artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z87. Jaka płyta główna do procesora Haswell (Core i5-4670K, Core i7-4770K)?

LGA1150 – nowe atakuje

547
31 marca 2014, 08:08 Krzysztof Opacki

ASRock Z87 Extreme4 – test

ASRock Z87 Extreme4 to model „wyższej klasy średniej”, co od razu widać. Świadczą o tym takie detale, jak solidnie wyglądający układ zasilania procesora czy dodatki na laminacie w postaci wyświetlacza kodów POST i przycisków zasilania oraz resetowania. To standard w tej klasie: ze względu na cenę ASRock Z87 Extreme4 jest bezpośrednim rywalem modeli Gigabyte Z87X-UD3H oraz MSI Z87-GD65 Gaming, które są wyposażone w podobne dodatki (ten drugi może nawet ma ich więcej).

Co zatem ciekawego oferuje ASRock?

 • Zarówno wyjściom audio na tylnym panelu, jak i tym do wyprowadzenia na przedni panel obudowy towarzyszy wzmacniacz firmy Texas Instruments TI NE5532. Pozwala on korzystać z wysokiej klasy słuchawek o impedancji nawet 600 Ω.
 • Wejście HDMI pozwala grać na konsoli i innych urządzeniach (np. tabletach) przy wykorzystaniu monitora komputera bez przełączania kabli. Sygnał można programowo przełączać w systemie Windows odpowiednim skrótem klawiszowym (domyślnie Alt + C), a wejście działa także przy wyłączonym komputerze. Niestety, aby z tej funkcji korzystać, trzeba użyć zintegrowanego w procesorze Intela układu graficznego, a tego posiadacz płyty o takim przeznaczeniu raczej nie zrobi. Uprzedzając pytania: obrazu nie da się przechwytywać do pliku.
 • HomeCloud to zdalna kontrola komputera za pomocą tabletu lub smartfona z użyciem narzędzia Splashtop 2 (z jego komponentów korzysta również Asus), także wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Można go wówczas obudzić, korzystając ze strony Meshcentral.com, a potem znów uśpić. Nasze obawy budzi jednak bezpieczeństwo tego rozwiązania, bo Meshcentral to obecnie projekt „alpha”. Wybudzanie i usypianie zdalne w przypadku kart sieciowych Intela wymaga systemu Windows 8 (w wersji 32- lub 64-bitowej), co raczej nie każdemu się spodoba. System ten jest mało popularny, szczególnie w komputerach stacjonarnych. Rola ASRocka w tym wszystkim jest raczej tylko informacyjna: firma wskazuje, za pomocą prostego filmiku, w jaki sposób skonfigurować całość, jednak dostawcy tych rozwiązań są zupełnie zewnętrzni.

Sekcja zasilająca procesor jest aż 12-fazowa i pokryta naprawdę masywnymi radiatorami. Są one przykręcone do laminatu śrubkami, nie mamy zatem obaw co do ich skuteczności. Może nie przypominają zbytnio radiatorów, ale sama ich objętość (i waga) gwarantują solidne rozpraszanie ciepła. Do podkręcania w typowych warunkach domowych taki układ jest więcej niż wystarczający.

Kliknij, żeby powiększyć

Gniazdo EPS do podłączenia ośmiopinowej wtyczki producent umieścił przy górnej krawędzi laminatu, ale na szczęście w taki sposób, że zatrzask znajduje się u dołu, zatem nie powinno być większego problemu z wkładaniem i wyjmowaniem wtyczki, na przykład przed wyjęciem płyty z obudowy. Sloty RAM znajdują się nieco powyżej karty graficznej i z pewnością dołożenie dodatkowych modułów bez wyjmowania karty nie będzie trudne.

Płyta ma dwa sloty PCI do podłączenia starszych urządzeń. PCI Express ×16 dla kart graficznych dzieli odstęp dwóch slotów. To optymalny układ dla tandemów kart z układem chłodzenia o takiej szerokości. W przypadku kart trzyslotowych warunki pracy tej górnej będą nieco gorsze.

Także headery do podłączenia portów USB na przednim panelu obudowy nie zostaną przesłonięte przez długą kartę – i dostęp do nich będzie wygodny i bezproblemowy.

Portów Serial-ATA jest osiem i są rozmieszczone na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Co prawda w razie użycia długich kart graficznych obsługa niektórych portów może być problematyczna, ale trudno byłoby obecnie znaleźć lepsze rozwiązanie.

Nie zabrakło także przycisków zasilania i resetowania oraz wyświetlacza kodów POST.

Na laminacie zastosowano dwie kości UEFI. W przypadku uszkodzenia zawartości tej podstawowej należy przestawić zworkę przełączającą (oczywiście przy wyłączonym zasilaniu), aby uruchomić komputer na podstawie parametrów zapisanych w zapasowej. Nie jest to, niestety, rozwiązanie automatyczne, ale to wciąż całkiem dobre zabezpieczenie na wypadek awarii (komputer można uruchomić praktycznie od razu, nie potrzeba do tego innej maszyny, na przykład do przygotowania odpowiedniego pendrive'a).

Panel wejścia-wyjścia nie ma do zaoferowania zbyt wiele portów USB. Tylko cztery USB 3.0 oraz dwa w standardzie 2.0 to w 2013 roku już nieco mało. Jest za to wejście HDMI oraz port eSATA. Wątpliwości budzi sens stosowania tego drugiego, ale ktoś, kto ma starszą kieszeń na dysk w tym standardzie, z pewnością będzie zadowolony.

Rozmiary radiatora na mostku Z87 nie zachwycają – może on sprawiać wrażenie oszczędnego. Jest naprawdę niski i niezbyt okazały w stosunku do olbrzymów na sekcji zasilającej procesor. Podczas pracy nagrzewa się dość znacznie, ale płyta nie przejawiała żadnych objawów niestabilności w trakcie testów.

UEFI w żaden sposób nie odbiega od tego, które zastosowano we wcześniej testowanym przez nas modelu Z77E-ITX. Dlatego przypomnimy w skrócie, czym charakteryzuje się UEFI płyt firmy ASRock:

 • nie jest dostosowane do osób, które dopiero zaczynają korzystać z komputera; wiele zaawansowanych ustawień znajduje się na pierwszym planie;
 • ma liczne ułatwienia, umie pobrać z internetu sterowniki do wszystkich elementów płyty głównej (przydatne dla posiadaczy komputerów bez napędu optycznego), to samo dotyczy sterowników RAID, wymaganych podczas instalowania systemu na takiej macierzy dyskowej;
 • można już z jego poziomu skontaktować się z pomocą techniczną;
 • bez problemu współpracuje z myszkami dla graczy;
 • rozplanowanie górnej belki kategorii jest całkiem logiczne i przewidywalne, łatwo znaleźć wybrane funkcje.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z87 Extreme4
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K podkręcił się tak samo jak na zdecydowanej większości płyt, czyli osiągnął 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V (tyle ustaliliśmy z poziomu UEFI). W tym ustawieniu narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.2.3, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC1150, współpracujący ze wzmacniaczem Texas Instruments TI N5532. Kodek jest schowany pod osłonką z napisem Purity Sound, a blok audio jest na laminacie odseparowany od reszty obwodów. Jest to rozwiązanie, które teoretycznie powinno nieco odszumić dźwięk, ale wyniki testów wskazują, że w praktyce nie ma to większego znaczenia.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.10
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.4
Good
Dynamic range, dB (A)
81.4
Good
THD, %
0.0066
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.7
Average
IMD + Noise, %
0.036
Good
Stereo crosstalk, dB
-74.9
Good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Good

 

To absolutna czołówka wśród dotychczas przetestowanych przez nas płyt.

Dane techniczne

Model ASRock Z87 Extreme4
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (3 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura), 6 USB (dwa w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, wyjście i wejście HDMI, DisplayPort, DVI, VGA
Cena 485 zł

Podsumowanie

ASRock Z87 Extreme4 to płyta „wyższej klasy średniej” i w tej roli spisuje się bez zarzutu. Laminat jest rozplanowany mądrze, układ zasilający procesor jest 12-fazowy (w tej cenie – bezkonkurencyjny), układ audio wypadł w naszych testach bardzo dobrze, a UEFI trzyma swoją kopię w drugiej kości, co zabezpiecza komputer na wypadek uszkodzenia podstawowej. Płyta ma solidne i masywne radiatory na tranzystorach zasilających procesor i trochę szkoda, że radiator na mostku Z87 nie podtrzymuje tego wrażenia solidności. Wadą płyty jest także niewielka liczba portów USB na tylnym panelu (tylko sześć). Jest za to wejście HDMI i choć jego funkcjonalność jest mocno ograniczona (do zintegrowanego w procesorze GPU, przy czym nie ma możliwości przechwytywania obrazu), to jest to innowacja. To zresztą niejedyna unikatowa cecha płyt tego producenta; inne to możliwość pobrania sterowników z internetu na pendrive'a (także tych do macierzy RAID) oraz opcja kontaktu z pomocą techniczną z poziomu UEFI. Z ostatecznym werdyktem wstrzymujemy się, oczywiście, do zakończenia wszystkich testów.

ASRock Z87 Extreme4
Zalety
 • HomeCloud – ASRock pokazuje, jak łatwo można zdalnie zarządzać komputerem z internetu
 • dobry układ audio
 • zadowalające możliwości podkręcania
 • dwie kości UEFI na wypadek awarii (przełącznik na zworce)
 • solidne, duże radiatory na tranzystorach zasilających procesor
 • wejście HDMI (choć mocno ograniczone funkcjonalnie)
 • funkcjonalne (nawet bardzo), ładne i bezproblemowo współpracujące z myszką dla graczy UEFI...
Wady
 • ...ale dla początkujących użytkowników może być nieco zbyt złożone
 • Tylko sześć portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):485 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1799 zł
MediaExpert
1869 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10