artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

ASRock Z87 PRO4 – test

Kliknij, żeby powiększyć

ASRock Z87 PRO4 to najlepszy model z serii PRO. Od najniższego z serii Extreme, czyli Z87 Extreme3, odróżnia go niewiele, a jest znacznie tańszy:

 • zastosowano podobny układ audio, oparty na kodeku Realtek ALC892;
 • zastosowano sześciofazowy układ zasilający procesor w miejsce ośmiofazowego;
 • zabrakło oficjalnej licencji na technikę Nvidia SLI;
 • jest wejście HDMI, którego nie ma Extreme3.

Tak więc cięcia wydają się niewielkie, jak na tak dużą różnicę w cenie.

Wejście HDMI umożliwia grę na konsoli i innych urządzeniach (np. tabletach) przy wykorzystaniu monitora komputera bez przełączania kabli. Sygnał można programowo przełączać w systemie Windows po wciśnięciu odpowiedniego skrótu klawiszowego (domyślnie Alt + C), a wejście działa także przy wyłączonym komputerze. Niestety, aby z tej funkcji korzystać, trzeba użyć zintegrowanego w procesorze Intela układu graficznego, a tego użytkownik płyty o takim przeznaczeniu raczej nie zrobi. Uprzedzając pytania: obrazu nie da się przechwytywać do pliku.

Podobnie jak w przypadku innych modeli ASRocka dołączono instrukcję pokazującą, jak kontrolować komputer za pomocą tabletu lub smartfona z użyciem narzędzia Splashtop 2 (z jego komponentów korzysta również Asus), także wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Można go wówczas obudzić, korzystając ze strony Meshcentral.com, a potem znów uśpić. Nasze obawy budzi jednak bezpieczeństwo tego rozwiązania, bo Meshcentral to obecnie projekt „alpha”. Wybudzanie i usypianie zdalne w przypadku kart sieciowych Intela wymaga systemu Windows 8 (w wersji 32- lub 64-bitowej), co raczej nie każdemu się spodoba. System ten jest mało popularny, szczególnie w komputerach stacjonarnych. Rola ASRocka w tym wszystkim jest raczej tylko informacyjna: firma wskazuje, za pomocą prostego filmiku, w jaki sposób skonfigurować całość, jednak dostawcy tych rozwiązań są zupełnie zewnętrzni.

Sekcja zasilania procesora jest sześciofazowa, czyli względem modelu Extreme3 została okrojona. W tej klasie to jednak całkiem dobry układ i pozwolił on osiągnąć maksimum możliwości procesora Core i5 4670K chłodzonego powietrzem. Na tranzystorach zasilających znajduje się radiator w postaci dużego metalowego bloku. Po podkręceniu procesora w trakcie maksymalnego obciążenia nagrzewa się dość znacznie, ale nie powodowało to niestabilności komputera.

Kliknij, żeby powiększyć

Laminat wygląda dość oszczędnie, ale w końcu jest to tani model. Złącze EPS znajduje się w znacznej odległości od krawędzi laminatu i wypięcie wtyczki w obudowie komputera nie powinno być w żaden sposób utrudnione. Mamy jednak pewne zastrzeżenia co do wysokości, na której producent umieścił sloty RAM. Są one tuż nad slotem przeznaczonym na kartę graficzną i mają zapinki z obu stron. Otwarcie dolnych, gdy w złączu znajdzie się już karta, może być w najlepszym razie utrudnione.

Headery do podłączenia portów USB na przednim panelu obudowy znajdują się powyżej slotu karty graficznej i mimo że nie kolidują z kartą, mogłyby być nieco wyżej (zapas miejsca byłby tutaj wskazany).

Portów Serial-ATA jest sześć i wszystkie są rozmieszczone w tradycyjny sposób w dolnej części laminatu. Dzięki temu żaden port nie będzie kolidował z długimi kartami graficznymi.

Laminat zapewnia dwa sloty dla kart graficznych, a oficjalnie obsługiwane są tylko konfiguracje CrossFire X, jednak można zastosować skrypt HyperSLI, który powinien odblokować możliwość korzystania z SLI. Odstęp między nimi to dwa sloty, czyli jest to układ optymalny dla kart z dwuslotowym systemem chłodzenia. Ponadto są dostępne dwa PCI Express ×1 oraz dwa starszego typu, PCI.

Z87 PRO4 ma tylko jedną kość UEFI, co raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. W razie awarii jej zawartości podczas aktualizowania UEFI nie będzie można ponownie uruchomić komputera.

 

Panel wejścia-wyjścia jest nawet nieco bogatszy, niż można by oczekiwać. Jest osiem portów USB (w tym cztery w wersji 3.0), rozsądny komplet wyjść obrazu od zintegrowanego w procesorze układu grafiki, a także wejście HDMI. Nie zabrakło też optycznego wyjścia S/PDIF. Producent postanowił zastosować również starszego typu port klawiatury, PS/2.

Radiator na mostku Z87 jest mały, wyraźnie oszczędnościowy, dokładnie taki sam jak we wcześniej przedstawionym modelu Z87 Extreme3. Podczas pracy nagrzewał się dość mocno, choć nie wpływało to negatywnie na stabilność działania komputera. Jest zamontowany niezbyt solidnie, bo za pomocą plastikowych kołeczków ze sprężynkami.

UEFI w żaden sposób nie odbiega od tego, które zastosowano we wcześniej testowanych przez nas płytach ASRocka (np. w Z77E-ITX). Przypomnimy w skrócie, czym charakteryzuje się UEFI płyt tej firmy:

 • nie jest dostosowane do osób, które dopiero zaczynają korzystać z komputera; wiele zaawansowanych ustawień znajduje się na pierwszym planie;
 • ma liczne ułatwienia, umie pobrać z internetu sterowniki do wszystkich elementów płyty głównej (przydatne dla posiadaczy komputerów bez napędu optycznego), to samo dotyczy sterowników RAID, wymaganych podczas instalowania systemu na takiej macierzy dyskowej;
 • można już z jego poziomu skontaktować się z pomocą techniczną;
 • bez problemu współpracuje z myszkami dla graczy;
 • rozplanowanie górnej belki kategorii jest całkiem logiczne i przewidywalne, łatwo znaleźć wybrane funkcje.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z87 PRO4
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie zasilania procesora 0,8-2 V
Napięcie zasilania VCCSA +/-0,999 V
Napięcie zasilania pierścienia +/-0,999 V
Napięcie zasilania RAM-u 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Choć to tani model, producent nie zdecydował się na żadne cięcia w możliwościach podkręcania. Zakresy napięcia w UEFI są takie same jak w najlepszych konstrukcjach z serii Extreme. W praktyce podkręcanie wyszło nie gorzej niż na innych płytach: Core i5 4670K przyspieszyliśmy na tyle, na ile jest to możliwe przy użyciu układu chłodzenia powietrzem. Maksymalne stabilne taktowanie procesora wynosiło więc 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V (tyle ustaliliśmy w UEFI). Przy tych parametrach narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników na płycie głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC892, czyli mocno przeciętny przedstawiciel poprzedniej generacji. Sekcja audio na laminacie nie jest oddzielona od innych komponentów przerwą, ale jak się okazało, nie jest to problemem.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.8
Good
Dynamic range, dB (A)
80.9
Good
THD, %
0.0028
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-73.6
Average
IMD + Noise, %
0.027
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.5
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.020
Very good
General performance  
Very good

Parametry torów analogowych nie odbiegają znacząco od osiągów droższych modeli z kodekiem ALC 1150.

Dane techniczne

Model ASRock Z87 PRO4
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura), 6 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, wejście i wyjście HDMI, DVI, VGA
Cena 365 zł

Podsumowanie

ASRock Z87 PRO4 to atrakcyjna propozycja w tej klasie, bez wątpienia kolejny poważny kandydat do rekomendacji w końcowym podsumowaniu. Laminat określilibyśmy jako bardzo dobrze rozplanowany, gdyby nie sloty RAM, które jednak mogłyby znajdować się nieco wyżej. Układ zasilający procesor, sześciofazowy, jest całkiem rozsądny, jak na tę cenę, a ponadto – co warto podkreślić – w całości przykryty radiatorem. Tylny panel wejścia-wyjścia, jak na tę klasę sprzętu, trzeba uznać za bogaty, bo znalazło się miejsce nawet na wejście HDMI. Możliwości podkręcania są bardzo dobre: osiągnęliśmy maksimum testowego procesora Core i5 4670K i wiele wskazuje na to, że dla płyty nie będzie wielkim wyzwaniem praca w tym ustawieniu na co dzień.

Dla tych, którzy pod uwagę biorą tylko płyty z układem Z87, bez wątpienia jest to bardzo ciekawa propozycja. Tym, którzy rozważają także inne opcje, rywal z tego samego obozu w postaci ASRocka Fatal1ty H87 Performance zapewni jeszcze bogatsze wyposażenie. Jednak kupując płytę z innym układem niż Z87, należy pamiętać o tym, że najwyższy dostępny dzielnik pamięci to DDR3-1600, jak również o tym, że opcja podkręcania procesorów z serii K może w przyszłości zniknąć. A możliwości przyspieszenia procesorów bez K w nazwie nie ma tam w ogóle (nie da się zmienić szybkości zegara bazowego).

ASRock Z87 PRO4
Zalety
 • HomeCloud – ASRock pokazuje, jak łatwo można zdalnie zarządzać komputerem z internetu
 • wejście HDMI (choć mocno ograniczone funkcjonalnie)
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • solidny radiator na tranzystorach zasilających procesor (wszystkich)
 • funkcjonalne (nawet bardzo), ładne i bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy UEFI...
Wady
 • ...ale dla początkujących użytkowników może być nieco zbyt złożone
 • tylko jedna kość UEFI, brak zabezpieczenia na wypadek jej awarii
 • sloty RAM umieszczone nieco za nisko
Do testów dostarczył:Esc
Cena w dniu publikacji (z VAT):365 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
779 zł
MediaExpert
859 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15