artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

ASRock Z87M OC Formula – test

ASRock Z87M OC Formula to pomniejszona wersja wcześniej opisywanej przez nas płyty Z87 OC Formula. Także ta jest przeznaczona do ekstremalnego podkręcania procesorów, o czym świadczą choćby dołączone do kompletu nóżki, służące do postawienia płyty na stole. Nie jest to jednak tak ekstremalna konstrukcja jak pełna Formula, o czym świadczy m.in. brak wyświetlacza OLED czy to, że na laminacie zabrakło specjalnej substancji izolującej przed wodą. Chcąc bezpiecznie podkręcać sprzęt z użyciem ciekłego azotu na pomniejszonej wersji, trzeba dobrze zaizolować okolice procesora i/lub karty grafiki. Laminat, podobnie jak w Z87 OC Formula, jest ośmiowarstwowy.

W UEFI jednak niczego nie brakuje: zapisane są w nim profile z prefiksem LN2 w nazwie, a na liście profili RAM w zdecydowanej większości są modele pamięci DDR3-2400 i szybsze, takie jak 2666, 2933, a nawet 3100 (tak, tutaj „entuzjasta” musi wiedzieć, jakie kości zostały zamontowane w użytych modułach). Trudno takie w naszym kraju spotkać i nie ma wątpliwości, że to płyta przeznaczona do bicia rekordów, nie zaś do zamontowania w biurowym komputerze.

Płyta zachowała jednak najlepszy stosowany przez ASRocka system audio, PuritySound. Jest to połączenie kodeka ALC1150 z przyzwoitej klasy wzmacniaczem operacyjnym TI5532. Dzięki niemu można podłączyć słuchawki o impedancji nawet 600 Ω.

Ponadto płyta zapewnia charakterystyczną dla ASRocka usługę HomeCloud, czyli możliwość zdalnego kontrolowania komputera za pomocą tabletu lub smartfona przy użyciu narzędzia Splashtop 2 (z jego komponentów korzysta także Asus), również wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Można go wówczas obudzić, korzystając ze strony Meshcentral.com, a potem znów uśpić. Nasze obawy budzi jednak bezpieczeństwo tego rozwiązania, bo Meshcentral to obecnie projekt „alpha”. Wybudzanie i usypianie zdalne w przypadku kart sieciowych Intela wymaga systemu Windows 8 (w wersji 32- lub 64-bitowej), co raczej nie każdemu się spodoba. System ten jest mało popularny, szczególnie w komputerach stacjonarnych. Rola ASRocka w tym wszystkim jest raczej tylko informacyjna: firma wskazuje, za pomocą prostego filmiku, w jaki sposób skonfigurować całość, jednak dostawcy tych rozwiązań są zupełnie zewnętrzni.

Płyta zapewnia także wejście HDMI, umożliwiające grę na konsoli i innych urządzeniach (np. tabletach) przy wykorzystaniu monitora komputera bez przełączania kabli. Sygnał można programowo przełączać w systemie Windows odpowiednim skrótem klawiszowym (domyślnie jest to Alt + C), a wejście działa także wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Niestety, aby z tej funkcji korzystać, trzeba użyć zintegrowanego w procesorze Intela układu graficznego, czego użytkownik płyty o takim przeznaczeniu raczej nie zrobi. Uprzedzając pytania: obrazu nie da się przechwytywać do pliku.

Procesor jest zasilany przez 12-fazowy układ. Podobnie jak w pełnowymiarowej wersji OC Formula jest on oparty na lepszych komponentach niż użyte w płytach z serii Extreme, a tym bardziej Pro. Układ ten powinien sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy lubią zabawy z ciekłym azotem, choć nie ma tu już powłoki ochronnej na laminacie, więc przed ekstremalnym podkręcaniem procesora trzeba solidnie zaizolować okolice jego gniazda. Tranzystory są, oczywiście, przykryte radiatorami połączonymi rurką cieplną i przykręconymi do laminatu.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS producent umieścił przy górnej krawędzi, przy czym zapinka jest skierowana ku górze. Wypięcie tej wtyczki w ciasnej obudowie może być nieco utrudnione. Sloty RAM, jak w każdej płycie mikro-ATX, są tuż nad kartą grafiki, ale tu są domykane tylko z jednej strony. Nie będzie więc problemów ze zmianą konfiguracji pamięci, gdy zostanie zamontowana długa karta. Także header przeznaczony do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy znalazł się na właściwej wysokości.

Wyświetlacz kodów POST trafił na samą górę laminatu i w razie problemów z komputerem zamkniętym w obudowie żadna karta grafiki go nie zasłoni. Szkoda, że w tak niewielu konstrukcjach umieszcza się go w tak wygodnym miejscu.

Porty Serial-ATA dla dysków twardych zamontowano przy prawej krawędzi. Jest ich sześć, w wieżyczkach po dwa.

Na dole laminatu znalazły się tylko przyciski zasilania i resetowania. Nie ma więc tutaj wyświetlacza OLED ani żadnego mechanizmu sterowania podkręcaniem na bieżąco, podczas pracy komputera. To dość istotny brak, zwłaszcza że i ta płyta jest kierowana do miłośników ekstremalnego podkręcania.

Są dwa sloty dla kart grafiki, ale jeśli oba zostaną obsadzone w układzie SLI lub CrossFire, może być trudno zapewnić kartom dobrą wentylację, gdyż odstęp między nimi jest bardzo niewielki. To jednak rozkład slotów typowy dla płyt w formacie mikro-ATX.

W pobliżu tych slotów można znaleźć również złącze mini-PCI-Express „half-size”, do podłączenia karty Wi-Fi, oraz drugie, pełnowymiarowe, które może działać także jako port mSATA.

W płycie głównej przeznaczonej do tego typu podkręcania nie mogło zabraknąć dwóch kości UEFI, aktywowanych mechanicznym przełącznikiem na laminacie. Dzięki temu w razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej w wyniku przyspieszania podzespołów lub innych niestandardowych działań komputer da się odratować.

 

Tylny panel wejścia-wyjścia jest dość typowy dla płyt tej klasy. Osiem złączy USB (w tym sześć w wersji 3.0 tego standardu) to wystarczająca liczba. Ponadto znalazł się w nim port PS/2, pozwalający podłączyć klawiaturę starszego typu. Są też dwa wyjścia obrazu: DisplayPort oraz HDMI. Drugi port HDMI działa jako wejście (jednak bez możliwości przechwytywania obrazu na dysk twardy).

Radiator mostka Z87 to popis projektantów, bo wygląda bardzo ciekawie. Ale jest mały i podczas pracy nagrzewa się dość znacznie, a efektywność odprowadzania ciepła jest co najmniej wątpliwa.

UEFI w żaden sposób nie odbiega od tego, które zastosowano w tańszych modelach tej marki. I może jest to... błąd? Nie zmieniono nawet tła i nie wygląda ono „elitarnie” – nie podkreśla, że jest to produkt z najwyższego segmentu. Oczywiście, opcji jest znacznie więcej (m.in. wspomniane profile LN2 i profile dla wyszukanych kości RAM). Można też ustawiać osobno parametry startowe (z którymi płyta się uruchamia) oraz te, które będą obowiązywały po ekranie POST, tak więc nawet po nadmiernym podkręceniu płyta będzie działać, co najwyżej się zawiesi po tym, jak komputer skończy wyświetlać POST. To bardzo wygodny system, stosowany już wcześniej przez Asusa w modelach z serii ROG.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z87M OC Formula
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,04-2,4 V

Możliwości podkręcania

Tu nie było zaskoczenia: płyta bezproblemowo podkręciła procesor testowy do granic jego możliwości. Nasz Core i5 4670K osiągnął 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V (tyle wybieraliśmy w UEFI). W tym ustawieniu narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC1150, współpracujący ze wzmacniaczem Texas Instruments TI N5532. Kodek jest schowany pod osłonką z napisem PuritySound, a blok audio jest na laminacie odseparowany od reszty obwodów. Jest to rozwiązanie, które teoretycznie powinno nieco odszumić dźwięk.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.02, -0.07
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.3
Good
Dynamic range, dB (A)
80.1
Good
THD, %
0.0051
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.9
Average
IMD + Noise, %
0.022
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.1
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.022
Good
General performance  
Good

Te wyniki są jednymi z lepszych w teście, ale wiele konstrukcji osiągnęło nieco lepsze.

Dane techniczne

Model ASRock Z87M OC Formula
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (2 ×16, 1 ×4, 1 ×1, 2 mini-PCIe)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura), 8 USB (2 w wersji 2.0 i 6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, wejście i wyjście HDMI, DisplayPort
Cena 615 zł

Podsumowanie

ASRock Z87M OC Formula to solidna konstrukcja w formacie mikro-ATX. Trzeba jednak przyznać, że nazwa produktu jest mocno na wyrost: płyta zachowała stosunkowo niewiele dodatków służących do ekstremalnego podkręcania, a to, że w zestawie dołączono małą tubkę pasty Gelid GC Extreme oraz 10 śrubek, których można użyć jako podstawki na płytę, wiele tu nie zmienia. Wciąż jest to jednak doskonała propozycja w formacie mikro-ATX dla miłośników podkręcania, zwłaszcza że jest dość atrakcyjnie wyceniona.

ASRock Z87 OC Formula
Zalety
  • najwyższej klasy komponenty w układzie zasilania procesora
  • zadowalające możliwości podkręcania
  • HomeCloud – ASRock pokazuje, jak łatwo zdalnie zarządzać komputerem z internetu
  • dobry układ audio
  • funkcjonalne (nawet bardzo), ładne i bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy UEFI...
Wady
  • ...ale dla początkujących użytkowników może być nieco zbyt złożone
  • jak na serię OC Formula – chyba trochę za mało dodatków służących do podkręcania
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):615 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1991 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17