artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Gryphon Z87 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Gryphon Z87 to płyta z serii TUF, ale zupełnie inna niż propozycje, które dotąd zdążyliśmy poznać. Po pierwsze, TUF w rozmiarze mikro-ATX to coś, czego do tej pory jeszcze nie było, a po drugie, płyta nie ma charakterystycznego dla tej serii już od 2011 roku „pancerza”, czyli plastikowej osłony wraz z wentylatorami. Można by rzec: powrót do korzeni, ponieważ pierwsze modele z rodziny Sabertooth oparte na układach Intel X58 oraz P55 także były jej pozbawione.

Ale kto chce, zawsze może dokupić tzw. Gryphon Armor Kit oddzielnie. Po „opancerzeniu” płyta nie odbiega wyglądem od modeli Sabertooth, co niektórym może się podobać.

Wtedy staje się odporna na kurz i pył, ale powiedzmy sobie szczerze: nie każdemu jest to potrzebne. Pewnie spora część z Was woli rozwiązanie klasyczne i zarazem tańsze, tym bardziej że laminat i elementy układu chłodzenia bez osłony wyglądają naprawdę elegancko i faktycznie podkreślają „wojskową” solidność konstrukcji. Akurat w przypadku płyt głównych wygląd nie jest najistotniejszy, ale gdybyśmy mieli wybierać mistera elegancji tego testu, to Gryphon Z87 na pewno znalazłby się na jednym z czołowych miejsc, jeśli nie na pierwszym.

Podobnie jak wszystkie inne z serii TUF płyta jest objęta 5-letnim okresem gwarancyjnym. Pięć lat w dziedzinie sprzętu komputerowego można rozpatrywać w kategoriach wieczności – mało kto tak długo używa jednej platformy w komputerze domowym.

Układ zasilania procesora jest ośmiofazowy, więc tak samo mocny jak w wersji w pełnym formacie ATX (Sabertooth Z87). I także tu zastosowano komponenty zdolne do pracy w bardzo ciężkich warunkach (wysokiej temperaturze). Radiatory to po prostu prawdziwy majstersztyk w wykonaniu Asusa. Naprawdę trudno sobie wyobrazić efektywniejsze, bardziej zbliżone do ideału, niż te. Nie tylko świetnie wyglądają (choć wygląd to kwestia gustu), ale jeszcze bardzo dobrze odprowadzają ciepło do otoczenia. I można by powiedzieć, że aż szkoda byłoby je przykrywać opcjonalnym „pancerzem”. Jeśli jednak znajdzie się on na płycie, powietrze będzie tunelowane podobnie jak w modelu Sabertooth.

Na laminacie królują typowe dla tej serii barwy moro. Dla miłośników gatunku, budujących swoje komputery w stylu wojskowym w obudowach z oknem, zdecydowanie bomba.

Gniazdo zasilające procesor, EPS, producent umieścił przy górnej krawędzi płyty, zapinką skierowaną ku górze. Nawet jeśli rozwiązanie to nie jest optymalne, niewykluczone, że w tej konfiguracji było jedynym możliwym. Ze względu na format, mikro-ATX, sloty RAM są prawie na wysokości górnego złącza PCI Express ×16, przeznaczonego dla karty grafiki, ale na szczęście producent to uwzględnił, stosując sloty z zatrzaskiem jednostronnym, na górze. Nie będzie więc problemu ze zmianą konfiguracji pamięci, gdy zostanie zamontowana długa karta, nie trzeba się też obawiać przypadkowego ułamania otwartego zatrzasku podczas jej instalowania.

Także header portów USB 3.0 do wyprowadzenia na przedni panel obudowy jest na rozsądnej wysokości i nie będzie kolidował z długą płytką drukowaną. Portów Serial-ATA jest sześć i zostały one rozlokowane w wieżyczkach po dwa, nieco poniżej górnego slotu PCI Express ×16.

Nie brakło też przycisków charakterystycznych dla płyt głównych Asusa: DirectKey (bezpośrednie wejście do UEFI) oraz MemOK! (pomoc w przypadku problemów z kompatybilnością pamięci).

Płyta ma trzy sloty PCI Express ×16 przeznaczone dla kart grafiki, można więc zbudować tandem dwóch kart w SLI lub CrossFire X. Choć ze względu na rozmiary płyty w grę wchodzą konstrukcje o układzie chodzenia szerokim na dwa sloty: trzyslotowe nie będą miały optymalnych warunków pracy (górna będzie wyraźnie cieplejsza).

Podobnie jak w przypadku modelu Sabertooth Z87 na laminacie są specjalne headery do podłączenia sond z termistorami pozwalającymi mierzyć temperaturę w dowolnym miejscu w obudowie. Niestety, aby otrzymać same sondy, trzeba... dokupić „pancerz”.

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, ale można przywrócić komputer do życia specjalnie przygotowanym pendrive'em z plikiem UEFI dzięki funkcji USB BIOS Flashback.

Panel wejścia-wyjścia uznajemy za dość bogaty, zwłaszcza biorąc poprawkę na to, że musiało się znaleźć miejsce na tunel powietrza dla wentylatora (dołączanego tylko z opcjonalną osłoną). Portów USB jest tu osiem, w tym cztery w standardzie 3.0. Ponadto udostępniono optyczne wyjście S/PDIF oraz dwa wyjścia obrazu: HDMI i DVI.

Radiator mostka Z87 jest długi i ma trochę żeberek; jest zarazem efektywny i elegancki.

UEFI jest takie samo jak w standardowej serii płyt; dokładniej przedstawiliśmy je w opisie modelu Asus Z87 Plus. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych), jest także opcja prostego skonfigurowania komputera za pomocą EZ Mode (dla mniej zaawansowanych użytkowników). Nie ma tu, prawdę mówiąc, jakichś oryginalnych akcentów, może poza kolorystyką, która jest po prostu elegancka, surowa, stonowana. Spośród wszystkich UEFI Asusa to ma zdecydowanie najbardziej przejrzysty i neutralny wygląd, choć to, oczywiście, w znacznej mierze (a może nawet wyłącznie) kwestia upodobań.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Gryphon Z87
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate o wartości 1T .

Wyniki testu audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ to Realtek ALC892, a więc nieco słabszy niż w modelu Sabertooth. Ale jakość układu audio nie zależy wyłącznie od kodeka...

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.2
Average
Dynamic range, dB (A)
78.3
Average
THD, %
0.0031
Very good
THD + Noise, dB (A)
-70.2
Average
IMD + Noise, %
0.041
Good
Stereo crosstalk, dB
-72.7
Good
IMD at 10 kHz, %
0.030
Good
General performance  
Good

...i wyniki Gryphona nie ustępują parametrom, które osiągnął model Sabertooth Z87. Są wręcz nieco lepsze, lecz wciąż nie jest to poziom najlepszych konstrukcji z układem Z87.

Dane techniczne

Model Asus Gryphon Z87
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (3 ×16, 1 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI
Cena 535 zł

Podsumowanie

Gryphon w standardowej konfiguracji jest pozbawiony plastikowej osłony chroniącej przed kurzem i pyłem. Czy to jednak wada? W żadnym razie – tę obudowę, zwaną Gryphon Armor Kit, można kupić osobno. Z pewnością pozwoliło to obniżyć cenę płyty, która na tle innych konstrukcji mikro-ATX jest całkiem rozsądna. Tym bardziej że naprawdę jest to kawał solidnego sprzętu, opartego na lepszych komponentach niż rywale w tym formacie. Nawet bez plastikowej osłony Asus Gryphon Z87 wygląda okazale i z pewnością jest mocnym graczem na rynku. Zachował także to, co doceniliśmy już w standardowych modelach, czyli oprogramowanie Remonte GO! (opisaliśmy je w teście Asusa Z87-Plus), znacznie usprawniające współpracę z urządzeniami przenośnymi. Do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko takich rzeczy, jak wyświetlacz kodów POST, ale konkurencja w tym rozmiarze też z reguły go nie zapewnia. No i układ audio mógłby jednak być odrobinę bliżej czołówki.

Asus Gryphon Z87
Zalety
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • funkcjonalne, estetyczne i dostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • bardzo dobrej jakości, jak na konstrukcję mikro-ATX, komponenty
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!), uprzyjemniające użytkowanie płyty (głównie miłośnikom podkręcania)
  • solidny układ chłodzenia sekcji zasilającej procesor (elegancki i bardzo efektywny)
  • bardzo ciekawe dołączone oprogramowanie Remonte GO!, integrujące komputer ze smartfonem i tabletem
  • Plastikowe osłony są opcjonalne
  • 5 lat gwarancji producenta
Wady
  • brak wyświetlacza kodów POST
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):535 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
12199 zł
Electro.pl
12199 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
21