artykuły

Test tabletów za mniej niż 1000 złotych – 19 różnych modeli. Jaki tani 10-calowy tablet wybrać?

iPad za ułamek ceny?

107 28 marca 2013, 16:51 Mieszko Krzykowski

Podsumowanie i rekomendacje

Po licznych początkowych problemach ze sprzętem myśleliśmy, że nigdy nie opublikujemy tego artykułu, a gdy się jednak uda to zrobić, to jego wydźwięk będzie bardzo negatywny, bo nie znajdzie się żaden tablet godny polecenia. Na szczęście sytuacja okazała się dużo lepsza i za mniej niż 900 zł można kupić w miarę porządne i bezproblemowe urządzenie. Które modele są najbardziej godne uwagi?

Tablety z ekranem o proporcjach 4 : 3

W cenie do 700 zł niewątpliwie najciekawszą pozycją jest GoClever TAB R974.2. Został on wyposażony w dobrej jakości i bardzo jasny ekran, wytrzymuje bez ładowania około 8 godzin i zamknięto go w solidnej aluminiowej obudowie z plastikowym „okienkiem”, które pozwala uniknąć większych problemów z zasięgiem Wi-Fi. Ogólnie jest to bardzo solidny sprzęt i trudno za te pieniądze oczekiwać czegoś ponad to, co zapewnia, dlatego zasłużył na naszą rekomendację.

dla tabletu GoClever TAB R974.2

Mając w kieszeni 100 zł więcej, warto rozważyć zakup Larka FreeMe X2 9.7. Jest to konstrukcja bardzo podobna do wspomnianego przed chwilą GoClevera i wybór między nimi w dużej mierze zależy od upodobań. Na korzyść Larka przemawia bardzo, ale to bardzo długi czas działania i trochę przyjemniejsza w obsłudze obudowa, ale jest to okupione całkowicie bezsensownym rozmieszczeniem złączy i przeciętną maksymalną jasnością ekranu. Czyli w zamian za dołożenie 100 zł dostajemy niekoniecznie lepszy sprzęt, który warto, owszem, wziąć pod uwagę, ale równie dobrze można po prostu kupić GoClevera i zaoszczędzoną kwotę wydać na coś innego ;)

W cenie powyżej 800 zł kusi Modecom FreeTab 9704 IPS2 X4 – sprzęt o fantastycznej jakości wykonania, bardzo przyjemny w obsłudze i wyposażony w olśniewający ekran. Niestety, osiągnięto to kosztem całkowitego braku uniwersalności: z urządzenia można korzystać właściwie jedynie na kanapie przed telewizorem w lekkim półmroku i przy łatwym dostępie do gniazdka. W ostateczności można się skusić, ale trzeba pamiętać, że nie jest to gadżet idealny i dla wszystkich, bo narzuca wiele trudnych kompromisów.

Tablety z ekranem o proporcjach 16 : 10

Spośród urządzeń za mniej niż 700 zł warto wziąć pod uwagę dwa, choć obu trochę brakuje do ideału.

Pierwsze z nich to Kruger & Matz KM1010. Jest to sprzęt niesamowicie „pancerny”, działający bez ładowania całe wieki i wyposażony w bardzo jasny, przyzwoitej jakości ekran. Niestety, duże gabaryty mogą odstraszyć wielu potencjalnych klientów i chcielibyśmy, aby wyświetlacz lepiej reagował na dotyk. Czyli nie jest to tablet idealny, ale mimo wszystko, jak na tę cenę, zapewnia sporo.

Drugim z nich jest Overmax Steelcore 10+, który jest znacznie cieńszy i wyraźnie lżejszy, za to krócej działa na zasilaniu akumulatorowym i ma trochę gorszy ekran. Także niezbyt się nadaje dla tych, którzy lubią pograć, ze względu na trochę słabszy procesor i problemy z kompatybilnością z grami. Mimo to za mniej niż 700 zł nie sposób znaleźć tak dobrze wykonanego i zgrabnego sprzętu z techniką Bluetooth i poręcznym etui w zestawie.

Zachęcamy jednak do tego, aby lekko nagiąć budżet i kupić kosztującego około 730 zł GoClevera TAB R105BK. Znowu: nie jest to sprzęt idealny, ale pomysł z dołączoną klawiaturą, która przy okazji jest etui ochraniającym ekran, wydał nam się po prostu genialny. Może nie bryluje pod względem czasu działania i można by mu wytknąć lekkie problemy ze spasowaniem niektórych elementów, ale ważąc wszystkie jego wady i zalety, stwierdziliśmy, że jest to produkt wart naszej rekomendacji. Zresztą tak samo jest z jego droższym odpowiednikiem, czyli Modecomem FreeTab 1002 IPS X2, który za dodatkowe pieniądze zapewnia więcej pamięci, lepszy aparat i trochę lepsze dopracowanie systemu.

dla tabletów GoClever TAB R105BK i Modecom FreeTab 1002 IPS X2


Jeśli do wydania jest około 900 zł, to można wziąć pod uwagę model Shiru Shogun 10 Power. Ma on najcieńszą, najmniejszą i najlżejszą obudowę spośród przetestowanych urządzeń. Jest też najwydajniejszy i jego system działa nieporównywalnie żwawiej niż u konkurencji. Niestety, jakość wykonania i spasowanie elementów są gorsze, niżby można było oczekiwać od sprzętu za te pieniądze, nie ma on wyjścia HDMI, utknął na Androidzie 4.0 i jego oprogramowanie ogólnie bywa kapryśne. Czyli trzeba się pogodzić z kompromisami.

To by było na tyle. Życzymy miłych zakupów i jeszcze raz zachęcamy do tego, aby robić je tylko w sprawdzonych miejscach, bo bezproblemowa reklamacja w przypadku takiego sprzętu jest bardzo ważna.

 

Aktualizacja z 17.04.2013

Od opublikowania tego artykułu nie nastąpiły większe zmiany w cenach i rekomendacjach. Najwięcej dzieje się teraz powyżej 1000 zł, bo tam producenci wprowadzają nowe modele z „retinowym” ekranem i czterema rdzeniami. Ale można też zauważyć drobny ruch poniżej 600 zł, bo najwyraźniej da się stworzyć w tym segmencie przyzwoity tablet z dwoma rdzeniami i ekranem IPS. W tym momencie można w nim znaleźć przedstawiony dziś przez nas model o'Lofer JustTab C1041 IPS, a także Kiano Fly 10.1 Dual, którego nie udało się nam sprowadzić do testów (ale ten jest pozbawiony modułu Bluetooth i ma mniej pojemny akumulator). Wbrew naszym początkowym obawom nowy JustTab okazał się całkiem przyzwoitym i solidnym sprzętem. Choć nie jest wolny od wad, to da się o nich szybko zapomnieć, gdy się weźmie pod uwagę to, ile kosztuje. Ze względu na bezproblemowość działania i stosunek jakości do ceny w pełni zasługuje na naszą rekomendację.

dla tabletu o'Lofer JustTab C1041 IPS

27