (4 w wersji 3.0 oraz 2 w wersji 2.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, VGA, HDMI, DVI, DisplayPort
Cena 440 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z87MX-D3H to jedna z tańszych propozycji w standardzie mikro-ATX (z układem Z87). Trzeba jednak przyznać, że są jeszcze tańsze, które jednak w żaden sposób nie nawiązują do droższych serii, nawet wyglądem elementów układu chłodzenia. To dość przeciętna konstrukcja, która nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle bezpośrednich rywali. Nie jest też pozbawiona wad. Zapinki slotów RAM nie powinny kolidować z długimi kartami grafiki, niezależnie od tego, jak rzadko będzie trzeba grzebać w obudowie komputera. Sześć portów USB to nieco za mało w czasach, gdy prawie każde urządzenie wymaga takiego połączenia, czy to do transferu danych, czy do ładowania. Płyta umożliwiła podkręcenie procesora do maksimum jego możliwości, ale zostało to okupione bardzo wysoką temperaturą radiatora na sekcji zasilania. Układ audio także jest przeciętny.

Gigabyte Z87MX-D3H
Zalety
  • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
  • zadowalające możliwości podkręcania (choć temperatura radiatora na sekcji zasilającej procesor jest bardzo wysoka)
  • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
  • ...choć mogłoby zapewniać tryb uproszczony, dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
  • Zapinki slotów RAM kolidują z długimi kartami grafiki
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):440 zł
34