artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Sabertooth Z87 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Seria TUF Asusa niewątpliwie znalazła sobie miejsce na rynku i choć nie jest tak rozpoznawalna jak ROG, to „wojskowa” kolorystyka oraz laminat w całości przesłonięty plastikowymi osłonami z pewnością mogą się podobać. Tym razem to niejedyna taka osłona: na rewersie laminatu znajduje się inna – a może bardziej coś w rodzaju metalowego stelaża rozpraszającego ciepło. Usztywnia on laminat bardzo dobrze i przy okazji odbiera ciepło nagromadzone pod sekcją zasilającą procesor. Szkoda jednak, że punktów stycznych jest stosunkowo niewiele – to w zasadzie jedyny. Dlatego jest to bardziej marketingowy chwyt aniżeli skuteczny rozpraszacz ciepła.

Płyta, jak zwykle w przypadku tej serii, jest wyposażona w zaślepki przeciwkurzowe na praktycznie każdy slot i złącze, w tym gniazda audio na tylnym panelu. Jest to więc podejście maksymalistyczne, ale widocznie tego oczekują po serii TUF nabywcy tych produktów. Inną cechą tej serii płyt są wentylatory. Tunelują one ciepłe powietrze pod osłoną – i wymuszają tam ruch powietrza. Wymaga tego niejako konstrukcja, w końcu plastik jest doskonałym izolatorem, a nie przewodnikiem ciepła. Co prawda strumień powietrza wytwarzany przez te małe wentylatorki nie jest silny, ale skoro komponenty i całe płyty są testowane w warunkach ekstremalnych, raczej nie ma powodu do obaw.

Ostatnim ważnym atutem jest gwarancja producenta, wydłużona do 5 lat. W momencie gdy płyta trafiła na rynek, sklepy błędnie informowały o 3-letniej gwarancji, ale największe sieci już oferują 5-letni okres ochronny.

Pudełko Asusa Sabertooth Z87 jest surowe i podkreśla nieco wojskowy charakter konstrukcji. To oczywiście w znacznej mierze marketing, ale jeśli komuś nie odpowiada agresywna czerwona kolorystyka serii ROG albo złotko w standardowych modelach, ten model wyda mu się co najmniej interesujący. I po prostu będzie pasował do wyposażonej w okno obudowy komputera o takiej kolorystyce. A są już dostępne obudowy w barwach wojskowych – zdecydowanie jest w czym wybierać.

Układ zasilania procesora jest ośmiofazowy. Według producenta zastosowano w nim komponenty lepsze od tych, które trafiają do modeli standardowych, zdolne do pracy w wyższej temperaturze. Powietrze może przepływać na dwa sposoby: są dwa „zawory”, po których przestawieniu owiewa ono radiatory i wychodzi bokiem lub na końcu tuneli. Trzeba tutaj podkreślić, że radiatory, które znajdują się pod osłonką, są naprawdę solidne i gęsto użebrowane.

Gniazdo EPS producent umieścił na samej górze laminatu, a plastikowa osłonka nie ułatwia podłączenia lub odłączenia tego kabla w momencie, gdy płyta jest zamontowana w obudowie. Jest to jednak niejako wymuszone konstrukcją, która ma chronić przed kurzem i pyłem, i nabywcom zapewne nie będzie to przeszkadzać. Gniazda RAM są na właściwej wysokości, więc zmiana w konfiguracji pamięci będzie możliwa bez wyjmowania długiej karty graficznej. Sloty zatrzaskują się tylko z jednej strony, co dodatkowo to zadanie ułatwia. Wszystkich osiem portów Serial-ATA znajduje się na takiej wysokości, że żadna karta graficzna nie powinna utrudniać dostępu do nich. Są rozmieszczone w wieżyczkach po dwa. Wszystkie headery (z wyjątkiem USB 3.0) trafiły na sam dół laminatu, co jest rozwiązaniem optymalnym w obudowach z przepustami w tacce na płytę główną.

Płyta pozwala utworzyć konfigurację multi-GPU (SLI lud CrossFireX); odstęp dwóch slotów między kolejnymi portami kart grafiki powoduje, że jest to optymalne rozwiązanie dla kart z dwuslotowym systemem chłodzenia; w przypadku trójslotowego ta górna będzie pracować w wyraźnie wyższej temperaturze.

Oczywiście, jak przystało na płytę z serii TUF, praktycznie każdy slot ma swoją zaślepkę. Liczba dołączonych plastikowych elementów przypomina zestawy z modelami samolotów do samodzielnego sklejenia. Podobnie zresztą to wygląda: elementy wyciska się z plastikowej ramki. Dla tych, którzy są wrażliwi na kurz w środku komputera i wierzą, że szkodzi on sprzętowi – prawdziwa bomba!

Do kompletu dodano trzy sondy termiczne; można je podłączyć do headerów na laminacie i monitorować temperatury dowolnych miejsc lub komponentów w obudowie.

Nie brakło też przycisków charakterystycznych dla płyt głównych Asusa: DirectKey (bezpośrednie wejście do UEFI) oraz MemOK! (pomoc w przypadku problemów z kompatybilnością pamięci).

Panel portów wejścia-wyjścia należy uznać za bogaty, tym bardziej że sporą jego część zajmuje tunel dla wentylatora owiewającego radiatory. I umieszczony w tym miejscu, zabiera go naprawdę sporo. Mimo to jest aż osiem portów USB (w tym cztery 3.0), dwa wyjścia obrazu, gniazdo S/PDIF, przycisk przywracania uszkodzonego UEFI z pendrive'a i aż dwa złącza eSATA.

Radiator na mostku Z87, mało prądożernym i chłodnym, nie jest duży, ale trochę żeberek ma. Jego wygląd jest, jak na tę serię przystało, elegancki (barwy – wojskowe).

UEFI jest takie samo jak w standardowej serii płyt; dokładniej przedstawiliśmy je w opisie modelu Asus Z87 Plus. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych), jest także opcja prostego skonfigurowania komputera za pomocą EZ Mode (dla mniej zaawansowanych użytkowników). Nie ma tu, prawdę mówiąc, jakichś oryginalnych akcentów, może poza kolorystyką, która jest po prostu elegancka, surowa, stonowana. Spośród wszystkich UEFI Asusa to ma zdecydowanie najbardziej przejrzysty i neutralny wygląd, choć to, oczywiście, w znacznej mierze (a może nawet wyłącznie) zależy od upodobań.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Sabertooth Z87
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate o wartości 1T .

Wyniki testu audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ to Realtek ALC 1150. To pewnego rodzaju nowość w serii Sabertooth: wszystkie płyty z tej serii, którym dotąd się przyglądaliśmy, miały nieco gorszy kodek niż czołowe konstrukcje. Ale czy odpowiedni dobór kodeka gwarantuje sukces?

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-77.5
Average
Dynamic range, dB (A)
77.6
Average
THD, %
0.0062
Very good
THD + Noise, dB (A)
-69.4
Average
IMD + Noise, %
0.033
Good
Stereo crosstalk, dB
-72.6
Good
IMD at 10 kHz, %
0.028
Good
General performance  
Good

 

Płyta osiągnęła lepsze wyniki niż poprzedni model Sabertooth, oparty na układzie Z77. Dla docelowego użytkownika tego sprzętu jakość dźwięku będzie wystarczająca.

Dane techniczne

Model Asus Sabertooth Z87
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (cztery w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 2 eSATA, 6 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 810 zł

Podsumowanie

Jest to płyta skierowana zdecydowanie do zwolenników produktów surowych, stonowanych. Nie ma tutaj ani grama krzykliwości znanej z serii ROG. Wojskowy charakter, podkreślana na każdym kroku trwałość komponentów i specyficzne rozwiązania (takie jak aktywny układ chłodzenia sekcji zasilającej procesor) powodują, że jest to sprzęt raczej tylko dla miłośników gatunku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zaślepienia praktycznie wszystkich złączy i otworów, tak aby chronić je przed kurzem i pyłem, tylko czy ma to aż takie znaczenie w naszym klimacie? Przed wilgocią płyta nie jest chroniona kompleksowo, więc te zaślepki raczej nie spowodują, że nagle będzie można jej używać w warunkach, nazwijmy to tak, półotwartych (np. w warsztacie samochodowym bez ogrzewania czy w skrzynkowej stacji meteorologicznej).

To sprzęt wyraźnie stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach, bardziej zbliżonych do pustynnych, afrykańskich, aniżeli polskich. Bo to właśnie tam, w ekstremalnych upałach, przyda się aktywne chłodzenie tranzystorów zasilających procesor, podobnie jak ochrona przed pyłem pochodzącym z okalającej miasto pustyni, u nas zaś to podejście sprawdzi się raczej tylko w warunkach przemysłowych.

Dołączono trzy sondy do pomiaru temperatur – rozwiązanie już rzadko spotykane, lecz niekiedy przydatne, lecz ponownie to napiszemy: niekoniecznie w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego mimo wszystko trudno nam się wypowiadać o cenie tego produktu. Trzeba wziąć poprawkę na to, że jest to jedyny tego typu okaz na rynku: albo płaci się za jego unikatową funkcjonalność, albo się jej nie potrzebuje, cena nie ma tu raczej większego znaczenia. Choć owszem, także do kogoś, kto ma bzika na punkcie wyglądu peceta, na dodatek modującego swój komputer, płyta Asusa może przemówić, zwłaszcza gdy jest on miłośnikiem militariów.

Szkoda tylko, że w produkcie tej klasy zabrakło wyświetlacza kodów POST oraz przycisków zasilania i resetowania.

Płyta zachowała jednak to, co doceniliśmy już w standardowych modelach, czyli oprogramowanie Remonte GO! (opisaliśmy je w teście Asusa Z87-Plus), znacznie usprawniające współpracę z urządzeniami przenośnymi.

Asus Sabertooth Z87
Zalety
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • funkcjonalne, estetyczne i dostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!) uprzyjemniające współpracę z płytą (głównie miłośnikom podkręcania)
  • solidny układ chłodzenia sekcji zasilającej procesor (niestety, aktywny, zresztą nie jesteśmy przekonani co do żywotności wentylatora)
  • osłony chroniące przed kurzem niemalże każde złącze płyty (wentylator na panelu portów wejścia-wyjścia jest także wyposażony w filtr przeciwkurzowy)
  • bardzo ciekawe dołączone oprogramowanie Remonte GO!, integrujące komputer ze smartfonem i tabletem
  • 5 lat gwarancji producenta
Wady
  • W ciasnej obudowie dostęp do złącza EPS może być utrudniony
  • brak wyświetlacza kodów POST
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):810 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
12199 zł
Electro.pl
12199 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
24