artykuły

Test tabletów za mniej niż 1000 złotych – 19 różnych modeli. Jaki tani 10-calowy tablet wybrać?

iPad za ułamek ceny?

107
28 marca 2013, 16:51 Mieszko Krzykowski

Testy wydajności 3D i wbudowanej pamięci

Bardzo duża płynność i szybkość działania tabletów Shiru Power wynika nie tylko z wydajności procesora, ale także z zastosowania znacznie lepszej pamięci flash, od której również zależy bardzo dużo, tak jak w komputerach biurkowych dużo zależy od dysku twardego. Po prostu dużo trudniej je „zapchać” dużą ilością operacji na plikach, takich jak instalowanie nowego oprogramowania czy aktualizacja już zainstalowanego. Wygoda użytkowania jest naprawdę dużo lepsza i szybko się zauważa różnicę. Na dodatek te urządzenia jako jedyne pozwalają na kopiowanie do nich filmów z szybkością kilkunastu megabajtów na sekundę, a nie sześciu–siedmiu.

Wydajność w grach jest w całej stawce bardzo zbliżona, bo prawie wszystkie urządzenia mają taki sam układ graficzny, który ewentualnie może się różnić taktowaniem albo szybkością pamięci. W praktyce tablety z dwurdzeniowymi Rockchipami i czterordzeniowymi Exynosami radzą sobie bardzo dobrze ze wszystkimi obecnymi grami, choć niekiedy na drodze do relaksu mogą stać niedopracowane sterowniki, przez co część tytułów może nie chcieć się uruchomić. Sytuacja wygląda trochę gorzej w przypadku modelu Overmax Steelcore, który ma procesor stworzony przez Amlogic, ze znacznie wolniejszym układem graficznym, i ogólnie rzecz biorąc, jeśli planujesz często grać na ekranie tabletu, to raczej powinieneś unikać tego produktu.

GLBenchmark 2.5
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Egypt HD Offscreen (1080p) Test Egypt HD
Test Classic Offscreen (1080p) Test Classic

Reasumując krótko: w tabletach 10-calowych najpopularniejszym procesorem jest dwurdzeniowy Rockchip i jest to bardzo przyzwoity układ, który dobrze się spisuje zarówno w grach, jak i w typowych zastosowaniach. Chcąc czegoś więcej, warto zainwestować w tablet z czterordzeniowym procesorem Samsunga. Co prawda nie da to prawie żadnej różnicy w grach, ale wygoda korzystania z systemu jest znacznie większa. Natomiast tabletów z czterordzeniowym Alwinnerem A31 i procesorem Amlogic raczej należy unikać.

26