artykuły

Test tabletów za mniej niż 1000 złotych – 19 różnych modeli. Jaki tani 10-calowy tablet wybrać?

iPad za ułamek ceny?

107 28 marca 2013, 16:51 Mieszko Krzykowski

GoClever TAB R105BK

Ten tablet jest jednym z ciekawszych w naszym zestawieniu, głównie ze względu na bardzo interesujący dodatek, o którym więcej powiemy za chwilę.

Pierwsze spojrzenie wywołuje pozytywne emocje, bo połączenie białego plastiku i srebrzystego metalu wygląda atrakcyjnie. Obudowa jest na dodatek bardzo cienka i stosunkowo lekka, dzięki czemu od początku ma się wrażenie obcowania z gadżetem trochę wyższej klasy. Praktyka nie do końca nadąża za tymi odczuciami, bo da się zauważyć miejsca, w których plastik nie jest spasowany z metalem tak dobrze, jak by się chciało, a lekkie wyginanie sprzętu ujawnia drobne problemy z „pływaniem” ekranu. Na szczęście nie są to rzeczy, które przeszkadzają zbyt mocno w czasie normalnego użytkowania, i sprzęt mimo wszystko jest w miarę solidny i nieźle wykonany, a na pewno nie odstaje pod tym względem od swojej konkurencji.

BudowaWyposażenie
Wymiary 266 × 175 × 9 mm Modem 3G Nie
Masa 614 g GPS Nie
Ekran 10,1 cala, 1280 × 800 Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Rockchip RK3066
2 × 1,6 GHz Cortex-A9
Mali 400-MP4
HDMI Tak
RAM 1 GB (866 MB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

0,98 GB na aplikacje
5,24 GB na dane
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat przód: 0,3 MP, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
tył: 2 MP, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 6200 mAh Dodatki klawiatura Bluetooth, ładowarka, kabel USB, słuchawki, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Wątpliwości z punktu widzenia ergonomii i rozmieszczenie elementów na obudowie tego 10-calowca spowodowały, że początkowo się zastanawialiśmy, czy jego ekran nie miał mieć proporcji 4 : 3 zamiast 16 : 10, bo te pierwsze z reguły wykorzystuje się w ułożeniu pionowym, te drugie zaś – w poziomym. Na przykład w czasie oglądania filmów nadgarstek lewej dłoni zakrywa wyjście słuchawkowe i mikrofon, a prawej – jeden z dwóch wbudowanych głośników (które nawet bez tego nie grają zbyt głośno). Z tego powodu podświadomość cały czas podszeptuje, że urządzenie powinno się trzymać ustawione w pionie, co w praktyce nie ma zbyt dużego sensu. Na szczęście przyciski do zmiany głośności i wyłącznik są umieszczone tam, gdzie powinny być, i dostęp do nich zawsze jest bardzo wygodny. Slot na kartę mikro-SD, port mikro-USB i wyjście HDMI schowano pod klapką, dzięki czemu nie wciska się do nich niepożądany kurz.

Gwoździem programu jest skrzyżowanie klawiatury z etui, które znalazło się w zestawie. W czasie transportu ten dodatek można nałożyć na tablet i zakryć nim ekran, co pozwala uchronić sprzęt przed uszkodzeniem, a potem go zdjąć i postawić na biurku, wtedy zaś będzie pełnił funkcję klawiatury podłączanej przez Bluetooth i stojaka, dzięki któremu tablet przekształci się w coś, co bardzo by chciało być netbookiem ;)

Jest to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie – może nie aż tak bardzo jak stacja dokująca Asusa Transformera, za to dużo lżejsze. Tablet umieszczony na tej specyficznej podstawce stoi pewnie, a całość jest zaskakująco dobrze wyważona i nie ma obawy, że coś się zaraz przewróci, nawet jeśli trzeba poprzesuwać palcem po ekranie. Klawisze mają wyraźny skok i wystarczająco duże rozmiary, dzięki czemu pisze się bardzo wygodnie, choć trzeba się przyzwyczaić do ich specyficznego układu. Największym problemem jest tu krótka spacja, która po obu stronach ma irytujące klawisze command rodem z urządzeń Apple. Bardzo często wciska się je zamiast spacji albo prawego Alt, dlatego początki potrafią być bardzo frustrujące dla osób, które piszą dużo i szybko. Dodatkową wadą tego dodatku jest to, że trzeba pamiętać o jego ładowaniu, ale tę gorzką pigułkę przełknąć dużo łatwiej ;)

W jednym akapicie

GoClever zafundował nam tu jeden z ciekawszych tabletów kosztujących mniej niż 1000 zł. Niezłe wykonanie, niewielką grubość urządzenia, dobry ekran i przyzwoity czas działania uzupełniono fantastycznym dodatkiem w postaci klawiatury, która przy okazji ochrania ekran w czasie transportu, a przy tym nie zwiększa zbyt mocno grubości i masy sprzętu. Co prawda można mieć lekkie zastrzeżenia co do tego, że wyjście słuchawkowe znajduje się w trochę niefortunnym miejscu, albo do tego, że plastikowe i metalowe elementy obudowy nie zawsze są spasowane tak, jak powinny, ale są to drobiazgi, które nie mają zbyt dużego wpływu na ostateczną ocenę. Ogólnie jest to sprzęt wart zainteresowania i bliższej analizy, nawet z punktu widzenia kogoś, kto nie zamierza korzystać z mechanicznej klawiatury.

Podsumowanie testów ekranu i akumulatora
Maksymalna jasność ekranu 327 nt (?)
Kontrast statyczny ekranu 1348 : 1 (?)
Czas ciągłego oglądania filmu HD 530 minut
Czas surfowania po internecie 420 minut

GoClever TAB R105BK
Zalety
 • dobra jakość wykonania
 • cienka i lekka obudowa
 • przyzwoita cena
 • bardzo przydatna klawiatura Bluetooth w zestawie
 • dobra maksymalna jasność wyświetlacza
 • bardzo wysoki kontrast ekranu
 • niezły czas działania (w kontekście niewielkiej grubości obudowy)
Wady
 • Można by się przyczepić do spasowania niektórych elementów
 • niefortunne umiejscowienie wyjścia słuchawkowego
 • sporadyczne problemy z oprogramowaniem
 • Układ znaków w dołączonej klawiaturze wymaga przyzwyczajenia
Do testów dostarczył:GoClever
Cena w dniu publikacji (z VAT):około 730 zł
Zobacz bieżące oferty:
HulaHop.pl
549 zł
Presto
549 zł
Komputronik.pl
579 zł
MediaExpert
599 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
7