Zestawy komputerowe
Artykuł
Radosław Stanisławski, Poniedziałek, 4 marca 2013, 11:32

Wstęp

Urządzenie jest sprzedawane w naprawdę małym pudełku. Rozmiar i waga bardziej przypominają opakowanie telefonu komórkowego niż komputera.

Rozsunięciu pudełka towarzyszy... charakterystyczny dźwięk znany z reklam Intela i z tą właśnie marką kojarzony. Prosty układ z elementem optoelektronicznym i głośniczkiem odtwarza tę melodię po wychwyceniu pierwszej wiązki światła. Złośliwi powiedzą: „Ciekawe, ile za ten niepotrzebny gadżet trzeba dopłacić!”, ale jest to na swój sposób urocze.

W środku skromnie, by nie powiedzieć: biednie. Jest specjalna płytka, która pełni funkcję stacji dokującej VESA, i wszystkie potrzebne do jej montażu śrubki, a także dokumentacja oraz zasilacz. Ale, ale... brakuje kabla zasilającego, biegnącego z gniazdka do zasilacza. Rozumiemy, że sprzęt jest przeznaczony do samodzielnej rozbudowy, lecz kabel kosztujący producenta w hurcie pół dolara nie wydaje się ekstrawagancją i jego obecność jest bardziej niż wskazana. W końcu użytkownik i tak będzie musiał się w niego wyposażyć, on jednak w sklepie zapłaci już kilka dolarów.

 

Gabaryty urządzenia są naprawdę imponujące: mierzy zaledwie 11,4 cm × 11,2 cm × 3,8 cm. Komputerowy król miniaturka? Na pewno w rodzinie x86. Komputery w standardzie mITX wyglądają przy nim jak olbrzymy!


Jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia. Zastosowano połączenie metalowej obudowy (prawdopodobnie jest to stal) i plastikowej pokrywy. Wszystkie elementy są ze sobą spasowane idealnie – nic nie trzeszczy. Sprzęt sprawia też wrażenie dosyć wytrzymałego, wręcz „pancernego” – to zasługa stalowej obudowy. W nasze ręce trafiła odmiana z bordową pokrywą, choć dostępna jest również wersja w kolorze czarnym. Sprzęt wygląda, naszym zdaniem, ładnie, chociaż byliśmy dalecy od zachwytów. Na pewno większe wrażenie na znajomych zrobią rozmiary „pudełka podpiętego do komputera” niż sam jego wygląd :)

Liczba wejść i wyjść to zdecydowanie nie jest mocna strona NUC-a. W testowanej odmianie mamy do dyspozycji tylko trzy porty USB 2.0 i ani jednego USB 3.0. Jeśli podłączy się mysz i klawiaturę, zostanie tylko jeden port z przodu, na przykład na pendrive'a. A jeśli sporadycznie podłączana jest drukarka? Albo dwa pendrive'y? Bez koncentratora USB się nie obejdzie. Szkoda, bo analizując budowę wnętrza, można dojść do wniosku, że spokojnie dałoby się wyprowadzić na zewnątrz jeszcze dwa porty USB. Boli też brak „niebieskiej” odmiany USB. Rozumiemy konieczność promowania własnych rozwiązań (obecne jest także równie szybkie, co rzadko spotykane złącze Thunderbolt), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostępne były oba naraz. Tym bardziej że zastosowany chipset, QS77, w pełni obsługuje szybszy standard! Funkcję wyjścia wideo pełni HDMI. Szkoda, że nie umieszczono go poziomo, wtedy bowiem właściciele monitorów ze złączem DVI korzystający z przejściówki nie musieliby stawiać urządzenia na podstawce. Brak też tradycyjnych gniazd audio. Posiadacze dobrych zestawów głośnikowych lub słuchawek, podłączanych tradycyjnie za pomocą wtyku typu jack o średnicy 3,5 mm, są skazani na monitor/telewizor, w którym złączu HDMI towarzyszy wyjście audio. 

Z przodu znalazło się miejsce na port USB. Takie umiejscowienie sprawia, że dostęp do niego jest szybki i wygodny. Szkoda, że jest tylko jedno.

Górną ściankę wykonano z lakierowanego plastiku, który zdecydowanie lubi zbierać odciski placów. A może to dlatego, że każdy, kto widzi NUC-a, koniecznie chce go dotknąć, bo nie wierzy, że to naprawdę takie małe? :) 

NUC-a można też zamontować w trochę inny sposób. Wiszące pudełko za ekranem? Żaden problem. Przykręcamy dołączoną do zestawu przystawkę do złącza VESA w monitorze – i gotowe. Na pochwałę zasługuje też sposób mocowania samego komputera do podstawki. Żeby go zdjąć, wystarczy przesunąć go wzdłuż podstawki – bez odkręcania czegokolwiek. To z pewnością przyda się w biurach – na wielu blatach miejsca brakuje nawet na zszywacz. 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane