artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Z87I-PRO – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z87I-PRO to kolejna w ofercie tego producenta konstrukcja z układem Z87 w formacie mini-ITX. Tym razem nie z serii ROG, a z tradycyjnej dla modeli Z87 złotej, dlatego na radiatorach dominuje złota kolorystyka, a sloty są żółte. Mimo że płyta nie należy do serii ROG, jej wyposażenie jest bardzo bogate, pod pewnymi względami nawet przewyższa zestaw z wcześniej testowanym modelem Maximus VI Impact. Widać już po samym laminacie, że producent się postarał. Może płyta nie jest aż tak bardzo ukierunkowana na podkręcanie jak Maximus VI Impact (nie ma takich dodatków, jak wyświetlacz kodów POST i przyciski na laminacie), ale nie jest pozbawiona potencjału w tej dziedzinie, na co wskazuje choćby rozbudowana sekcja zasilania procesora, która znalazła się na osobnym, pionowym laminacie, podobnie jak we wcześniejszym modelu z rodziny ROG. 

Płyta jest wyposażona w moduł Wi-Fi, choć nie tak dobry jak w innych konstrukcjach Asusa. Działa on w standardzie 802.11 a/b/g/n i zapewnia szybkość do 300 Mb/s.

Pudełko, podobnie jak opakowanie od modelu Maximus VI Impact, jest małe i kojarzy się z pudełkiem czekoladek.

Tak rozbudowana sekcja zasilająca procesor nie miała prawa się zmieścić na płycie formatu mini-ITX. Dlatego Asus po raz kolejny zastosował osobny laminat, umieszczony prostopadle do tego podstawowego na specjalnym stelażu. Jest to układ 12-fazowy i mimo że został przykryty dość małym radiatorem, doskonale się nadaje do podkręcania procesora. Choć musimy przyznać, że po użyciu schładzacza wieżowego, który nie zapewnił w tej okolicy żadnego nawiewu, po dłuższej chwili obciążania procesora był mocno ciepły. Na tym samym laminacie znalazł się układ zasilający pamięć operacyjną. 

Płyta ma rozmiar mini-ITX, więc siłą rzeczy jest na niej dosyć ciasno. Jednak nawet tutaj da się wskazać rozwiązania wygodniejsze i te mniej wygodne. Bez wątpienia ustawienie złącza zasilającego EPS zaraz obok ATX 24-pinowego to dobre rozwiązanie, ułatwiające montaż całości w środku ciasnej ITX-owej obudowy. Podobnie jak w przypadku Maximusa VI Impact nie da się wyjąć modułów RAM bez wymontowania karty graficznej. Winny jest dodatkowy laminat zawierający sekcję zasilającą procesor (sloty są jednostronnie domykane, ale końcówka z automatyczną zapinką musiała pozostać na górze).

W dość niefortunnym (czytaj: trudno dostępnym) miejscu znajduje się header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy. To samo można powiedzieć o umieszczonym tuż obok headerze portów USB 2.0.

Portów Serial-ATA jest sześć, czyli tyle, ile zapewnia układ Z87. Dwa z nich udało się zmieścić przy krawędzi laminatu, co jest sporą zaletą. Pozostałe trafiły, niestety, już za sloty RAM, więc jeśli schładzacz procesora będzie rozbudowany, dostęp do nich może być utrudniony.

Na laminacie nie ma żadnych przycisków ani wyświetlacza kodów POST. Wyraźnie możliwości podkręcania nie były dla projektantów płyty priorytetem, co oczywiście nie oznacza, że nie da się na niej przyspieszyć podzespołów.

Jest tylko jedna kość UEFI, ale płyta pozwala przywrócić jej zawartość za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem. Przycisk USB BIOS Flashback znajduje się na tylnym panelu.

Panel wejścia-wyjścia jest bardzo bogaty – niejedna płyta w formacie pełnego ATX zapewnia znacznie mniej portów USB. Tutaj jest ich aż 10, w tym 6 w wersji 3.0. Ponadto jest dostępny przycisk do resetowania zawartości CMOS-u oraz USB BIOS Flashback, do ręcznego przywracania BIOS-u z pendrive'a. Komplet wyjść obrazu jest rozsądny: DVI, HDMI oraz DisplayPort.

Radiator na mostku Z87 jest dość niski i podczas pracy komputera mocno się grzeje. Nie ma to jednak wpływu na stabilność platformy, ale w najgorsze upały w ciasnej obudowie temperatura mostka może być wysoka. Przydałaby się tu nieco solidniejsza konstrukcja.

UEFI jest typowe dla płyt Asusa ze złotej serii. Jest utrzymane w niebieskiej kolorystyce. Obszerniej opisaliśmy je w teście Asusa Z87 Plus.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z87I-PRO
Zegar bazowy 60-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Od płyty z taką sekcją zasilającą procesor można oczekiwać bezproblemowego podkręcania i tego, że pozwoli wykorzystać pełnię możliwości procesora przy użyciu układu chłodzenia powietrzem. I płyta spełniła te oczekiwania. Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu taki układ, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate o wartości 1T .

Układ audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC1150.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.43, +0.31
Very good
Noise level, dB (A)
-81.6
Good
Dynamic range, dB (A)
81.6
Good
THD, %
0.131
Average
THD + Noise, dB (A)
-75.7
Average
IMD + Noise, %
0.256
Average
Stereo crosstalk, dB
-85.5
Excellent
IMD at 10 kHz, %
0.200
Average
General performance  
Good

Wyniki zintegrowanego układu audio są bardzo dobre, jedne z najlepszych w całym teście.

Dane techniczne

Model Asus Z87I-PRO
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (1 ×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Wi-Fi 802.11 b/g/n (Atheros)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 10 USB (4 w wersji 2.0 i 6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 3 audio, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 DVI
Cena 730 zł

Podsumowanie

Asus Z87I-PRO to udana propozycja do komputerów typu HTPC, ale oczywiście nie tylko. Nie jest kierowana do miłośników podkręcania tak bezpośrednio jak Maximus VI Impact, lecz i ona dużo potrafi. Jest także bogato wyposażona, między innymi w moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n. Sekcja zasilająca procesor bez problemu wytrzymuje pracę w trudnych warunkach termicznych. Tylny panel wejścia-wyjścia udostępnia bardzo dużą liczbę gniazd USB, jak na format mini-ITX. Układ audio jest bardzo dobry, jeden z lepszych w całym teście.

Trochę szkoda, że zabrakło wyświetlacza kodów POST oraz przycisków na laminacie – wtedy byłby to produkt jeszcze bardziej kompletny. Headery do podłączenia portów USB na przednim panelu obudowy także mogłyby się znaleźć w lepszym miejscu, czyli na krawędzi laminatu. Ponadto radiator na mostku mógłby być nieco solidniejszy, ale na szczęście jest to coś, o co w razie potrzeby można zadbać samemu.

Asus Z87I-PRO
Zalety
  • dobry układ audio
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • funkcjonalne, estetyczne UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy...
  • ...dostosowane także do mniej zaawansowanych użytkowników (EZ Mode)
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • bardzo solidna sekcja zasilająca procesor, jak na klasę mini-ITX
  • moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n + Bluetooth 4.0
Wady
  • Rozmiar radiatora na mostku Z87 budzi pewne wątpliwości (upał, ciasna obudowa, podkręcanie...)
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):730 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
13999 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
29