artykuły

GeForce GTX Titan – test czołowej karty graficznej firmy Nvidia

Moc z serwera dla gracza

185
21 lutego 2013, 15:00 Łukasz Marek

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

 

Głośność bezpośrednio
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Dodatkowo przeprowadziliśmy test głośności na poziomie uszu testującego, podczas gdy zamknięta obudowa komputera znajdowała się pod biurkiem. Oto rezultaty:

 

Głośność typowo umieszczonego komputera
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Wiele osób sceptycznie się wypowiadało na temat układu chłodzenia Titana. Już przecieki ujawniły, że tym razem zastosowano turbinę, a nie tradycyjny wentylator, jak w GTX-ie 690. Okazało się, że jest zupełnie inaczej, niż się spodziewano! Titan nie tylko nie jest głośny: jak na swoją wydajność, jest po prostu bardzo cichy. Jeszcze trochę mu brakuje do konstrukcji niereferencyjnych, na przykład GTX-a 670 Asusa z układem chłodzenia Direct CU II, ale referencyjny model wyszedł Nvidii ponadprzeciętnie dobrze.

12