artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

Asus Maximus VI Impact – test

Kliknij, żeby powiększyć

Maximus VI Impact to płyta z serii ROG, o której już wspominaliśmy w opisie Maximusa VI Gene. Jest to konstrukcja w formacie mini-ITX, więc nie należy się spodziewać dużej liczby slotów kart rozszerzeń czy RAM. Nawet liczba portów Serial-ATA została ograniczona – do czterech. Na szczęście to, ile jest portów i slotów, nie ma przełożenia na możliwości podkręcania, które w ogóle nie ucierpiały w porównaniu z dużymi Maximusami. Nie bez znaczenia jest tu z pewnością sekcja zasilająca procesor, „wyniesiona” jako osobna płytka drukowana, która stoi prostopadle do podstawowego laminatu. Na tym głównym nie zmieściły się też niektóre inne elementy, takie jak wyświetlacz kodów POST, który przeniesiono na tylny panel wejścia-wyjścia.

Dołączony do płyty moduł mPCIe Combo II zawiera kartę Wi-Fi opartą na układzie Broadcoma, działającą w standardzie 802.11 ac (do 867 Mb/s). Karta ta zapewnia także Bluetooth 4.0. Korzystając z routera Asus RT-AC66U, osiągnęliśmy transfer (CIFS) podczas przesyłania dużego pliku na poziomie 50–55 MB/s. To naprawdę przyzwoity wynik, jak na połączenie bezprzewodowe.

Pudełko Maximusa VI Impact nie odbiega wzornictwem od innych modeli z tej serii, ale jego rozmiary bardziej przypominają opakowanie wykwintnych czekoladek.

Osobny laminat z sekcją zasilającą procesor, przykrytą radiatorem, stoi prostopadle do tego podstawowego i oczywiście jest odpowiednio umocowany na specjalnym stelażu. Sekcja jest 12-fazowa. Jej jakość można spożytkować, podkręcając procesor. Umieszczony na niej radiator po użyciu wieżowego schładzacza nieco się nagrzewa, ale nie powoduje to niestabilnego działania platformy.

Maximus VI Impact to płyta w rozmiarze mini-ITX. Ze względu na samą wielkość laminatu jest on wyjątkowo naszpikowany elektroniką i dodatkami. Na pionowej płytce mocowanej w specjalnym złączu znalazła się także sekcja audio.

Złącze EPS producent umieścił tuż obok gniazda ATX 24-pinowego. To dość rozsądny wybór. Jeśli chodzi o sloty RAM, to nie dało się znaleźć rozwiązania idealnego. Zastosowano co prawda jednostronnie domykane sloty, ale z jednej strony towarzyszy im płytka z sekcją zasilającą procesor, a z drugiej – karta grafiki, więc aby zmienić konfigurację pamięci, trzeba będzie kartę wyjąć. Jednak w typowej obudowie mini-ITX i tak trzeba by to zrobić przy próbie jakiekolwiek zmiany konfiguracji sprzętowej. A jeśli karta będzie długa, to prawdopodobnie nie będą dostępne również porty Serial-ATA.

Płyta ma jeden slot PCI Express ×16 dla karty grafiki, co jest charakterystyczne dla płyt tego formatu. Na szczęście gniazdo procesora jest na tyle daleko od slotu ×16, że zmieści się tutaj nawet spora część horyzontalnych schładzaczy. Nad kartą grafiki można podłączyć moduł audio oraz moduł mPCIe Combo 2 ze złączem mSATA i kartą sieci bezprzewodowej.

Mimo małego rozmiaru nie mogło zabraknąć elementów charakterystycznych dla tej serii płyt. Są to między innymi: czerwony przycisk zasilania z napisem START, wyświetlacz kodów POST (na tylnym panelu portów), a także takie przyciski, jak MemOK! (pomocny w razie niekompatybilności pamięci) i DirectKey (pozwala uruchomić sprzęt bezpośrednio do UEFI, bez naciskania klawisza Delete).

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, ale pozwala przywrócić jej zawartość za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem. Przycisk USB BIOS Flashback znajduje się na tylnym panelu.

Panel wejścia-wyjścia jest dość bogaty, jak na płytę mini-ITX. Jest osiem portów USB, w tym cztery w standardzie 3.0. Towarzyszą im port eSATA oraz dwa wyjścia obrazu (HDMI i DisplayPort). Na dodatkowej, pionowej płytce umieszczono wyświetlacz kodów POST oraz przyciski ROG Connect i USB BIOS Flashback. Po podłączeniu modułu audio dostępne stają się również trzy gniazda minijack. Test także miejsce na moduł mPCIe Combo II (zawierający kartę Wi-Fi 802.11 ac z gniazdami anten oraz złącze mSATA).

Radiator na mostku Z87 jest dość mały, bo na laminacie po prostu nie było miejsca na nic większego. Podczas pracy grzeje się znacznie, ale nie ma to negatywnego wpływu na stabilność platformy. Nie mógł być także wyższy, bo tuż nad nim musiała się jeszcze zmieścić płytka drukowana modułu audio.

UEFI jest takie samo jak w innych płytach Asusa. Jest możliwość utworzenia strony z ulubionymi ustawieniami (ale ta funkcja nie działa do końca logicznie, bo nie przenosi opcji zależnych od innych). Dominuje tutaj czerwone, przejrzyste tło. Ponieważ jest to płyta przeznaczona także do podkręcania, opcji typowo „tweakerskich” jest bardzo dużo. Jest oczywiście specjalna zakładka Tweakers paradise, dla bardzo zaawansowanych użytkowników, pozwalająca ustawić mniej lub bardziej potrzebne detale i wyśrubować wyniki podkręcania.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VI Impact
Zegar bazowy 60-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,2-2,4 V

Możliwości podkręcania

Możliwości podkręcania nie zawiodły, jak na tę serię Asusa przystało. Procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu układ chłodzenia powietrzem, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate o wartości 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Sekcja audio znalazła się na oddzielnym module, podłączanym do specjalnego złącza na płycie i przykręcanym śrubkami od spodu. Zastosowany kodek audio to Realtek ALC 1150. Wykorzystano naprawdę świetne komponenty, między innymi japońskie kondensatory ELNA w dużej liczbie oraz wzmacniacze słuchawkowe TI LM4652, znane z podbicia basu.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.47, +0.23
Very good
Noise level, dB (A)
-84.6
Good
Dynamic range, dB (A)
84.6
Good
THD, %
0.131
Average
THD + Noise, dB (A)
-75.7
Average
IMD + Noise, %
0.256
Average
Stereo crosstalk, dB
-85.5
Excellent
IMD at 10 kHz, %
0.200
Average
General performance  
Good

Znalazło to odzwierciedlenie w jakości torów analogowych. To najlepsze jak dotąd wyniki w naszym teście!

Dane techniczne

Model Asus Maximus VI Impact
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (1 ×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1 (w dodatkowym module)
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 3 audio, 1 HDMI, 1 DisplayPort
Cena 790 zł

Podsumowanie

Maximus VI Impact to bez wątpienia propozycja bezkompromisowa dla zwolenników komputerów Small Form Factor. Płyta jest mała, ale możliwościami, wyjąwszy liczbę slotów PCI Express i RAM oraz portów Serial-ATA, nie odbiega istotnie od pełnowymiarowych Maximusów. Jest nieco droższa od przedstawionego przez nas wcześniej ASRocka Z87E-ITX, ale zapewnia o wiele pewniejszy w podkręcaniu procesora układ zasilający, a także lepsze wyposażenie (np. wyświetlacz kodów POST). Bardzo dobrym pomysłem okazał się zewnętrzny moduł audio. Jest on dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, a bardzo dobre komponenty zapewniły mu jak dotąd najlepszy w naszym przeglądzie wynik testu RMAA. Dlatego, choć płyta jest nieco droższa od innych modeli mini-ITX, jest warta polecenia tym, którzy chcieliby wykorzystać pełnię potencjału procesora na co dzień w małej obudowie. Jedyną istotną wadą jest, naszym zdaniem, niemożność wyjęcia modułu pamięci bez wyjmowania karty grafiki, ale tego ograniczenia producent nie mógł przeskoczyć ze względu na użycie płytki z sekcją zasilającą procesor.

Asus Maximus VI Impact
Zalety
  • najlepszy w teście układ audio
  • funkcja USB BIOS Flashback, pozwalająca odratować płytę z użyciem pendrive'a po uszkodzeniu zawartości kości UEFI
  • funkcjonalne, estetyczne UEFI, bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (DirectKey, MemOK!) uprzyjemniające użytkowanie płyty (głównie miłośnikom podkręcania)
  • bardzo solidna sekcja zasilająca procesor, jak na klasę mini-ITX
  • moduł Wi-Fi 802.11 ac + Bluetooth 4.0
Wady
  • tylko cztery porty Serial-ATA
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):790 zł
19