artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte Z87-HD3 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z87-HD3 to tania propozycja firmy Gigabyte, jedna z najtańszych z układem Z87 w ofercie tej firmy. Widać to już na pierwszy rzut oka: niewiele portów na tylnym panelu, brak dodatkowych kontrolerów Serial-ATA, nie ma też przycisków i wyświetlacza kodów POST. Sekcja zasilająca procesor jest czterofazowa, więc podkręcanie na dłuższą metę może nie być zbyt bezpieczne dla sprzętu. Jednak płyta oprócz tego, że jest tania, ma pewne charakterystyczne dla konstrukcji Gigabyte'a cechy:

  • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatycznego, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
  • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

Płyta nie ma oficjalnej licencji SLI, a dolny port karty grafiki może działać maksymalnie w trybie ×4. Oficjalnie tryb 16/4 jest dostępny tylko dla konfiguracji AMD CrossFireX, lecz po użyciu skryptu HyperSLI powinien działać także zestaw dwóch GeForce'ów. Jeśli jednak przepustowość obu slotów jest różna, mogą wystąpić dodatkowe mikrozacięcia. Ale płyt tej klasy raczej nie używa się do tworzenia konfiguracji multi-GPU.

Układ zasilający procesor jest mało rozbudowany i raczej za słaby, aby komputer działał podkręcony na co dzień. Wytrzymał podkręcanie, ale po godzinie radiator był rozgrzany u korony do prawie 80 stopni. Wiele wskazuje zatem na to, że jest to bardziej płyta przeznaczona do bezpiecznego przyspieszania procesorów z serii K, czyli przy domyślnym napięciu zasilającym. Oczywiście, można próbować wycisnąć z układu więcej, ale czy uda się tak na dłuższą metę? Mamy co do tego spore wątpliwości.

Laminat został zaprojektowany poprawnie. Złącze EPS jest na takiej wysokości, że nie będzie problemów z wypięciem wtyczki w ciasnej obudowie komputera. Także sloty RAM są odpowiednio powyżej slotu karty grafiki. Dołożenie lub wymiana modułów przy zainstalowanej karcie nie będzie problemem. Na właściwej wysokości jest także header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy.

Portów Serial-ATA jest sześć, dokładnie tyle, ile zapewnia układ Z87. Ponieważ laminat jest nieco zwężony, znalazły się one na dole. Dostęp do nich jest wygodny i bezproblemowy.

Nie ma tutaj takich dodatków, jak wyświetlacz kodów POST czy przyciski, ale w tej klasie to dość zrozumiałe. Nie zabrakło natomiast charakterystycznej dla Gigabyte'a drugiej kości UEFI, użytkownik jest więc zabezpieczony na wypadek awarii tej podstawowej lub uszkodzenia jej zawartości.

Dla niektórych atutem będą wyprowadzenia portów szeregowych i równoległych na dole laminatu.

Płyta ma dwa sloty PCI Express ×1, ale ten pod kartą grafiki będzie praktycznie bezużyteczny. Za to w każdej niemalże sytuacji będzie można zainstalować starsze urządzenia w obu portach PCI. Jest możliwość utworzenia konfiguracji multi-GPU złożonej z dwóch kart. Oficjalnie obsługiwana jest tylko technika AMD CrossFireX.

 

Tylny panel wejścia-wyjścia jest niezbyt bogaty. Jest zaledwie sześć portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. Ponadto są trzy wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI. Jest także port PS/2 dla klawiatury.

Radiator mostka PCH Z87 to spory metalowy blok. Nie przypomina on radiatora, ale dzięki rozmiarom całkiem efektywnie rozprasza ciepło. Jest przykręcony od drugiej strony laminatu śrubkami.

UEFI obszerniej przedstawiliśmy już w teście płyty Z87X-D3H. To zastosowane w modelu Z87X-UD5H nie różni się od niego w żaden sposób, więc zainteresowanych szczegółami zapraszamy do wcześniejszego opisu. Jak widać na załączonym obrazku, można mieć własną tapetę. Warto w tym miejscu dodać, że w nowych wersjach UEFI na płytach Gigabyte'a wskaźnik myszki porusza się już płynnie i jest znacznie mniejszy niż dotychczas. Cieszymy się, że nasze (i pewnie nie tylko nasze) uwagi trafiają do właściwych osób.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z87-HD3
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Ku naszemu zaskoczeniu płyta zdołała wycisnąć wszystkie soki z testowego procesora Core i5 4670K. Działała poprawnie, gdy układ był taktowany z częstotliwością 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie wprowadzonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Już po godzinie radiator był jednak tak gorący, że raczej nie są to parametry zapewniające niezawodne działanie sprzętu w dłuższej perspektywie (mimo że Linx jest ewenementem, jeśli chodzi o zapotrzebowanie procesora na energię, zalecamy ostrożność). Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC892.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.6
Average
Dynamic range, dB (A)
78.6
Average
THD, %
0.0032
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.8
Average
IMD + Noise, %
0.036
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.1
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.025
Good
General performance  
Good

Jak na zastosowany kodek, wyniki są przeciętne, zdecydowanie jednak lepsze od osiągów testowanych rok wcześniej płyt głównych z układem B75.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z87-HD3
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Realtek)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (2 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 370 zł

Podsumowanie

Wyposażenie i cena jasno pokazują, że produkt jest kierowany do niezbyt wymagających użytkowników. I do przeciętnego domowego komputera byłby to dobry wybór, gdyby pod uwagę wziąć tylko płyty z układem Z87. Producent nie stawia żadnych sztucznych ograniczeń w podkręcaniu procesora, jednak układ zasilania każe się zastanowić, czy po maksymalnym przyspieszeniu układu sprzęt będzie działał długo i bezawaryjnie. Jednak do ograniczonego podkręcania (przy niezmienionym napięciu zasilającym procesor) płyta się nadaje. Jej wyposażenie nie wyróżnia się jednak na tle konkurencyjnych modeli z układem Z87, a w porównaniu z ASRockiem Fatal1ty H87 Performance, który też pozwala przyspieszyć procesor (choć w nieco ograniczonym zakresie i bez gwarancji, że będzie to możliwe za jakiś czas), jest bardzo przeciętne. Przeciętne są także wyniki testu torów analogowych w programie RMAA. Przeciętny – to określenie chyba najlepiej pasuje do płyty Gigabyte Z87-HD3.

Gigabyte Z87-HD3
Zalety
  • przystępna cena (jak na płytę Z87)
  • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
  • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
  • ...lecz niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
  • tylko sześć portów USB na tylnym panelu
  • zaledwie czterofazowy układ zasilający procesor, który podczas podkręcania znacząco się nagrzewa
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):370 zł
33