artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte G1.Sniper Z87 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte G1.Sniper Z87 już na pierwszy rzut oka wydaje się tym, czego ta seria potrzebowała: jej solidnym przedstawicielem w średnim segmencie. To płyta w formacie ATX, wyposażona we wszystkie najważniejsze w tej serii dodatki, czyli:

 • zintegrowany układ audio Creative SoundCore 3D
 • zintegrowaną kartę sieciową Killer E2201
 • wymienny wzmacniacz słuchawkowy w układzie audio.

Tym samym otrzymujemy naprawdę ciekawą konstrukcję, która może nieźle namieszać w średnim segmencie.

 

Układ zasilający procesor jest tu ośmiofazowy. Nie są to te same tranzystory scalone IR3550, które Gigabyte stosuje w swoich czołowych produktach, ale to nie powinno dziwić, w końcu jest to zdecydowanie model ze środkowych stron katalogu. Wszystkie tranzystory są pokryte radiatorami, których wielkość nie budzi zastrzeżeń, choć ich mocowanie – owszem. Otóż są zamontowane na plastikowych kołeczkach ze sprężynkami, które mogą nie zapewniać im docisku odpowiedniego do optymalnej pracy.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS znajduje się w górnej części laminatu, ale nie przy samej krawędzi. Wtyczkę można wygodnie odłączyć nawet w ciasnej obudowie. Sloty RAM mają zatrzaski z obu stron, ale są umieszczone na właściwej wysokości, znacznie powyżej slotu podstawowej karty grafiki. To samo dotyczy headera do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy.

Możliwości użycia nośników danych i napędów są ograniczone do tego, co zapewnia chipset Intel Z87. Sześć portów SATA3 rozmieszczono na krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa.

Nie mogło zabraknąć systemu Dual UEFI BIOS, przywracającego zawartość kości UEFI w razie jej uszkodzenia.

Płyta ma dwa sloty na karty grafiki, które można połączyć w konfiguracji SLI lub CrossFire. Odstęp między nimi jest rozsądny i wystarczający dla zdecydowanej większości kart dostępnych na rynku, czyli takich z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. Dwa złącza PCI na dole laminatu z pewnością ucieszą posiadaczy starszych kart rozszerzeń.

Na tylnym panelu wejścia-wyjścia Gigabyte umieścił siedem portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. Jeden z nich, tzw. USB DAC-up, ma oddzielny obwód zasilania i ma zapewniać stabilniejsze napięcie przetwornikom DAC niż inne porty. Ponadto są dwa wyjścia obrazu: HDMI oraz DisplayPort. Co ciekawe, jest też komplet wyjść cyfrowych S/PDIF: elektryczne oraz optyczne.

Radiator mostka Z87 jest wystarczająco duży i wydajny. Blaszka z zielonym paskiem i logo serii G1.Killer przypomina, z jakiej linii wywodzi się ten Sniper.

UEFI obszerniej przedstawiliśmy, pisząc o modelu Z87X-D3H. Jego kolorystyka jest zielona, typowa dla tej serii, tapeta zaś szara. Podobnie jak w przypadku innych płyt Gigabyte'a tapetę można zmienić, na przykład na logo ulubionego klubu piłkarskiego lub zdjęcie swojego dziecka. Co ciekawe, problem, który trapił pierwsze wersje BIOS-ów płyt Gigabyte'a z chipsetami z serii 8, został wyeliminowany. Otóż UEFI działa już w wysokiej rozdzielczości także wtedy, gdy w użyciu jest zewnętrzna karta grafiki (do tej pory pozwalał na to wyłącznie układ zintegrowany w procesorze Intela), i pokazuje w bocznych panelach na bieżąco niemalże wszystkie parametry komputera, takie jak wskazania temperatury oraz ustawienia pamięci i procesora. UEFI działające w trybie wysokiej rozdzielczości to z pewnością mocny atut płyt tej firmy.

GALERIA UEFI

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte G1.Sniper Z87
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Płyta nie sprawiła nam problemów w podkręcaniu. Testowy procesor Core i5 4670K zgodnie z oczekiwaniami osiągnął maksimum swoich możliwości. Maksymalna stabilna częstotliwość taktowania wyniosła 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Przełączniki DIP zamontowane na laminacie służą do regulacji siły wzmocnienia. Można wybrać dwie wartości: 2,5× oraz .

Zastosowany na płycie system audio to jeden z jej najciekawszych elementów. Składa się on, już tradycyjnie dla tych linii produktów, z kondensatorów Nichicon MUSE serii ES lub MW, w zależności od wyjścia na tylnym panelu. Szczegóły bardzo dobrze przedstawia grafika dostarczona nam przez producenta.

Pewną nowością jest możliwość wymiany wzmacniacza. Otóż został on umieszczony w gnieździe, więc można go wymienić na dowolny inny, zależnie od oczekiwań co do brzmienia, podobnie jak w wysokiej klasy kartach dźwiękowych. Charakterystykę brzmienia wybranych modeli przedstawia poniższa tabela.

Standardowo płyta jest dostarczana z tylko jednym wzmacniaczem, Burr-Brown OPA2134.

Wyniki testu audio w konfiguracji ze wzmacniaczem operacyjnym Burr-Brown OPA2134 (standardowo montowanym)

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.25, -0.66
Good
Noise level, dB (A)
-77.9
Average
Dynamic range, dB (A)
77.8
Average
THD, %
0.131
Average
THD + Noise, dB (A)
-52.7
Poor
IMD + Noise, %
0.273
Average
Stereo crosstalk, dB
-73.7
Good
IMD at 10 kHz, %
0.328
Average
General performance  
Average

Wyniki testu syntetycznego RMAA raczej nie są powodem do dumy – są po prostu przeciętne.

Dane techniczne

Model Gigabyte G1.Sniper Z87
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (2 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa

1 × Gigabit LAN (Killer E2201)

Układ dźwiękowy Creative SoundCore 3D + wymienne wzmacniacze
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 3
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 7 USB (4 w wersji 3.0, 2 w wersji 2.0), 1 optyczne oraz elektryczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 510 zł

Podsumowanie

Gigabyte G1.Sniper Z87 jest tym, czego ta seria potrzebowała: rozsądnie wycenionym modelem wyposażonym w zdecydowaną większość czołowych rozwiązań tej marki. Są tu chyba wszystkie udogodnienia, które obecnie producent oferuje w swoich płytach, m.in. technika DSP Creative SoundCore 3D sprzężona z wymiennymi wzmacniaczami słuchawkowymi, karta sieciowa dla graczy Killer E2201 oraz ciekawe UEFI, w końcu działające poprawnie w wysokiej rozdzielczości w razie użycia zewnętrznej karty grafiki. Płyta nie sprawiała żadnych kłopotów w podkręcaniu procesora oraz pamięci. G1.Sniper Z87 nie ma żadnych dodatkowych kontrolerów dysków czy kart Wi-Fi, ale w tej cenie raczej nikt tego nie oczekuje. Bardzo dobry obraz całości psują tylko przeciętne osiągi analogowych torów audio, ale i tak jest to propozycja godna uwagi (m.in. ze względu na cenę, czego nie można było powiedzieć o G1.Sniper 5).

Gigabyte G1.Sniper Z87
Zalety
 • układ audio zapewniający dodatkowe efekty 3D, techniki firmy Creative odszumiające dźwięk rejestrowany przez mikrofon oraz możliwość zmiany brzmienia pod kątem upodobań albo konkretnych zastosowań
 • zintegrowana karta sieciowa dla graczy (Killer E2201)
 • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • wyświetlacz kodów POST
 • konkurencyjna cena
 • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
 • ...choć niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
 • przeciętne parametry torów analogowych układu audio
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):510 zł
32