artykuły

Test tabletów za mniej niż 1000 złotych – 19 różnych modeli. Jaki tani 10-calowy tablet wybrać?

iPad za ułamek ceny?

107 28 marca 2013, 16:51 Mieszko Krzykowski

Testy wydajności ogólnej – procesor

W tabletach kosztujących mniej niż 1000 zł najpopularniejszym procesorem jest Rockchip RK3066 (występuje w 14 z przetestowanych urządzeń), który ma dwa rdzenie taktowane zegarem o częstotliwości działania 1,5 GHz lub 1,6 GHz i układ graficzny ARM Mali-400MP. Jest to bardzo przyzwoita jednostka, która radzi sobie z większością tabletowych zadań. Czy to znaczy, że wydajność w całej stawce jest taka sama? Nie, ponieważ bardzo ważna jest też konfiguracja i optymalizacja systemu, a z tym różni producenci radzą sobie w różnym stopniu. Najlepiej w kiełznaniu Androida i dwurdzeniowego Rockchipa wypadają takie firmy, jak Shiru, GoClever, Yarvik, Kruger&Matz i Modecom. W praktyce ich sprzęt może załadować tę samą stronę bogatą w skrypty JavaScript nawet prawie dwa razy szybciej niż podobny tablet innego producenta z tym samym procesorem. Oczywiście, w większości codziennych sytuacji różnice są mniejsze i nie aż tak zauważalne, ale praktyka pokazała, że większa szybkość i optymalizacja oprogramowania często idą w parze z mniejszą liczbą problemów ze stabilnością.

Uwaga jednak skupia się na tabletach z czterordzeniowymi procesorami: Allwinnerem A31 wyposażonym w cztery rdzenie Cortex-A7 i Exynosem 4412, znanym głównie ze smartfonów i tabletów Samsunga. Czy warto? W przypadku układu Allwinnera odpowiedź brzmi: nie. Oba tablety z tym chipem (Modecom 9704 i Ainol Novo 10 Hero II) wypadają bardzo słabo w porównaniu z bardziej standardową konkurencją. W sumie nie ma w tym nic dziwnego: pojedynczy rdzeń tego procesora jest prawie dwa razy mniej wydajny od pojedynczego rdzenia Rockchipa RK3066, więc potrzebne jest prawie idealne skalowanie wydajności oprogramowania z liczba rdzeni, aby Allwinner A31 stał się wydajniejszy od swojej starszej konkurencji, a takie sytuacje w praktyce prawie nie występują. Do tego dochodzą problemy z systemem, wynikające z braku doświadczenia producentów z tym układem, przez co oba tablety ciągle otrzymują kolejne łatki mające poprawić wydajność.

W przypadku dwóch tabletów Shiru Power z czterordzeniowym Samsungiem sytuacja wygląda sporo lepiej, choć nie idealnie, bo gdzieś po drodze zabrakło optymalizacji przeglądarki. Mimo to czuć, że oba te urządzenia w typowych zastosowaniach działają dużo żwawiej, i znacznie rzadziej można się natknąć na różnego rodzaju zacięcia czy wydłużające się ładowanie oprogramowania, ale... nie jest to zasługa jedynie wydajnego procesora, o czym kilka słów powiemy na następnej stronie.

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper Mozilla Kraken
25