artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Wydajność (po podkręceniu procesora)

Przeprowadzamy te same testy co w przypadku ustawień domyślnych.

Wykorzystujemy jednak pełny potencjał pamięci DDR3-2133 z platformy testowej, ustawiając opóźnienia na 9-11-10-28 i napięcie 1,65 V.

Napięcie procesora ustawiamy na 1,25 V w UEFI i sprawdzamy maksymalny stabilny mnożnik procesora za pomocą Linx 0.6.4 AVX. Działanie sprzętu uznajemy za stabilne po 30 minutach ciągłej pracy w Linx. W razie pojawienia się niebieskiego ekranu obniżamy mnożnik o jeden.

Pewną nowością w LGA1150 jest możliwość podkręcania także przez zmianę taktowania zegara bazowego, które można spowolnić nawet znacznie poniżej 100 MHz lub wywindować w okolice 125–130 MHz, a także 167–175 MHz. Nie daje to jednak efektów w postaci znacznie wyższej wydajności, a jeśli już występuje jakaś delikatna różnica, to tylko dlatego, że płyta korzysta z bardziej agresywnych opóźnień pamięci, zapisanych w SPD kości. Główny cel manipulowania zegarem bazowym procesora to osiągnięcie jego maksymalnej stabilnej częstotliwości działania z dokładnością do 1 MHz. Jeśli zatem komuś robi różnicę to, czy procesor działa stabilnie przy taktowaniu na poziomie 4400 MHz czy 4430 MHz, może się, oczywiście, pobawić ustawieniami, ale dla większości nie będzie to miało kluczowego znaczenia.

Nasz testowy procesor nie osiąga już większych szybkości zegarów podczas ciągłej pracy z wykorzystaniem jednostek AVX i powyżej napięcia 1,25 V po pewnym czasie zaczyna samoczynnie spowalniać taktowanie, gdy temperatura przekracza 100 stopni. Niestety, tak gorąca jest większość procesorów Intela wykonanych w 22-nanometrowym procesie technologicznym.

Wszystkie testy i pomiary przeprowadzamy w trybie zarządzania energią „Zrównoważony” – to właśnie on jest domyślny w systemie Windows. Ma to wpływ na osiągi i pobór energii. Praca w takim trybie umożliwia obniżanie częstotliwości, a więc i oszczędzanie energii. Tym samym na wynik zamieszczony na wykresie ma wpływ nie tylko częstotliwość procesora, ale również czas, jakiego płyta główna potrzebuje na przełączanie taktowania i napięcie CPU między stanem „idle” a zadaną maksymalną częstotliwością.

4