artykuły

Test tabletów za mniej niż 1000 złotych – 19 różnych modeli. Jaki tani 10-calowy tablet wybrać?

iPad za ułamek ceny?

107
28 marca 2013, 16:51 Mieszko Krzykowski

Testy wyświetlacza

Uniwersalny ekran tabletowy powinien zapewniać maksymalną jasność większą niż 300 nt, przyzwoite kąty widzenia i kontrast przynajmniej 800 : 1. O ile ten ostatni warunek spełniają prawie wszystkie modele z tego testu (dwa wyjątki wyświetlają siwą czerń), to ten pierwszy spełnia zaledwie pięć, i to właśnie jeden z nich polecamy tym, którym zależy na jak najlepszej widoczności obrazu w słoneczne dni. Na wyróżnienie zasługuje tu wyświetlacz GoClevera R105BK, który nie dość, że jest jasny, to jeszcze zapewnia kontrast przekraczający 1300 : 1 i naprawdę niezłe odwzorowanie barw.

Jeśli głównym miejscem korzystania z tabletu ma być kanapa, to maksymalna siła podświetlenia przestaje mieć tak duże znaczenie i się okazuje, że większość ekranów jest przynajmniej zadowalającej jakości. W takich warunkach szczególnie dobrze spisuje się panel Modecoma 9704, który ma dużo większą rozdzielczość (2048 × 1536), jako jedyny w pełni pokrywa przestrzeń barw sRGB i jest częściowo skalibrowany, dzięki czemu oglądanie na nim zdjęć to czysta przyjemność, bo kolory są dużo soczystsze, naturalne; od razu widać, że gra w zupełnie innej lidze niż matryce pozostałych urządzeń.

Bez wątpienia najsłabszy ekran zamontowano w modelu Manta MID9702. Nie dość, że zapewnia wyjątkowo słabe kąty widzenia, to jeszcze kontrast i odwzorowanie barw są kiepskie. Jest to typowy przykład IPS-a tylko z nazwy i raczej polecamy omijać ten sprzęt szerokim łukiem.

 

23