artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Z87-Deluxe/Quad – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z87-Deluxe/Quad to płyta uderzająco podobna do podstawowej wersji Z87-Deluxe. Jedyną dużą różnicą jest obecność kontrolera Thunderbolt 2.0: płyta zapewnia dwa porty w tym standardzie, każdy o przepustowości 10 Gb/s.

Asus Z87-Deluxe/Quad to konstrukcja bogato wyposażona, o 16-fazowym układzie zasilającym procesor oraz zintegrowanej karcie Wi-Fi działającej w standardzie 802.11ac (do 867 Mb/s w trybie 2T2R). Karta ta jest oparta na układzie Broadcoma. Dołączona antena ma magnetyczny uchwyt, można ją postawić na obudowie. Układ Wi-Fi Broadcoma obsługuje także Bluetooth 4.0, co ułatwi synchronizację danych ze smartfonami i tabletami. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu można również stworzyć punkt dostępowy Wi-Fi, czyli komputer podłączony kablem do sieci LAN może być dodatkowym routerem dla urządzeń przenośnych.

Warto tutaj dodać, że dołączono przystawkę NFC Express, dzięki której można np. logować się do Windows 8 za pomocą tagów NFC czy kopiować zdjęcia ze smartfona, po prostu kładąc go na urządzeniu. Przystawka NFC Express jest także dostępna oddzielnie, ale tutaj jest częścią kompletu. Zainteresowanych jej pełną funkcjonalnością oraz listą zgodnych z nią płyt głównych Asusa odsyłamy na stronę producenta.

Oczywiście, podobnie jak inne płyty Asusa model Z87 Deluxe/Quad zapewnia wiele ułatwień, takich jak oprogramowanie RemoteGO!, obszerniej przedstawione w artykule o płycie Z87-Plus. Umożliwia ono zdalne sterowanie komputerem, synchronizację danych i notatek oraz wiele innych rzeczy. Współpracuje ze smartfonami i tabletami z Androidem 2.3.3 lub nowszym oraz iOS.

 

Układ zasilania jest ten sam co w Z87-Deluxe, 16-fazowy. Nie będzie problemem podkręcenie procesora do granic możliwości i używanie go tak na co dzień. Radiatory sekcji zasilającej są rozbudowane i oprócz tego, że wyglądają ciekawie, efektywnie oddają ciepło do otoczenia. Ich wielkość także jest odpowiednia, adekwatna do klasy produktu. Są solidnie przykręcone śrubkami.

Zmiany w konstrukcji laminatu są tylko kosmetyczne i ograniczają się do nieco innego rozmieszczenia kondensatorów w sekcji audio oraz lekko przemodelowanego panelu wejścia-wyjścia.

Złącze EPS zamontowano w ułożeniu poziomym na samej górze laminatu. Na szczęście zapinka jest skierowana w dół, więc wypięcie wtyczki, gdy płyta znajdzie się w obudowie komputera, nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Sloty RAM oraz header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy znajdują się wyraźnie nad slotem karty grafiki. Sloty są domykane tylko jednostronnie, co dodatkowo ułatwia montaż i wypinanie modułów pamięci.

Portów Serial-ATA jest 10 i są umieszczone na prawej krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Poniżej portów znalazł się przełącznik TPU do łatwego podkręcania dla mniej zaawansowanych użytkowników (piszemy na ten temat nieco dalej).

Na dole laminatu znalazły się przyciski zasilania oraz resetowania. Trafił tu również podwójny wyświetlacz kodów POST, a także przycisk resetowania zawartości CMOS-u.

Producent wyposażył płytę w tylko jedną kość UEFI, ale zastosował system USB BIOS Flashback, pozwalający w razie potrzeby odratować komputer. Na tylnym panelu zamontowano przeznaczony do tego przycisk, więc nawet nie trzeba otwierać obudowy.

W celach diagnostycznych, na wypadek problemów z kompatybilnością pamięci, producent umieścił przycisk MemOK!, który może w takiej sytuacji pomóc w uruchomieniu komputera. Na laminacie znalazł się również przycisk DirectKey, który pozwala wejść bezpośrednio w UEFI po włączeniu komputera (uwaga: używamy go zamiast wyłącznika!).

Płyta ma trzy sloty przeznaczone dla kart grafiki i cztery PCI Express ×1 dla kart rozszerzeń. Odstęp między dwoma górnymi PCI Express ×16 gwarantuje optymalne warunki działania w konfiguracji multi-GPU dwóm kartom z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów.

Tylny panel wejścia-wyjścia został mocno zmieniony w stosunku do Z87-Deluxe, zapewne ze względu na wyprowadzenie portów Thunderbolt 2.0. Poza tym dobór złączy jest praktycznie ten sam co w pierwowzorze. Dziesięć portów USB, w tym sześć w wersji 3.0, to bardzo rozsądny komplet. Niestety, oprócz HDMI nie ma żadnego wyjścia obrazu, do którego można by bezpośrednio podłączyć ekran. Można jednak podłączyć wyświetlacze ze złączem DisplayPort do portów Thunderbolt po dokupieniu odpowiedniej przejściówki.

Radiator na mostku Z87 nie zmienił się w porównaniu z Z87-Deluxe. Nie robi wrażenia rozmiarami, ale jest wystarczający, by zapewnić stabilne działanie płyty.

UEFI nie różni się niczym od tego stosowanego w innych modelach Asusa. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych), jest także opcja prostego skonfigurowania komputera za pomocą EZ Mode (dla mniej zaawansowanych użytkowników), udostępniająca uproszczone ustawienia, czyli tak podstawowe funkcje, jak kolejność bootowania oraz czas i data. Można także delikatnie podrasować maszynę lub sprawić, by pracowała ciszej. Kolorystyka UEFI jest charakterystyczna dla „złotych” płyt tej firmy, niebieska. Bez problemu współpracuje ono z myszkami dla graczy, takimi o dużej rozdzielczości.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z87-Deluxe/QUAD
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, określonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. W przeciwieństwie do Z87-Deluxe nie było problemów z kompatybilnością z naszymi testowymi modułami pamięci. Komplet 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał poprawnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T. Całkiem jednak możliwe, że problem także w przypadku pierwowzoru został już wyeliminowany wraz z nowymi wersjami UEFI.

Parę słów należy się przełącznikowi TPU na laminacie. Ma on trzy pozycje: pierwsza oznacza normalne działanie, druga podkręciła procesor do 4 GHz, zwiększając mnożnik do 40, trzecia zaś przyspieszyła zegar bazowy do 125 MHz (przy obniżonym mnożniku dało to taktowanie wszystkich rdzeni procesora na poziomie 4,1 GHz), przyspieszając tym samym znacząco taktowanie pamięci. Drugi tryb zapewne w większości maszyn będzie działał bez problemu, ale ten trzeci w komputerach mniej podatnych na podkręcanie może czasem sprawić kłopoty. I trzeba pamiętać, że to wszystko robimy na własną odpowiedzialność. Asus wcale nie gwarantuje stabilnego działania w tych ustawieniach, ale dla mniej zaawansowanych użytkowników takie bezpłatne zwiększenie wydajności nawet bez wchodzenia do UEFI jest nie do pogardzenia.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC1150:

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.02, -0.03
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.4
Average
Dynamic range, dB (A)
79.5
Average
THD, %
0.0059
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.5
Average
IMD + Noise, %
0.044
Good
Stereo crosstalk, dB
-74.8
Good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Good

Układ audio nie zawiódł naszych oczekiwań. Wyniki są bardzo dobre.

Dane techniczne

Model Asus Z87-Deluxe/QUAD
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karty sieciowe

1 × Gigabit LAN (Intel)

1 × Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 10 USB (6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, 1 HDMI, 2 Thunderbolt 2.0
Cena 1350 zł

Podsumowanie

Podobnie jak Asus Z87-Deluxe, tak i Z87-Deluxe/QUAD to propozycja ciekawa, solidna i bardzo bogato wyposażona. Dla tych, którzy potrzebują dużo portów Serial-ATA, USB oraz karty Wi-Fi w standardzie 802.11ac, dość wysoka cena raczej nie powinna być problemem. No i trzeba jednak dodać, że jest to płyta kierowana raczej tylko do tych, którzy chcą mieć w komputerze także porty Thunderbolt 2.0, bo jeśli nie będą one używane, to równie dobrze można kupić coś znacznie tańszego.

Kartę Wi-Fi wbudowano na stałe w laminat, nie trzeba więc przykręcać dodatkowych śrubek ani podłączać antenek w środku obudowy (co często oznacza dodatkowe kabelki). Rozbudowany i solidny układ zasilający procesor gwarantuje długie i stabilne działanie nawet mocno podkręconej jednostki. Dodatkowym atutem tej płyty, podobnie jak innych modeli Asusa, jest dołączone oprogramowanie Remote GO!, ułatwiające współpracę komputera z tabletami oraz smartfonami. Wbudowana karta Wi-Fi może także służyć jako dodatkowy router w pokoju, gdzie na przykład zasięg sieci Wi-Fi z głównego domowego routera jest niestabilny.

Reasumując, dla kogoś, kto potrzebuje bogato wyposażonej płyty koniecznie z portami Thunderbolt 2.0, jest to dobry wybór.

Asus Z87-Deluxe/QUAD
Zalety
  • bardzo ciekawe dołączone oprogramowanie Remote GO!, integrujące komputer ze smartfonem i tabletem
  • dwa porty Thunderbolt 2.0
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • funkcjonalne, dostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!, TPU) uprzyjemniające korzystanie z płyty (i to nie tylko „entuzjastom”)
  • moduł Wi-Fi w standardzie 802.11ac, zdolny do działania w trybie AP (jako dodatkowy router)
Wady
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):1350 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
2349 zł
MediaExpert
2399 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
27