artykuły

Ultrabooki konwertowalne: Asus Taichi, Dell XPS Duo, Lenovo Twist, Lenovo Yoga, MSI S20, Sony Duo, Toshiba U920T – test przeglądowy

Laptop dostosowujący się do potrzeb użytkownika

61
25 lutego 2013, 12:00 Robert Graczyk

Lenovo Yoga

Yoga to bardzo nietypowy komputer przenośny, i to nie tylko za sprawą obłędnego pomarańczowego koloru (dla nudziarzy przygotowano także bardziej stonowaną, srebrną wersję ;)). Zastosowano tu nietypowy podwójny zawias, który pozwala na obrócenie ekranu o 360 stopni, o czym więcej napiszemy w sekcji „Tryb tabletu”. Zaczniemy bowiem od tego, jak Yoga sprawdza się w roli laptopa – a sprawdza się bardzo dobrze. Możliwość przekształcenia tego ultrabooka w tablet nie wpłynęła negatywnie na jego funkcjonalność. Ba, niektórym może przypaść do gustu rozwiązanie, które pojawiło się właśnie ze względu na tryb tabletowy: na pulpicie przed klawiaturą umieszczono skórę, która choć jakością nie dorównuje tej na deskach rozdzielczych Bentleyów, jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywiście, pojawia się pytanie o jej wytrzymałość, lecz dopóki się nie wytrze, będzie rozpieszczała każde nadgarstki. Brawa należą się także za materiał zastosowany na klapie i spodzie: trudno dokładnie określić, z czego zostały wykonane te dwa elementy, ale przyjemny chłód pozwala nam sądzić, że jest to aluminium pokryte specyficzną farbą z domieszką gumy. Ogólnie Yoga to bardzo solidny ultrabook, w którym nic nie trzeszczy ani się nadmiernie nie ugina i który dzięki przeciwpoślizgowej warstwie trzyma się bardzo pewnie w trakcie przenoszenia.

Wnętrze zostało stworzone do tego, żeby rozpieszczać dłonie

Klapa jest nadspodziewanie sztywna, a do tego zaskakująco pomarańczowa ;)

Zawiasy są bardzo solidne

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura to mocna strona laptopów Lenovo: w zależności od modelu działa dobrze lub bardzo dobrze. Yoga otrzymała „zaledwie” dobrą. Pisaniu towarzyszy dobrze wyczuwalny moment zadziałania i odpowiednia informacja zwrotna (choć znacznie uboższa niż w modelu Twist). Krótko mówiąc, jest wygodna w użyciu. Jedyne, co nas martwi, to nadmierne uginanie się klawiatury oraz brak podświetlenia, które w urządzeniu z tego segmentu powinno być standardem.

Co do płytki dotykowej trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia: jest duża, precyzyjna i zapewnia bardzo dobry ślizg. Nawet przycisk znajdujący się pod nią działa przyzwoicie, choć mógłby być trochę cichszy.

Klawiatura działa znacznie bardziej miękko niż w Twiście, ale też jest wygodna

Yoga nie rozpieszcza portami rozszerzeń, w przeciwieństwie do obładowanego nimi Twista. Na pokładzie znalazły się dwa USB, z czego tylko jeden w wersji 3.0, wyjście HDMI oraz czytnik kart pamięci, czyli zestaw minimum.

Front: wyłącznik

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: przycisk blokujący automatyczne obracanie ekranu, czytnik kart pamięci, port USB 2.0, złącze zasilacza

Lewa strona: HDMI, port USB 3.0, gniazdo audio, przyciski do zmiany głośności

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Przekątna 13,3 cala, rozdzielczość 1600 × 900, matryca IPS – tyle wystarczy, aby wiedzieć, że korzystanie z Yogi powinno być czystą przyjemnością. I faktycznie, mamy tu bardzo dobry ekran, wyświetlający ciepłe kolory i głęboką czerń, a do tego zapewniający dobre kąty widzenia. Jedynie maksymalna jasność mogłaby być nieco wyższa, bo przy błyszczącej powierzchni ekranu te 308 cd/m2 w niektórych sytuacjach może nie wystarczyć do wygodnej pracy (plaża na Hawajach zdecydowanie odpada).

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/błyszcząca/dotykowa
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 40/42° (?)
Kąty widzenia w poziomie 40° (?)
Maksymalna jasność 308 cd/m2(?)
Pokrycie palety sRGB 63% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 95/90/95% (?)
Kontrast statyczny 931 : 1 (?)

 

Głośniki grają gorzej niż we wcześniej przedstawionych modelach, co jednak nie oznacza, że kaleczą uszy. Dźwięk jest czysty, tyle że zupełnie wyprany z niskich tonów. Mikrofon także nie sprawuje się idealnie, bo choć zbiera głos całkiem nieźle, kiepsko radzi sobie z wytłumianiem szumów otoczenia. Kamerka o rozdzielczości 720p sprawdza się za to zgodnie z oczekiwaniami: obraz jest szczegółowy i tylko z niewielką dawką smużenia.

Tryb tabletu

Tablet o przekątnej 13,3 cala? Proszę bardzo. Wystarczy przekręcić ekran o 360 stopni, tak że trafia on na spód laptopa. Ktoś już widzi problem? Tak, gdy korzysta się z Yogi jak z tabletu, klawiatura staje się spodem i trafia pod palce. Jest to specyficzne uczucie, choć zjawisko jest niegroźne. Bardziej martwi nas głośna płytka dotykowa, którą zdarzało nam się wcisnąć, gdy opieraliśmy urządzenie na kolanach. Do tego dochodzi  obawa o trwałość skórzanego pulpitu i klawiatury: co prawda ta druga znajduje się w delikatnym wgłębieniu, ale nie jest do końca bezpieczna, kiedy Yogę przesuwa się po nierównej powierzchni. Jest więc w tym rozwiązaniu sporo niewiadomych, o których jednak można zapomnieć, wyrabiając w sobie odpowiednie przyzwyczajenia (odpowiedź na pytanie, czy warto, zależy od upodobań: w naszej redakcji byli tacy, którzy mieli ochotę cichaczem wynieść Yogę do domu, jak i tacy, którzy nie tknęliby jej nawet kijem). Poza tym – niejako uprzedzamy w tym miejscu podsumowanie – trzeba pamiętać, że ultrabooki konwertowalne to przede wszystkim laptopy, w razie potrzeby zapewniające możliwość korzystania ze sprzętu jak z tabletu, nie na odwrót.

Początkowo obawialiśmy się o sztywność zawiasów, szybko jednak się przekonaliśmy, że są one bardzo solidne

Dzięki temu, że ekran da się odchylić o dowolny kąt, Yogi można używać w najróżniejszych ustawieniach

Dane techniczne, dostępne konfiguracje, czas działania, wskazania temperatury i głośność systemu chłodzenia

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Core i3-3217U, Core i5-3317U
Pamięć 4 GB
Ekran 13,3" (1600 × 900), dotykowy, powłoka błyszcząca
Układ graficzny Intel HD Graphics 4000
Nośnik danych 128 GB SSD
Akumulator 54 Wh
Napęd optyczny brak
Wymiary i waga 333 mm × 225 mm × 18 mm, 1,53 kg (zasilacz – 225 g)
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth
Wejścia-wyjścia USB 3.0, USB 2.0, HDMI, audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 8
Cena od 4000 zł

 

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 465 min
Typowe użytkowanie (?) 295 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 262 min
 
 
Wskazania temperatury niewątpliwie można uznać za przyzwoite
 
Głośność
Spoczynek 25,7 dB (?)
Pełne obciążenie 33,3 dB (?)

Ponownie mamy do czynienia z systemem chłodzenia pracującym non stop, który jednak robi to cicho: przez kratki wentylacyjne wydostaje się nieuciążliwy, jednostajny szum

„W dwóch słowach”

Yoga w trybie tabletu to urządzenie, które można pokochać lub znienawidzić – klawiatura pod palcami wywołuje aż tak skrajne emocje. Niemniej trzeba przyznać, że jest to przede wszystkim bardzo przyzwoity ultrabook, który został dobrze wykonany, praktycznie wykończony i wyposażony w świetny, jak na tę cenę, ekran. Tak naprawdę, patrząc przez pryzmat funkcjonalności laptopa, zastanawialibyśmy się, czy go nie polecić osobom szukającym po prostu ciekawego komputera przenośnego, ale mając na uwadze to, że Yoga zna sztuczkę z obracaniem ekranu i kiedy wymaga tego sytuacja, na przykład w środkach transportu, pozwala pracować jak na tablecie – rekomendacja wydaje się jak najbardziej na miejscu. Do Yogi trzeba bowiem podejść jak do solidnego, zapewniającego dobrą przenośność laptopa, który oprócz standardowego wyposażenia ma asa w rękawie.

Lenovo Yoga
Zalety
  • dwa w jednym (laptop + tablet)
  • bardzo dobra matryca
  • dobra jakość wykonania
  • przyjemna w dotyku skóra na pulpicie przed klawiaturą
  • wygodna klawiatura
  • przyzwoity czas działania
Wady
  • specyficzny tryb tabletu
  • zbyt mocno uginająca się klawiatura
  • brak podświetlenia klawiatury
Do testów dostarczył:Lenovo
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 4000 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
6899 zł
Electro.pl
8099 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10