artykuły

Sony Xperia Z – test smartfona z ekranem Full HD

Smartfonową erę Full HD czas zacząć

89
27 lutego 2013, 15:41 Mieszko Krzykowski

Wydajność

Sony przez jakiś czas trzymało się z dala od smartfonowego „wyścigu zbrojeń”, ale Xperia Z w końcu nie musi się niczego wstydzić pod względem wydajności procesora i układu graficznego. Za osiągi tego kieszonkowego komputera odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro taktowany zegarem o częstotliwości 1,5 GHz.

Testy zależne od procesora

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper

Jednak mimo takiej mocy Xperia Z wcale nie dominuje na wykresach z wynikami testów wydajności procesora. Przeszkadza jej w tym przeciętna przepustowość pamięci i przeglądarka, w której silnikowi JavaScript daleko do właściwej optymalizacji (czterordzeniowiec Xperii Z jest w nich nawet wolniejszy od... dwurdzeniowca Xperii T). W praktyce nie ma to zbyt dużego znaczenia, ale Sony nie wykorzystuje w pełni potencjału tego układu.

Testy wydajności układu graficznego

GLBenchmark 2.5
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Egypt HD Offscreen (1080p) Test Egypt HD
Test Classic Offscreen (1080p) Test Classic

BaseMark ES 2.0
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Taiji Test Hover

Na wydajność układu graficznego nie ma już co narzekać, bo Adreno 320 jest bardzo szybki. Co prawda iPhone 5 pozostaje poza zasięgiem, ale wśród androidofonów na razie Xperia Z nie ma zbyt dużej konkurencji i widoczny jest wyraźny krok naprzód w porównaniu z osiągami poprzedniego lidera, czyli Samsunga Galaxy S III. Krok ten jest na tyle duży, że Xperia Z umie zapewnić płynniejszą animację pomimo znacznie większej rozdzielczości ekranu.

Testy pamięci systemowej

Czyli widzimy, że nowość nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o szybkość głównych podzespołów, ale chyba najbardziej cieszy nas to, że Sony znacznie poprawiło parametry pamięci systemowej. Co prawda jeszcze musimy poczekać, aż smartfony będą wyposażane w port USB 3.0 i będą umiały właściwie to spożytkować, lecz coraz lepsza wydajność kontrolerów pamięci flash, dzięki której są one zdolne obsłużyć znacznie więcej operacji w tym samym czasie, zapewnia sporą poprawę sprawności działania systemu w trakcie intensywnego korzystania z wielozadaniowości. Dzięki temu – i dzięki bardzo dużej ilości pamięci operacyjnej (2 GB) – system tego smartfona nigdy nie każe na siebie czekać. W ramach testu uruchomiliśmy w tle pobieranie sporego torrenta, odtwarzanie muzyki oraz nawigację i zaczęliśmy szybko się przełączać między kilkoma programami, a interfejs i tak był idealnie płynny i od razu reagował na każde polecenie. To nie znaczy, że Galaxy S III czy HTC One X+ były wolne, ale gdy się przyciśnie sprzęt naprawdę intensywną wielozadaniowością, widać, że Xperia Z pewne rzeczy robi po prostu szybciej. Pod tym względem już chyba nie ma czego poprawiać. Procesory smartfonowe osiągnęły poziom wydajności, który pozwoliłby zbudować całkiem przyzwoity komputer stacjonarny, bez problemu radzący sobie z codziennymi zadaniami.

5