artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Z87-Deluxe – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z87-Deluxe to jedna z płyt z serii złotej, prawie najwyższy model. Prawie, bo w ofercie firmy jest jeszcze inna wersja Deluxe, z dopiskiem DUAL w nazwie, zapewniająca dwa porty Thunderbolt. Naszym zdaniem takie rozgraniczenie jest rozsądne, ponieważ nie każdemu port tego typu w ogóle jest potrzebny.

Asus Z87-Deluxe to konstrukcja bogato wyposażona, o 16-fazowym układzie zasilającym procesor oraz zintegrowanej karcie Wi-Fi działającej w standardzie 802.11ac (do 867 Mb/s w trybie 2T2R). Karta ta jest oparta na układzie Broadcoma. W teście przesyłania dużego pliku przez sieć Windows udało nam się osiągnąć wynik charakterystyczny dla tego typu urządzeń. Transfer na poziomie 50–60 MB/s to bardzo dobry rezultat, jak na połączenie bezprzewodowe. (Router, z którego korzystaliśmy, to Asus RT-AC66U, umieszczony w odległości około 6 m od platformy testowej). Dołączona antena ma magnetyczny uchwyt, można ją postawić na obudowie. Układ Wi-Fi Broadcoma obsługuje także Bluetooth 4.0, co ułatwi synchronizację danych ze smartfonami i tabletami. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu można również stworzyć hotspot Wi-Fi, czyli komputer podłączony kablem do sieci LAN może być dodatkowym routerem dla urządzeń przenośnych.

W tej materii płyty Asusa zapewniają zresztą wiele ułatwień, takich jak oprogramowanie RemoteGO!, obszerniej przedstawione w artykule o płycie Z87-Plus. Umożliwia ono zdalne sterowanie komputerem, synchronizację danych i notatek oraz wiele innych rzeczy. Współpracuje ze smartfonami i tabletami z Androidem 2.3.3 lub nowszym albo iOS.

Wiele z tych funkcji ma swoje lepsze lub gorsze odpowiedniki. Rozwiązanie Asusa jest jednak kompleksowe i wszystkie te możliwości są dostępne w jednym miejscu, a co najważniejsze, są całkowicie bezpłatne. Jedynym warunkiem jest, oczywiście, płyta główna Asusa w komputerze stacjonarnym.

Układ zasilania jest 16-fazowy. Nie mogło być inaczej na płycie z najwyższej serii, to samo zresztą zapewniał poprzedni model, P8Z77-V Deluxe z układem Z77. W domowych warunkach taki układ może nie jest niezbędny (nawet po maksymalnym podkręceniu procesora), ale daje pewność, że pojedyncze tranzystory będą pracowały w niższej temperaturze, co może się przełożyć na dłuższy żywot produktu.

Radiatory o bardzo rozbudowanych kształtach odprowadzają ciepło do otoczenia nieco efektywniej niż proste metalowe bloczki. Ich wielkość także jest odpowiednia, adekwatna do klasy produktu. Są solidnie przekręcone śrubkami pod laminatem.

Złącze EPS zamontowano w ułożeniu poziomym na samej górze laminatu. Na szczęście zapinka jest skierowana w dół, więc wypięcie wtyczki, gdy płyta znajdzie się w obudowie komputera, nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Sloty RAM oraz header do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy znajdują się wyraźnie nad slotem karty grafiki. Sloty są domykane tylko jednostronnie, co dodatkowo ułatwia montaż i wypinanie modułów pamięci.

Portów Serial-ATA jest 10 i są umieszczone na prawej krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Poniżej portów znalazł się przełącznik TPU do łatwego podkręcania dla mniej zaawansowanych użytkowników (piszemy na ten temat nieco dalej).

Na dole laminatu znalazły się przyciski zasilania oraz resetowania. Trafił tu również podwójny wyświetlacz kodów POST, a także przycisk resetowania zawartości CMOS-u.

Producent wyposażył płytę w tylko jedną kość UEFI, ale zastosował system USB BIOS Flashback, pozwalający w razie potrzeby odratować komputer. Na tylnym panelu zamontowano przeznaczony do tego przycisk, więc nawet nie trzeba otwierać obudowy.

W celach diagnostycznych, na wypadek problemów z kompatybilnością pamięci, producent umieścił przycisk MemOK!, który może w takiej sytuacji pomóc w uruchomieniu komputera. Na laminacie znalazł się również przycisk DirectKey, który pozwala wejść bezpośrednio w UEFI po włączeniu komputera (uwaga: używamy go zamiast wyłącznika!).

Płyta ma trzy sloty przeznaczone dla kart grafiki i cztery PCI Express ×1 dla kart rozszerzeń. Odstęp między dwoma górnymi PCI Express ×16 gwarantuje optymalne warunki działania w konfiguracji multi-GPU dwóm kartom z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. W przypadku konstrukcji z szerszym układem ta górna będzie działać w znacznie wyższej temperaturze.

Tylny panel wejścia-wyjścia jest bogaty, jak na płytę tej klasy przystało. Jest tutaj 10 portów USB (6 w wersji 3.0), rozsądny komplet wyjść obrazu (mini-DisplayPort, DisplayPort, HDMI) oraz dwie karty LAN. Nie zabrakło optycznego wyjścia S/PDIF.

Radiator na mostku Z87 nie robi wrażenia rozmiarami, ale jest wystarczający, by zapewnić stabilne działanie płyty.

UEFI nie różni się niczym od tego stosowanego w innych modelach Asusa. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych), jest także opcja prostego skonfigurowania komputera za pomocą EZ Mode (dla mniej zaawansowanych użytkowników), udostępniająca uproszczone ustawienia, czyli tak podstawowe funkcje, jak kolejność bootowania oraz czas i data. Można także delikatnie podrasować maszynę lub sprawić, by pracowała ciszej. Kolorystyka UEFI jest charakterystyczna dla „złotych” płyt tej firmy, niebieska. Bez problemu współpracuje ono z myszkami dla graczy, takimi o dużej rozdzielczości.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z87-Deluxe
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Po płycie klasy Deluxe nie spodziewaliśmy się problemów. Korzystając ze swojego testowego procesora Core i5 4670K, osiągnęliśmy maksimum jego możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V określonym z poziomu UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Pojawił się pewien problem z kompatybilnością pamięci. Nasz testowy komplet 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) odmówił współpracy w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T. Płyta w ogóle nie chciała się uruchomić. Zadziałała – przy tym samym taktowaniu – po zamontowaniu innych modułów: 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2400. Testy wydajności przeprowadziliśmy przy dzielniku 2133, opóźnieniach 9-11-10-28 i napięciu 1,65 V z parametrem Command Rate ustawionym na 1T. Ta niekompatybilność powinna zostać wyeliminowana w następnych wersjach UEFI, w każdym razie zgłosiliśmy ją producentowi.

Parę słów należy się przełącznikowi TPU na laminacie. Ma on trzy pozycje: pierwsza oznacza normalne działanie, druga podkręciła procesor do 4 GHz, zwiększając mnożnik do 40, trzecia zaś przyspieszyła zegar bazowy do 125 MHz (przy obniżonym mnożniku dało to taktowanie wszystkich rdzeni procesora na poziomie 4,1 GHz), podnosząc tym samym znacząco taktowanie pamięci. Drugi tryb zapewne w większości maszyn będzie działał bez problemu, ale ten trzeci w komputerach mniej podatnych na podkręcanie może czasem sprawić kłopoty. I trzeba pamiętać, że to wszystko robimy na własną odpowiedzialność. Asus wcale nie gwarantuje stabilnego działania tych ustawień, ale dla mniej zaawansowanych użytkowników takie bezpłatne zwiększenie wydajności nawet bez wchodzenia do UEFI jest nie do pogardzenia.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC1150:

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.3
Average
Dynamic range, dB (A)
79.3
Average
THD, %
0.0055
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.5
Average
IMD + Noise, %
0.040
Good
Stereo crosstalk, dB
-74.5
Good
IMD at 10 kHz, %
0.028
Good
General performance  
Good

Parametry torów audio Asusa Z87-Deluxe są jednymi z lepszych w tym teście, ale do czoła stawki nieco zabrakło.

Dane techniczne

Model Asus Z87-Deluxe
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karty sieciowe

1 × Gigabit LAN (Intel)

1 × Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 10 USB (6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, 1 HDMI, 1 mini-DisplayPort
Cena 905 zł

Podsumowanie

Asus Z87-Deluxe to propozycja ciekawa, solidna i bogato wyposażona. Dla tych, którzy potrzebują dużo portów Serial-ATA, USB oraz karty Wi-Fi w standardzie 802.11ac, dość wysoka cena raczej nie powinna być problemem. Kartę Wi-Fi wbudowano na stałe w laminat, nie trzeba więc przykręcać dodatkowych śrubek ani podłączać antenek w środku obudowy (co często oznacza dodatkowe kabelki). Rozbudowany i solidny układ zasilający procesor gwarantuje długie i stabilne działanie nawet mocno podkręconej jednostki. Dodatkowym atutem tej płyty, podobnie jak innych modeli Asusa, jest dołączone oprogramowanie Remote GO!, ułatwiające współpracę komputera z tabletami oraz smartfonami. Wbudowana karta Wi-Fi może także służyć jako dodatkowy router w pokoju, gdzie na przykład zasięg sieci Wi-Fi z głównego domowego routera jest niestabilny. Płyta jest dość droga, ale liczba dodatków i dodatkowych funkcji wielu może przekonać.

Asus Z87-Deluxe
Zalety
  • bardzo ciekawe dołączone oprogramowanie Remote GO!, integrujące komputer ze smartfonem i tabletem
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • funkcjonalne, dostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!, TPU) uprzyjemniające korzystanie z płyty (i to nie tylko „entuzjastom”)
  • moduł Wi-Fi w standardzie 802.11ac, zdolny do działania w trybie AP (jako dodatkowy router)
Wady
  • drobne problemy z kompatybilnością pamięci
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):905 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
2349 zł
MediaExpert
2399 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
26