artykuły

Intel Haswell – anatomia procesorów nadchodzącej generacji, część 2: energooszczędność, dodatkowa pamięć dla GPU, zasilanie

Haswell pod lupą, część 2.

56
24 marca 2013, 08:30 Mateusz Brzostek

Haswell dla hardkorowych desktopowców...

Haswell to nazwa robocza mikroarchitektury, która ma posłużyć do budowania układów do prawie każdego zastosowania. Dlatego wariantów tych procesorów będzie więcej niż w przypadku jakiejkolwiek dotychczasowej mikroarchitektury Intela. Na pewno pojawią się przynajmniej te:

  1. Cztery rdzenie, układ graficzny GT1 lub GT2, 8 MB lub 4 MB pamięci L3, obudowa LGA1150 – to będą czołowe modele do komputerów biurkowych. W tym układzie będzie regulator napięcia ISVR oraz iGPU z 6 lub 20 jednostkami obliczeniowymi, ale nie będzie wersji z dodatkową pamięcią Crystalwell. 
  2. Dwa rdzenie, układ graficzny GT2 lub GT1, 4 MB lub mniej pamięci L3, obudowa LGA1150 – tańsze modele desktopowe (Core i5, Core i3, Pentium).

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie procesorów desktopowych z układem graficznym GT3 i dodatkową pamięcią (być może dlatego, że byłoby to droższe niż oddzielna karta graficzna z dolnej półki). 

Dzięki przeciekom z Dalekiego Wschodu i nieostrożnym pracownikom pewnej firmy produkującej schładzacze wiemy już, że mechaniczna specyfikacja podstawki procesora i wymagania co do wolnej przestrzeni wokół niej prawie się nie zmieniły. To znaczy, że schładzacze kompatybilne z LGA1155 będą kompatybilne z nową podstawką. Ogólnie komputer desktopowy z Haswellem nie będzie się znacząco różnił od podobnej maszyny z Ivy Bridge.

...i do ultrabookotabletofonopadów

Najwięcej modeli układów Haswell będzie przeznaczonych, oczywiście, do urządzeń przenośnych: 

  1. Cztery rdzenie, układ graficzny GT3, 8 MB pamięci L3, obudowa BGA (procesor przylutowany do płyty głównej) – najszybsze modele laptopowe. Zawiera dodatkową pamięć Crystalwell (prawdopodobnie na krzemowej przekładce).
  2. Cztery rdzenie, układ graficzny GT2 lub GT1, 8 MB pamięci L3, obudowa BGA – modele do standardowych laptopów.
  3. Cztery rdzenie, układ graficzny GT2 lub GT1, 8 MB pamięci L3, obudowa PGA (procesor w podstawce) – modele do standardowych laptopów.
  4. Dwa rdzenie, układ graficzny GT2 lub GT1, 4 MB pamięci L3, obudowa PGA (procesor w podstawce) – modele do najtańszych laptopów.

To tradycyjne modele laptopowe, które mają zastąpić starsze Ivy Bridge. Procesory z układem graficznym GT3 prawdopodobnie będą dostępne tylko w obudowach BGA, czyli nie będą wymienialne. Najbardziej zaawansowane technicznie będą Haswelle do ultraprzenośnych laptopów i tabletów:

  1. Dwa rdzenie, układ graficzny GT3, 4 MB pamięci L3, obudowa BGA, chipset zintegrowany w obudowie procesora – te modele noszą nazwy robocze Haswell-ULT (TDP 15 W i mniej) i Haswell-ULX (TDP 10 W).
  2. Dwa rdzenie, układ graficzny GT2, 4 MB pamięci L3, obudowa BGA, chipset zintegrowany w obudowie procesora – Haswell-ULT w wersji bez pamięci Crystalwell.

Modele ULT i ULX będą mieć jeszcze jedną funkcję zintegrowaną w obudowie procesora: mostek południowy. Nie zmienia to zbytnio funkcjonalności platformy, ale pozwala zaoszczędzić powierzchnię laminatu. Produkcja płyty głównej będzie tańsza, ale oczywiście procesor będzie droższy. Tylko te ostatnie modele będą mogły pracować z zegarem bazowym 24 MHz i obsługiwać stany energetyczne C7–C10, o których pisaliśmy na pierwszej stronie. Nie będą też miały łącza PCI Express bezpośrednio do kontrolera w procesorze. Będzie dostępnych maksymalnie sześć pasów PCI Express 2.0 podłączonych do zintegrowanego mostka południowego; cztery z nich będą mogły być przełączone w tryb USB 3.0 lub SATA 6G. To powinno, rzecz jasna, wystarczyć do podłączenia nośnika SSD albo karty sieciowej, a innych urządzeń PCI Express w takich komputerach nie potrzeba.

Podsumowanie, ale jeszcze nie koniec!

Niezbyt wiele możemy powiedzieć o procesorach Haswell, dopóki nie dostaniemy jednego z nich w swoje lepkie ręce. Więcej szczegółów i niewiadomych poznamy i opiszemy, kiedy te układy trafią na rynek – spodziewamy się, że nastąpi to zaraz na początku drugiej połowy tego roku.

Ale to nie koniec naszych technicznych rozważań. Cały przemysł mikroelektroniczny (nie tylko Intel) przechodzi przez okres rozwoju, w którym coraz ważniejsze jest nie usprawnianie dobrze znanych struktur krzemowych, ale przenoszenie funkcji do tej pory realizowanych w oddzielnych elementach na ten kawałek krzemu, w którym zawarty jest procesor. Nowinek technicznych skumulowało się dość dużo i czas je wszystkie objaśnić. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działają i jak się produkuje takie rzeczy, jak krzemowe przekładki albo krzemowe regulatory napięcia, i co jest w tym trudnego, pozostań na fali – wkrótce opiszemy to w kolejnym technicznym artykule.

Strona:
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2013.03.24, 08:51
-6#1
W procesorach Sandy Bridge i Ivy Bridge Intela GPU jest podłączone magistralą pierścieniową do pamięci podręcznej L3 i kontrolera pamięci.

Dokładnie tak samo RSX komunikuje się z XDR (poprzez magistrale pierścieniową EIB). Pomijając L2 i cache dla GPU, XDR w uproszczeniu to nic innego jak L3 (taktowanie takie samo jak CPU, praktycznie zerowe latency i taka sama przepustowość jak rdzenie).
Samo połączenie GPU i pamięci na oddzielnej płytce w Haswell bardzo przypomina sposób w jaki w PSVITA podłączono DRAM do GPU (położono 128MB DRAM na kości GPU co dało prawdopodobnie 12.8GB/s @2x512bit połączenie face-to-face znane jeszcze z PSP). Całe innowacje Intela.
Nie wiem czy to podłączenie będzie w samym krzemie czy ten eDRAM połozą na rdzeniu - tego artykuł nie wyjaśnia.
ghetto.pimpZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ghetto.pimp2013.03.24, 08:51
10#2
Typowy x86 zwalnia, wydaje się że nawet następna generacja konsol nie pomoże. Choć progress pewnie jest możliwy to okazuje się nieopłacalny, procki na PC mogą aż za dużo w stosunku do potrzeb, widoczne jest kierowanie się do mobilnych rozwiązań. Wszystko skupia się powoli na mobilnym rynku...
Bany_krkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bany_krk2013.03.24, 08:54
polecam też artykuł dla nieco bardziej zaawansowanych czytelników:
http://www.realworldtech.com/haswell-cpu/
@ghetto.pimp x86 w zasadzie dobiło do ściany jeśli chodzi o wydajność/MHz, teraz tylko wydajność/wat daje się nieco poprawiać. Bez zmiany architektury PC raczej szybsze już nie będą. Intel musiałby usiąść nad x86 i zredefiniować ją, tzn przede wszystkim w końcu odciąć się od dekodowania CISC->RISC. W takim kierunku dałoby się jeszcze wydobyć około 50% więcej mocy/MHz/wątek, przykładem architektura SPARC, gdzie czysto RISCowe procesory są właśnie o około 50% wydajniejsze od x86 na MHz.
arvalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arval2013.03.24, 09:01
'S0i3 to techniczne zaplecze funkcji „connected standby”, która obiecuje oszczędność energii typową dla stanu uśpienia połączoną z nieprzerwanym funkcjonowaniem urządzenia – przenośny komputer czy tablet będzie mógł spędzić w tym stanie wiele dni, periodycznie wybudzając się na krótkie okresy aktywności, w których programy będą mogły połączyć się z siecią (i na przykład pobrać pocztę). Poprawne działanie connected standby wymaga odpowiednio przygotowanych aplikacji, systemu operacyjnego'


I to jest dla mnie najciekawsze. Implementacja mechanizmu 'connected standby' oraz dodatkowych trybów S0i któe zostały dodane w Windows 8. To główny powód dla którego tablety z CloverTrail działają tak długo na baterii. Współpraca sysemu oraz procesora.

Warto jednak zaznaczyć że tylko i wyłącznie aplikacje 'metro' mogą rejestrować się do pracy w trybie 'connected standby'. W tym celu programista tworzy w aplikacji metro specjalną usługę i to ona pracuje w tym trybie a nie właściwa aplikacja. Dzięki czemu całość może pracować przy minimalnym zużyciu energii. Cyklem życia/aktywacji takiej usługi zarządza system operacyjny a nie aplikacja.

Zwykłe aplikacje desktop nie mają możliwości pracy w tym trybie. Mają one zbyt dużo zależności do systemu i MS zdecydował że wiązałoby się to z wybudzeniem całego Windows. A więc operacja byłaby bez sensu. Zamiast tego pozwolono wybudzać się tylko aplikacjom metro. I mogą one wykonywać tylko z góry ustalone czynności takie jak: ściąganie/wysyłanie plików na zdalny serwer, odtwarzanie muzyki, synchronizacja itp.

Jest to chyba pierwszy raz gdy system operacyjny wdrożył specjalny tryb pracy, oraz specjalny typ aplikacji zaprojektowany wspólnie z twórcami sprzętu. Praca aplikacji w 'connected standby' zupełnie nie przypomina pracy zwykłej aplikacji Windows ale raczej pracę aplikacji w urządzeniach mobilnych

http://software.intel.com/en-us/articles/o...nnected-standby
http://msdn.microsoft.com/en-US/library/wi...rdware/jj128256
.
Tak więc puszczasz przykładowo muzykę z dysku lub np. spotify... usypiasz komputer... a muzyka leci dalej. Inną możliwością 'connected standby' jest odebranie rozmowy przez Skype bezpośrednio na uśpionym komputerze który to może zasygnalizować dźwiękiem. Jak na telefonach :)
NiezmordowanyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Niezmordowany2013.03.24, 09:34
Trochę nie rozumiem podejścia AMD. Intel próbuje narzucić to, jak powinna wyglądać przyszłość i na czym się opierać.
A co jest wydajniejsze - GPU czy CPU? Zatem mam nadzieję, że Czerwoni skupią wszystkie swoje siły na przejmowaniu przez GPU wszelkich obliczeń.

Być może już zaczęli to robić wraz z Bulldkami, teraz konsole i ich priorytety zdają się klarować.
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992013.03.24, 09:47
-4#6
Podkrecanie zablokowane dla i3 i i5, nie jest dobrze.
vascuez00Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vascuez002013.03.24, 10:34
Witam wszystkich forumowiczów
To Mój pierwszy post na Lab'ie ;)
Jako że od niedawna jestem posiadaczem IVY(I5 3750, nie bawię się w podkręcanie), stwierdzam że Haswell jest dobrym krokiem(małym - bo małym, ale dobrym)w przód Intela pod względem poprawy architektury rozwijanej od Sandy Bridge.
Jak napisano powyżej rynek idzie coraz bardziej w mobilność, konsumencike życie w biegu wymaga innego podejścia producentów, więc zarówno AMD, jak i Intel idą w integry i energooszczędność. Oczywiście to co napisałem -wiadomo - Ameryki żadnej nie odkryłem, ale wszystko idzie w dobrym kierunku ... żeby jeszcze tak gry były 'lepiej' optymalizowane pod wielowątkowość - to byłoby już całkiem ok.
Oczywiście rewolucja w klasie PC nadejdzie dopiero z chwilą permanentnego skrócenia opóźnień wynikającej ze specyfikacji RAM, PCI-E oraz NB(płyta główna) oraz zwiększenia IPC(tu mamy kolejne 5 do 7% w stosunku do IB - ale to już też wszyscy wiedzą)...Panaceum może być na to(jak kolega Bany_krk powyżej napisał zmiana architektury x86 na RISC i prace nad jej udoskonaleniem(co zresztą zbyt prędko nie nastąpi).
Zresztą w zamierzchłych czasach przykład przykład Sony z jej pierwszym Playstation ze swoim 'marnym' 33Mhz procesorkiem RISC dawał w kość pentiumowi 120 MHz z kartą Virge 3D ...
KunnorinnoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kunnorinno2013.03.24, 11:43
-8#8
Po co oni do procków do stacjonarek wrzucają GPU? Nikt z tego nie korzysta a zajmuje tylko miejsce
Mich486Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mich4862013.03.24, 11:44
-5#9
Mam nadziej że sobie kupie Haswella, moim zdaniem wnosi dużo usprawnień w architekturze. Najbardziej jestem ciekaw nowych instrukcji AVX i usprawnień w wielowątkowości. Może Ht będzie wydajniejszy.
gofer87Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gofer872013.03.24, 12:07
No, podoba mi się że wzrasta energooszczędność, ale szkoda że wydajność tylko małymi krokami, fajnie by było jak by co generację przynajmniej o te 20% był wzrost.
Być może wydajność krzemu się kończy, jeśli tak to niedługo pierwsze skrzypce we wszelkich technikach wymagających dużej wydajności powinny przejść na GPU,lub open CL, a procesor będzie tylko utrzymywał system.
Wydajność kart graficznych rośnie często ponad 50% z generacji na generację, nawet czasami ponad 100% no i możliwości SLI/CROSS FIRE.
Super jak by nowe gry odeszły od zapotrzebowania na mocny procesor a wszystkie efekty, SI liczone by były w kodzie dla kart graficznych np w technice dostępnej dla amd jak i nvidia, open CL, ale większość programistów to lenie, lepiej coś zrobić na odwal w dobrze znanym C++ niż zrobić to samo, może i nawet parę razy dłużej ale w technice umożliwiającej parokrotne zwiększenie wydajności aplikacji.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
4