artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Gigabyte G1.Sniper M5 – test

Kliknij, żeby powiększyć

G1.Sniper M5 jest wersją mikro-ATX pełnego Snipera 5. Ma jednak wszystkie cechy swojego większego brata, czyli przede wszystkim zintegrowane urządzenie audio Creative SoundCore 3D oraz wymienne wzmacniacze słuchawkowe.

Jest też karta sieciowa „dla graczy”, Killer E2201. Nadaje ona grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w potyczkach wieloosobowych. Dawniej można ją było spotkać tylko w serii G1. Gigabyte'a, a teraz stosuje ją również ASRock oraz MSI.

 

Układ zasilający procesor jest tu ośmiofazowy. Jest oparty na sprawdzonym rozwiązaniu Gigabyte'a, czyli tranzystorach scalonych IR3550 firmy International Rectifier. Towarzyszą im czarne kondensatory Nippon Chemicon o podwyższonej trwałości (podobno wytrzymują 10 000 godzin pracy w temperaturze 105 stopni). Taki układ wystarczy nawet do mocnego podkręcania procesora. Wszystkie tranzystory są przykryte sporymi radiatorami, które są solidnie przykręcone do laminatu śrubkami.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS umieszczono tuż przy górnej krawędzi laminatu, a jego zapinka jest skierowana ku górze. W ciasnych obudowach, w których pozostaje mało miejsca nad płytą główną, jej wypięcie może sprawić pewne trudności, zwłaszcza posiadaczom grubych palców.

Sloty pamięci RAM znajdują się na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu, że są wyposażone w jednostronny zatrzask (u góry), nie trzeba się obawiać jego przypadkowego wyłamania kartą graficzną lub niemożności wyjęcia modułu, gdy karta będzie zainstalowana w slocie.

Możliwości użycia nośników danych są ograniczone do tego, co zapewnia mostek Z87: można podłączyć sześć urządzeń SATA3. Porty są umieszczone na krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa.

Gigabyte zastosował system Dual UEFI BIOS, więc w razie uszkodzenia zawartości podstawowej kości UEFI natychmiast włącza się ta druga, zapasowa.

Trzy porty PCI Express ×16 dla kart grafiki to w tej klasie płyt typowy układ. Realnie można utworzyć konfigurację składającą się z dwóch kart. Na szczęście slot na samym dole może działać w trybie ×8, więc odstęp pomiędzy kartami będzie wystarczający, by zapewnić im odpowiednie warunki termiczne.

Tylny panel wejścia-wyjścia zapewnia tylko sześć portów USB. Nie jest to szczególnie dużo w czasach, gdy praktycznie każde urządzenie podłączane do komputera potrzebuje takiego złącza. Na uznanie zasługuje za to bardzo rozsądny komplet wyjść obrazu: dwa HDMI oraz po jednym DVI i DisplayPort. Nie zabrakło optycznego wyjścia S/PDIF.

Radiator

UEFI obszerniej przedstawiliśmy, pisząc o modelu Z87X-D3H. Jego kolorystyka jest zielona, typowa dla tej serii, tapeta zaś szara. Podobnie jak w przypadku innych płyt Gigabyte'a tapetę można zmienić, na przykład na logo ulubionego klubu piłkarskiego lub zdjęcie swojego dziecka.

GALERIA UEFI

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte G1.Sniper M5
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Płyta nie sprawiała żadnych problemów w podkręcaniu procesora. Testowy Core i5 4670K zgodnie z oczekiwaniami osiągnął maksimum swoich możliwości. Maksymalna stabilna częstotliwość taktowania wyniosła 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Układ audio nie odbiega od zastosowanego w Sniperze 5 i jest to jeden z najciekawszych elementów tej płyty. Źródłem dźwięku jest układ Creative SoundCore 3D, który spotkaliśmy już choćby w modelu ASRock Fatal1ty Z87 Professional czy poprzedniej wersji Snipera, G1.Sniper 3. Układ audio zintegrowany na laminacie składa się, już tradycyjnie dla tych linii produktów, z kondensatorów Nichicon MUSE serii ES lub MW, w zależności od wyjścia na tylnym panelu. Szczegóły bardzo dobrze przedstawia grafika dostarczona nam przez producenta.

Wzmacniacz słuchawkowy został umieszczony w gnieździe, więc można go wymienić na dowolny inny, zależnie od oczekiwań co do brzmienia, podobnie jak w wysokiej klasy kartach dźwiękowych. Charakterystykę brzmienia wybranych modeli przedstawia poniższa tabela.

Zastanawia jednak to, że oba dostarczone przez producenta wzmacniacze operacyjne to konstrukcje tanie, kosztujące w witrynach aukcyjnych góra kilkanaście złotych. Firma sprzedaje oddzielnie także zestaw trzech innych, ale dlaczego trzeba za to dopłacać – trudno zrozumieć. Na szczęście dowolny tego typu układ da się znaleźć na aukcji. Podczas wymiany wzmacniacza trzeba jednak bardzo uważać i unosić układ DIP-8 równomiernie z obu stron. Nóżki takich wzmacniaczy łatwo połamać i trzeba to robić spokojnie i z wyczuciem nawet przy użyciu dołączonego do zestawu narzędzia.

Wyniki testu audio w konfiguracji ze wzmacniaczem operacyjnym Burr-Brown OPA2134

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.30, -0.69
Good
Noise level, dB (A)
-79.8
Average
Dynamic range, dB (A)
79.7
Average
THD, %
0.131
Average
THD + Noise, dB (A)
-52.7
Poor
IMD + Noise, %
0.271
Average
Stereo crosstalk, dB
-74.6
Good
IMD at 10 kHz, %
0.327
Average
General performance  
Average

 

Wyniki testu audio w konfiguracji ze wzmacniaczem operacyjnym TI LM4562

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.14, -0.04
Very good
Noise level, dB (A)
-78.7
Average
Dynamic range, dB (A)
79.7
Average
THD, %
0.111
Average
THD + Noise, dB (A)
-54.5
Poor
IMD + Noise, %
0.256
Average
Stereo crosstalk, dB
-71.5
Good
IMD at 10 kHz, %
0.209
Average
General performance  
Average

 

Mimo że układ można dowolnie dobrać do upodobań przez wymianę wzmacniacza, wyniki testów RMAA nie zachwycają, podobnie jak to było w przypadku pełnej wersji płyty, G1.Sniper 5. Należy je uznać za przeciętne, gorsze od osiągów niektórych płyt z kodekiem Realteka.

Dane techniczne

Model Gigabyte G1.Sniper M5
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 3 (3 ×16, 1 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa

1 × Gigabit LAN (Killer E2201)

Układ dźwiękowy Creative SoundCore 3D + wymienne wzmacniacze
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (4 w wersji 3.0, 2 w wersji 2.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, DVI, 2 × HDMI, DisplayPort
Cena 680 zł

Podsumowanie

Płytę G1.Sniper M5 można by określić jako „flagowy” model producenta w formacie mikro-ATX. Karta sieciowa dla graczy Killer E2201, zintegrowane urządzenie audio Creative SoundCore 3D z możliwością dostosowania brzmienia do własnych upodobań przez zmianę wzmacniacza w gnieździe DIP-8 – to w połączeniu z dobrymi możliwościami podkręcania procesora tworzy obraz solidnej propozycji w segmencie mikro-ATX. Jednak wyniki testu RMAA, który mierzy jakość torów analogowych, pokazują, że układ audio jest dość przeciętny, i podobnie jak w modelu G1.Sniper 5 nieco odstaje on od oczekiwań. Z drugiej strony panel Creative SoundCore zapewnia kilka ciekawych filtrów i funkcji wzbogacających dźwięk. Niestety, sześć portów USB na tylnym panelu dla niektórych będzie zbyt małą liczbą.

Gigabyte G1.Sniper M5
Zalety
  • zintegrowana karta sieciowa dla graczy (Killer E2201)
  • układ audio zapewniający dodatkowe efekty 3D, techniki firmy Creative odszumiające dźwięk rejestrowany przez mikrofon oraz możliwość zmiany brzmienia pod kątem upodobań albo konkretnych zastosowań
  • Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • wyświetlacz kodów POST
  • ładne i funkcjonalne UEFI...
Wady
  • ...choć niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
  • przeciętne parametry torów analogowych układu audio
  • Sześć portów USB na tylnym panelu to nieco za mało w dzisiejszych realiach
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):680 zł
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
239 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

31