artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Maximus VI Gene – test

Kliknij, żeby powiększyć

Maximus VI Gene to – już tradycyjnie dla Asusa – płyta z serii ROG w zmniejszonym formacie przeznaczona dla graczy i do ekstremalnego podkręcania. I dobrze, że Asus dba także o tych, którzy wolą mieć komputer nieco mniejszy od standardowego, bo rynek PC dąży obecnie do miniaturyzacji. Nie na darmo powstają takie płyty jak Maximus VI Impact, w formacie jeszcze mniejszym niż Maximus VI Gene (mini-ITX). Płyty są coraz mniejsze, ale bynajmniej nie oznacza to coraz gorszych możliwości przyspieszania podzespołów. I taki właśnie jest Maximus VI Gene: to solidna konstrukcja do podkręcania przeznaczona do komputerów mniejszego formatu.

Opakowanie jest klasyczne i eleganckie, jak w przypadku wcześniejszych odmian Maximusów.

Układ zasilający procesora nie odbiega od tego zastosowanego w Maximusie VI Hero. Jest wystarczający, nawet do czegoś więcej niż codzienne podkręcanie w obudowie komputera. Nie zmieniły się także radiatory na sekcji zasilającej (przykręcone do laminatu). Są połączone rurką cieplną, która rozprowadza ciepło równomiernie między nimi.

Maximus VI Gene, podobnie jak każdy model z serii ROG, jest bardzo dobrze wyposażony. Mimo mniejszego formatu na laminacie znajduje się wszystko, czego można oczekiwać od płyty z tej serii.

Gniazdo zasilające EPS jest umieszczone poziomo, przy górnej krawędzi. Zapinka jest skierowana ku górze, więc wypięcie wtyczki może być w ciasnej obudowie niezbyt wygodne. Sloty RAM, ze względu na format mikro-ATX, są tuż nad złączem karty graficznej, ale są domykane jednostronnie, więc nie jest to problemem. Na dobrej wysokości znalazł się także header służący do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy.

Portów Serial-ATA jest osiem, więc zastosowano dodatkowy kontroler. Wszystkie są umieszczone na krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa. Ze względu na rozmiar konstrukcji podłączanie lub odłączanie napędów i nośników po zainstalowaniu rozbudowanej karty graficznej może być utrudnione.

Płyta ma tylko trzy sloty PCI Express. Pod slotem PCI Express ×16 nie umieszczono dodatkowego PCI Express ×1. I w sumie to rozsądne posunięcie. Odstęp między slotami ×16 jest pojedynczy, więc wszelkie konfiguracje multi-GPU nie będą tu miały lekkich warunków pracy, ale ktoś, kto składa mały komputer, raczej nie przewiduje tego typu konfiguracji.

Są też elementy charakterystyczne dla tej serii, a wśród nich czerwony przycisk zasilania z napisem START, jak w sportowym samochodzie, oraz wyświetlacz kodów POST i takie przyciski, jak MemOK! (pomocny w razie niekompatybilności pamięci) i DirectKey (pozwala uruchomić sprzęt bezpośrednio do UEFI, bez naciskania klawisza Delete).

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, ale pozwala przywrócić jej zawartość za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to więc dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem.

Panel wejścia-wyjścia doskonale pokazuje, że nawet jeśli sporo miejsca zajmie moduł mPCIe Combo II, to i tak da się zmieścić odpowiednią liczbę portów USB i przycisków (ROG Connect oraz USB BIOS Flashback). Portów USB jest dużo, 10, w tym aż 6 w standardzie 3.0. Pojawiły się kosztem wyjść obrazu, ponieważ ostało się tylko złącze HDMI, ale użytkownik płyty z tego segmentu raczej nie będzie korzystał z karty zintegrowanej w procesorze. Nie zabrakło też optycznego wyjścia S/PDIF.

Radiator na mostku Z87 jest spory, jak na ten format płyty. Nie mogło na nim zabraknąć logo marki ROG, ale skoro już znalazło się ono w tym miejscu, to szkoda, że nie jest w żaden sposób podświetlone.

UEFI jest takie samo jak w standardowej serii płyt; dokładniej przedstawiliśmy je w opisie modelu Asus Z87 Plus. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych), jest także opcja prostego skonfigurowania komputera za pomocą EZ Mode (dla mniej zaawansowanych użytkowników). Dominuje tutaj czerwone i przejrzyste tło. Ponieważ jest to płyta przeznaczona także do podkręcania, opcji typowo „tweakerskich” jest bardzo dużo. Jest oczywiście specjalna zakładka Tweakers paradise, dla bardzo zaawansowanych użytkowników, pozwalająca ustawić mniej lub bardziej potrzebne detale i wyśrubować wyniki podkręcania.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VI Gene
Zegar bazowy 60-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,2-2,4 V

Możliwości podkręcania

Po płycie tej klasy nie spodziewaliśmy się problemów w podkręcaniu i żadnych nie było. Nasz procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu układ chłodzenia powietrzem, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate o wartości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ to Realtek ALC 1150. Całość jest schowana pod obudową z podświetlonym napisem SupremeFX. Co ciekawe, w jego otoczeniu znajdują się prawie wyłącznie kondensatory cylindryczne, japońskiej firmy ELNA, a elementów SMD jest bardzo mało. Podobnie jak we wcześniejszych modelach z tej serii całość jest odizolowana od reszty laminatu podświetlaną na czerwono ścieżką, co może się spodobać użytkownikom obudów z oknem.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.26, +0.11
Very good
Noise level, dB (A)
-80.7
Good
Dynamic range, dB (A)
80.8
Good
THD, %
0.0062
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.8
Average
IMD + Noise, %
0.029
Good
Stereo crosstalk, dB
-81.1
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.020
Very good
General performance  
Very good

Tory analogowe audio Asusa Maximus VI Gene wypadły w testach bardzo dobrze – to zdecydowanie jeden z lepszych wyników w niniejszej stawce.

Dane techniczne

Model Asus Maximus VI Gene
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 3 (2 ×16, 1 ×4, otwarty dla szerszych urządzeń)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1 (w dodatkowym module)
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 10 (1) USB (4 w wersji 2.0 i 6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, 1 HDMI
Cena 670 zł

Podsumowanie

Maximus VI Gene to bardzo solidna propozycja dla graczy i miłośników podkręcania, którzy oczekują osiągów podkręconego do granic możliwości procesora w obudowie mniejszej niż standardowa. Płyta zapewnia sensowne w tej klasie wyposażenie, dobre parametry analogowych torów audio i dużo portów USB na tylnym panelu (więcej niż Maximus VI Hero!). Nie zawiodła nas w teście podkręcania i naszym zdaniem nie ma przeciwwskazań, aby po zamontowaniu jej w obudowie znalazł się na niej podkręcony do codziennego użytkowania procesor.

Trochę szkoda, że obecnie płyta kosztuje praktycznie tyle samo co Maximus VI Hero, bo mogłaby też być ciekawą opcją dla tych, którzy po prostu nie potrzebują dużej liczby slotów kart rozszerzeń i chętnie zaoszczędziliby parę złotych.

Asus Maximus VI Gene
Zalety
  • bardzo dobry układ audio
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • funkcjonalne, estetyczne i dostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • Aż 10 portów USB na tylnym panelu
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!) uprzyjemniające użytkowanie płyty (głównie miłośnikom podkręcania)
  • solidne, duże radiatory na tranzystorach zasilających procesor i mostku
Wady
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):670 zł
20